Setup snowboardowy składa się z trzech elementów - deski snowboardowej, butów snowboardowych i wiązań. Snowboardziści kładą duży nacisk na deski i buty, ale zaniedbują wiązania. Rzadko kiedy dobrym pomysłem jest wybranie najtańszej opcji i nie martwienie się o wiązania. Właściwe wiązania gwarantują maksymalną kontrolę, komfort i precyzję, optymalizują wrażenia z jazdy, a niewłaściwe wiązania zepsują cały dzień spędzony na śniegu. Dzięki wiązaniom jesteś połączony z deską i przenosisz swoją siłę i ruchy na snowboard. Ty pewnie zastanawiasz się, dlaczego różnica w cenie między wiązaniami podstawowymi a tymi z wyższej półki jest ogromna. Nie wdając się w zbytnie szczegóły: im droższe, tym wygodniejsze i jednocześnie bardziej wydajne.
Przeczytaj w dalszej części naszego przewodnika po zakupach wiązań...
Setup snowboardowy składa się z trzech elementów - deski snowboardowej, butów snowboardowych i wiązań. Snowboardziści kładą duży nacisk na deski i buty, ale zaniedbują wiązania. Rzadko kiedy... dowiedz się więcej »
Setup snowboardowy składa się z trzech elementów - deski snowboardowej, butów snowboardowych i wiązań. Snowboardziści kładą duży nacisk na deski i buty, ale zaniedbują wiązania. Rzadko kiedy dobrym pomysłem jest wybranie najtańszej opcji i nie martwienie się o wiązania. Właściwe wiązania gwarantują maksymalną kontrolę, komfort i precyzję, optymalizują wrażenia z jazdy, a niewłaściwe wiązania zepsują cały dzień spędzony na śniegu. Dzięki wiązaniom jesteś połączony z deską i przenosisz swoją siłę i ruchy na snowboard. Ty pewnie zastanawiasz się, dlaczego różnica w cenie między wiązaniami podstawowymi a tymi z wyższej półki jest ogromna. Nie wdając się w zbytnie szczegóły: im droższe, tym wygodniejsze i jednocześnie bardziej wydajne.
Przeczytaj w dalszej części naszego przewodnika po zakupach wiązań...
### W naszym przewodniku zakupu wiązań snowboardowych podsumowujemy najważniejsze informacje i fakty, które pomogą ci lepiej zrozumieć, dlaczego wiązania są tak ważne i jak działają - oraz pomogą ci znaleźć odpowiednie wiązania dla twojego snowboardu, twojego stylu jazdy i twoich potrzeb.
Odpowiadamy na pytanie: "Co jest ważne przy wyborze wiązania? abyś mógł znaleźć u nas swoje idealne wiązanie snowboardowe.
Na początek krótkie podsumowanie: droższe wiązania są zazwyczaj lepiej wyściełane, mają bardziej miękki system amortyzacji, paski, ergonomiczny spojler itp. Oczywiście, płacisz także za wydajność i trwałość. Aluminiowa płyta podstawy, klamry i spojlery wykonane z uretanu są oczywiście droższe niż ich plastikowe odpowiedniki - a więc i droższe. Wysokiej jakości materiały reagują bardziej bezpośrednio na twoje ruchy i są bardziej niezawodne. Z drugiej strony, niewygodne mocowanie szybko powoduje bolesne punkty nacisku na paski, a także szybko utrudnia krążenie krwi, co może stać się koszmarem podczas zjazdów. Warto więc zapłacić kilka euro więcej, by mieć dobre samopoczucie na stopach przez cały dzień. Jeśli jeździsz na snowboardzie tylko kilka dni w roku, możesz się tym nie przejmować. Jeśli natomiast jesteś jednym z tych zawodników, którzy kilka tygodni w roku wyjeżdżają na śnieg, to z pewnością nie chcesz mieć pęcherzy i modzeli na stopach. Jeśli masz jakieś pytania po naszym przewodniku, zawsze możesz się z nami skontaktować drogą mailową lub telefoniczną.
Jakie są poszczególne elementy wiązania snowboardowego?
Klamry
Możesz łatwo i praktycznie zamknąć wiązanie za pomocą systemu zapadkowego. W większości przypadków wystarczy kilka prostych czynności, aby bezpiecznie utrzymać but snowboardowy na miejscu. Wybór materiałów jest dość szeroki i obejmuje zarówno proste klamry plastikowe dla modeli podstawowych, jak i aluminiowe lub magnezowe dla
Wysokie wymagania (spoiler): Highback to pionowa płyta znajdująca się za dolną częścią łydki.
Wspiera cię w zakrętach i przenosi twoją moc na deskę.
Spojler jest dostępny z różnych materiałów oraz w różnych wysokościach i poziomach wygięcia.
Poliwęglan jest powszechnie stosowanym materiałem na spoiler i może być wykonany na wiele sposobów, aby zapewnić wszechstronną swobodę freestyle'u. Poliwęglan jest niedrogim, ale praktycznym materiałem, ponieważ można precyzyjnie dostosować sztywność giętką i skrętną.
Uretan to mieszanka, która zapewnia wyjątkową elastyczność skrętną Twojego highbacka. Te wysokie grzbiety są zwykle używane w wiązaniach freestyle'owych lub jibowych, ponieważ pozwalają wiązaniu zginać się na boki razem z butem, ale nadal zapewniają dobrą kontrolę.
Carbon jest najlepszym materiałem i jest głównie używany w wiązaniach freeride'owych ze względu na swoją moc i precyzję. Takie wiązanie oferuje niewiarygodny rezonans na całej desce i sprawi, że każda część energii będzie przekazywana bezpośrednio na deskę. Włókno węglowe ma tę dodatkową zaletę, że jest znacznie lżejsze od poliwęglanu i uretanu.
Ogólnie rzecz biorąc, krótsze i/lub bardziej miękkie highbacki są dobre dla freestylerów i początkujących. Oferują one dużą swobodę ruchu i zapewniają przyjemną i elastyczną jazdę.
Z kolei wyższe i sztywniejsze spoilery są przeznaczone dla freeriderów i zaawansowanych zawodników. Oferują one kontrolę, precyzję i szybkość reakcji, ale są też wymagające fizycznie.
Regulacja wysokości oparcia
Aby zapewnić lepszy nacisk na krawędź, można wybrać pozycję pochyloną do przodu. W tym celu należy wyregulować spojler tak, aby był sztywniejszy, a rowerzysta bardziej zginał kolana. Możliwe są temperatury do 30°. Im bardziej regulujesz spoiler w pionie, tym bardziej tolerancyjna jest twoja deska i tym większą swobodę mają twoje buty.
Spojler można regulować także w pionie. Jeśli ustawisz go równolegle do krawędzi deski, uzyskasz jeszcze bardziej bezpośredni przekaz mocy na krawędź pięty.
Jednak tak naprawdę nie ma dobrego lub złego sposobu na wybór highback. W końcu wszystko zależy od twoich osobistych odczuć. Nawet niektórzy freestylerzy lubią wyższe highbacki, a fani puchu wybierają bardziej elastyczną wersję. Masz duży wybór!
Kufel na Obcasach
Jest to połączenie między oparciem a płytą podstawy. Nazwa mówi sama za siebie: otacza piętę. Niektóre wiązania są jednoczęściowe, a osłona pięty jest tylko przedłużeniem płyty bazowej. W innych wiązaniach jest to osobny element, który można regulować w przód i w tył w zależności od potrzeb. Obudowa pięty przenosi siłę na podstawę, która z kolei przenosi ją na deskę. Sztywny zapiętek jest więc synonimem doskonałej reaktywności.
Płyta podstawowa: Jest duszą każdego wiązania, centralnym elementem.
Baseplate, często nazywany "ramą", tworzy bezpośrednie połączenie między tobą a deską snowboardową. Nie ma żadnych ograniczeń co do materiałów i można znaleźć płyty podstawowe wykonane z plastiku, aluminium i innych metali. Układ jezdny szybko i precyzyjnie przekazuje moc na koła, a jednocześnie amortyzuje wstrząsy i uderzenia, na przykład podczas lądowania, zmiany kierunku jazdy lub po prostu podczas przyspieszania. Podobnie jak w przypadku spoilera, płyta bazowa ma sztywniejsze podwozie, które zapewnia reakcję i kontrolę, podczas gdy bardziej miękkie podwozie zapewnia tolerancję i ruch.
Wkładka: Jest częścią podwozia i stanowi element, w którym osadzona jest stopa.
Wkładki do butów są często wyściełane pianką EVA, ale w wiązaniach znajdziesz też inne systemy amortyzacji, takie jak amortyzacja powietrzna. Wkładka amortyzuje wstrząsy, na przykład podczas lądowania. Czasami wkładka jest lekko pochylona, aby stworzyć kąt między kostkami, kolanami i udami. Dzięki temu stoisz na pokładzie tak wygodnie, jak to możliwe, a twoje nogi nie męczą się tak szybko podczas jazdy.
Paski:
Większość wiązań ma dwa paski: pasek na palce i pasek na stopę. Paski na kostkach mają to samo zadanie: otaczają kostkę i utrzymują but we właściwej pozycji, dzięki czemu moc jest przenoszona bezpośrednio na deskę. Wysokiej jakości pasy są wyściełane w celu zmniejszenia punktów nacisku, co zapobiega bólowi.
Z drugiej strony, paski na palce mogą się bardzo różnić:
Klasyczny pasek na palce jest umieszczony bezpośrednio nad palcami. Utrzymuje ona stopę we wkładce. Ta dość prosta konstrukcja jest przestarzała i oferuje nieco mniejsze bezpieczeństwo i wsparcie niż inne pasy. Dlatego nie spotyka się ich już zbyt często.
Pasek na czapkę jest bardziej nowoczesny i bezpieczniejszy. Owija się ona wokół przedniej części buta, czyli przed palcami, i wciska je w kieszeń pięty.
Czasami można też znaleźć wiązania z jednym szerokim i dużym paskiem zamiast dwóch pojedynczych pasków. Ten wariant jest używany w wiązaniach z wejściem na ogon. Pasek ten otacza cały but i zapewnia mocne i wygodne trzymanie.
Jakie są rodzaje wiązań snowboardowych?
Wiązania snowboardowe z paskiem
to wciąż najpopularniejsze wiązania w świecie snowboardu. Mają dwa paski, płytę podstawową i oparcie.
Wchodzisz od przodu i umieszczasz but snowboardowy na wkładce, a łydkę na oparciach. Zaciśnij paski i ruszaj w drogę. Ten system nie jest najszybszy, ale jest bezpieczny, praktyczny i wydajny. Wiązania paskowe można łatwo dopasować do komfortu jazdy, na przykład dzięki spoilerom i regulowanym podeszwom.
Wiązania z tylnym wejściem
są dostępne na rynku już od jakiegoś czasu, a ich innowacyjna konstrukcja naprawdę je wyróżnia. Wchodzenie i wychodzenie z wiązań jest szybkie i łatwe. Grzbiet można opuścić tak, by po prostu wsunąć się do wiązania bez konieczności dotykania pasków. Aby zamknąć wiązanie, wystarczy podciągnąć oparcie i zablokować je. Zajmuje to tylko kilka sekund i jesteś gotowy do pracy. Pierwsze kilka razy może być nieco podchwytliwe, ale szybkie wejście w wiązania szybko przyniesie ci bezcenną nagrodę. Obecnie większość wiązań z tylnym wejściem nazywana jest wiązaniami hybrydowymi, co oznacza, że równie dobrze możesz używać ich w sposób klasyczny.
Wiązania Step-In
Jeśli chcesz szybko i łatwo połączyć się ze swoim snowboardem, system Step-In jest dla Ciebie. Możesz wejść do wiązania prosto z wyciągu w butach typu "clicker". Następnie usłyszysz kliknięcie, wyregulujesz dźwignię w podstawie i jesteś gotowy do pracy. To nie może być prostsze ani szybsze. Należy pamiętać, że różne systemy NIE są ze sobą kompatybilne.
CLEW - najbardziej innowacyjne wiązanie snowboardowe łączy w sobie zalety wiązania paskowego z komfortem szybkiego i łatwego systemu wpinania. System CLEW można podłączyć do KAŻDEJ łodzi i ma on wbudowany highback oraz uchwyt, który można obsługiwać bez większego wysiłku.
Które wiązanie jest najlepsze do jakich zastosowań?
Freestyle'owe wiązania snowboardowe
Wiązania snowboardowe do freestyle'u są zazwyczaj bardziej elastyczne, bardziej amortyzowane i mają skośną wkładkę. Charakteryzują się krótkim, asymetrycznym spoilerem oraz naciskiem na giętkość i lekkość. Myśl, która za tym stoi: Powinieneś mieć jak najwięcej możliwości poruszania się. Krótsze spoilery są bardziej wyrozumiałe i mają miękki boczny flex, co ułatwia wykonywanie pressów i chwytów. Podstawowa zasada: im bardziej zwinny jest cały pakiet, tym łatwiejsze są sztuczki.
Wiązania snowboardowe Freeride
Wiązania freeride'owe są najmocniejsze ze wszystkich. Są sztywne i precyzyjne, a ich wysokie grzbiety zapewniają wysoką responsywność. Zostały zaprojektowane dla jeźdźców, którzy cenią sobie maksymalną kontrolę. Wiązania snowboardowe do freeride'u są często wykonane z karbonu lub innych sztywnych materiałów.
Wiązania all-mountain/all-round
Wiązania all-mountain lub all-round to połączenie wiązań freestyle i freeride. Nie za miękkie i nie za twarde, ale o średnim flexie, więc możesz rano pojeździć w puchu, a potem zrobić sobie grubą sesję w parku. Te wiązania nie mają ulubionego miejsca do zabawy. Wiązania combi sprawdzają się zarówno na twardym, jak i miękkim śniegu i są naprawdę wielozadaniowe. Nie jesteś ograniczony przez swoje wiązania w swoim stylu jazdy!
Elastyczność wiązań snowboardowych
W snowboardzie często mówimy o "flexie" lub "sztywności" w odniesieniu do sprzętu. W wiązaniach snowboardowych flex oznacza mobilność użytych materiałów i konstrukcji wiązania. Ostatecznie kombinacja tych czynników wpływa na to, czy twoje wiązanie będzie miękkie, średnie czy twarde.
Miękka - Flex Poziom 1-4
Bardziej miękkie wiązania snowboardowe są wykonane z bardziej elastycznych materiałów, np. tworzywa sztucznego, i są idealne dla każdego początkującego, ponieważ są bardziej wyrozumiałe ze względu na większą elastyczność. Bardziej elastyczny highback pozwala jeźdźcowi na łatwiejsze wykonywanie skrętów na pięcie. Do jazdy freestyle i jibbera często nadają się bardziej miękkie wiązania z kilku powodów - z jednej strony są one bardziej wyrozumiałe, zwłaszcza przy większych lądowaniach, a z drugiej strony duża elastyczność otwiera więcej możliwości wykonywania pressów i chwytów.
Poziom średni - Flex 4-7
Wiązania średnie są uniwersalne. Nieważne, czy jesteś zaawansowanym snowboardzistą, który docenia dodatkowe wsparcie dla stabilności i lepszej kontroli, czy też riderem all-mountain, który docenia nieograniczoną wszechstronność w zakresie zastosowań i stylu jazdy, jaką oferują średnio sztywne wiązania. Agresywny freestyler i jibber skorzysta z okazji, żeby pójść wyżej i dalej i uzyskać niesamowite informacje zwrotne z wiązania.
Sztywny - poziom ugięcia 7-10
Jeśli kochasz szybkie trasy i carving, to docenisz precyzyjną kontrolę i szybkość reakcji sztywnych wiązań. Wiązanie przenosi twoje ruchy szybko i skutecznie na deskę. Masz pewny chwyt i możesz iść na całość na krawędzi. Ogólnie rzecz biorąc, sprzęt o twardszym flexie jest odpowiedni do jazdy poza trasą.
Jakie wiązania są kompatybilne z moim snowboardem?
Większość desek snowboardowych wykorzystuje jeden z dwóch systemów. Wiązania można wyposażyć w system wkładek 2x4 i 4x4.
Na stronie brettsport.de wszystkie deski, buty i wiązania są ze sobą kompatybilne. Sprzedajemy tylko te części, które pasują do siebie, abyś mógł w pełni cieszyć się swoim sportem. Jeśli nie jesteś pewien lub masz wątpliwości co do kompatybilności, zadzwoń do nas lub napisz e-mail na adres info@brettsport.de
system wiązań 2x4
System 2x4 jest prawdopodobnie najczęściej stosowany na rynku i jest kompatybilny z prawie wszystkimi wiązaniami. 2 cm to pionowa odległość między poszczególnymi wkładkami. 4 cm oznacza odległość boczną między dwoma rzędami wkładek. Pokład w systemie 2x4 zawiera zwykle 12 wkładek na każdą stopę.
system wiązań 4x4
Następnie mamy system 4x4, który jest podobny do systemu 2x4 i opiera się na tej samej zasadzie. Możesz dowolnie rozmieścić krążek wiązania na otworach, zazwyczaj jest to 8 wkładek na stopę.
Jak dobrać odpowiedni rozmiar wiązania do wiązania snowboardowego?
Wiązania snowboardowe są dostępne w rozmiarach Small S / M, Medium M / L Large L / XL itd. Ważne jest, abyś wybrał odpowiedni rozmiar butów. Producenci czasami podają bardziej szczegółowe informacje w CM lub MM. Najlepiej zapoznać się z informacjami o rozmiarach na stronie danego produktu. Staramy się dostarczyć jak najwięcej informacji. Czasami warto też spojrzeć na tabelę rozmiarów producenta.
Po zapoznaniu się z tabelą rozmiarów producenta, powinieneś sprawdzić, czy wiązanie pasuje do twojego rozmiaru buta.
Mając przed sobą wiązanie i but, umieść but w wiązaniu tak, jakbyś się w nim mocował. But nie powinien nadmiernie wystawać z wiązania, paski nie powinny być boleśnie zaciśnięte i nie powinno być luzu. Jeśli pasek nie sięga do zapadki, może wymagać regulacji - paski do wiązań można regulować z obu stron, aby wyśrodkować pasek na bucie.
Pięta powinna być mocno osadzona w wiązaniu. Przy prawidłowo wyregulowanym wiązaniu but powinien móc się zginać, ale nie chwiać. Jeśli masz wygodne buty, które dobrze pasują do wiązania bez luzu, dokonałeś dobrego wyboru.
Pamiętaj: Wszystkie zalecenia dotyczące określonych stylów, terenów i poziomów zaawansowania jeźdźców są jedynie wskazówkami, które możesz wykorzystać jako poradnik, ale nie muszą dotyczyć Ciebie. Niektórzy freeriderzy cenią sobie mobilność i wolą wiązania, w których są skłonni pójść na kompromis w kwestii precyzji. Z kolei niektórzy freestylerzy chcą wiązań responsywnych. W snowboardzie liczy się przede wszystkim to, jak czujesz się na nogach. Nasza rada: Jeśli to możliwe, wypróbuj koncepcje przed zakupem wiązań i sprawdź, czy lepsze są bardziej miękkie, sztywne czy średnie
W naszym przewodniku zakupu wiązań snowboardowych podsumowujemy najważniejsze informacje i fakty, które pomogą ci lepiej zrozumieć, dlaczego wiązania są tak ważne i jak działają - oraz pomogą ci znaleźć odpowiednie wiązania dla twojego snowboardu, twojego stylu jazdy i twoich potrzeb.
Odpowiadamy na pytanie: "Co jest ważne przy wyborze wiązania? abyś mógł znaleźć u nas swoje idealne wiązanie snowboardowe.
Na początek krótkie podsumowanie: droższe wiązania są zazwyczaj lepiej wyściełane, mają bardziej miękki system amortyzacji, paski, ergonomiczny spojler itp. Oczywiście, płacisz także za wydajność i trwałość. Aluminiowa płyta podstawy, klamry i spojlery wykonane z uretanu są oczywiście droższe niż ich plastikowe odpowiedniki - a więc i droższe. Wysokiej jakości materiały reagują bardziej bezpośrednio na twoje ruchy i są bardziej niezawodne. Z drugiej strony, niewygodne mocowanie szybko powoduje bolesne punkty nacisku na paski, a także szybko utrudnia krążenie krwi, co może stać się koszmarem podczas zjazdów. Warto więc zapłacić kilka euro więcej, by mieć dobre samopoczucie na stopach przez cały dzień. Jeśli jeździsz na snowboardzie tylko kilka dni w roku, możesz się tym nie przejmować. Jeśli natomiast jesteś jednym z tych zawodników, którzy kilka tygodni w roku wyjeżdżają na śnieg, to z pewnością nie chcesz mieć pęcherzy i modzeli na stopach. Jeśli masz jakieś pytania po naszym przewodniku, zawsze możesz się z nami skontaktować drogą mailową lub telefoniczną.
Jakie są poszczególne elementy wiązania snowboardowego?
Klamry
Możesz łatwo i praktycznie zamknąć wiązanie za pomocą systemu zapadkowego. W większości przypadków wystarczy kilka prostych czynności, aby bezpiecznie utrzymać but snowboardowy na miejscu. Wybór materiałów jest dość szeroki i obejmuje zarówno proste klamry plastikowe dla modeli podstawowych, jak i aluminiowe lub magnezowe dla
Wysokie wymagania (spoiler): Highback to pionowa płyta znajdująca się za dolną częścią łydki.
Wspiera cię w zakrętach i przenosi twoją moc na deskę.
Spojler jest dostępny z różnych materiałów oraz w różnych wysokościach i poziomach wygięcia.
Poliwęglan jest powszechnie stosowanym materiałem na spoiler i może być wykonany na wiele sposobów, aby zapewnić wszechstronną swobodę freestyle'u. Poliwęglan jest niedrogim, ale praktycznym materiałem, ponieważ można precyzyjnie dostosować sztywność giętką i skrętną.
Uretan to mieszanka, która zapewnia wyjątkową elastyczność skrętną Twojego highbacka. Te wysokie grzbiety są zwykle używane w wiązaniach freestyle'owych lub jibowych, ponieważ pozwalają wiązaniu zginać się na boki razem z butem, ale nadal zapewniają dobrą kontrolę.
Carbon jest najlepszym materiałem i jest głównie używany w wiązaniach freeride'owych ze względu na swoją moc i precyzję. Takie wiązanie oferuje niewiarygodny rezonans na całej desce i sprawi, że każda część energii będzie przekazywana bezpośrednio na deskę. Włókno węglowe ma tę dodatkową zaletę, że jest znacznie lżejsze od poliwęglanu i uretanu.
Ogólnie rzecz biorąc, krótsze i/lub bardziej miękkie highbacki są dobre dla freestylerów i początkujących. Oferują one dużą swobodę ruchu i zapewniają przyjemną i elastyczną jazdę.
Z kolei wyższe i sztywniejsze spoilery są przeznaczone dla freeriderów i zaawansowanych zawodników. Oferują one kontrolę, precyzję i szybkość reakcji, ale są też wymagające fizycznie.
Regulacja wysokości oparcia
Aby zapewnić lepszy nacisk na krawędź, można wybrać pozycję pochyloną do przodu. W tym celu należy wyregulować spojler tak, aby był sztywniejszy, a rowerzysta bardziej zginał kolana. Możliwe są temperatury do 30°. Im bardziej regulujesz spoiler w pionie, tym bardziej tolerancyjna jest twoja deska i tym większą swobodę mają twoje buty.
Spojler można regulować także w pionie. Jeśli ustawisz go równolegle do krawędzi deski, uzyskasz jeszcze bardziej bezpośredni przekaz mocy na krawędź pięty.
Jednak tak naprawdę nie ma dobrego lub złego sposobu na wybór highback. W końcu wszystko zależy od twoich osobistych odczuć. Nawet niektórzy freestylerzy lubią wyższe highbacki, a fani puchu wybierają bardziej elastyczną wersję. Masz duży wybór!
Kufel na Obcasach
Jest to połączenie między oparciem a płytą podstawy. Nazwa mówi sama za siebie: otacza piętę. Niektóre wiązania są jednoczęściowe, a osłona pięty jest tylko przedłużeniem płyty bazowej. W innych wiązaniach jest to osobny element, który można regulować w przód i w tył w zależności od potrzeb. Obudowa pięty przenosi siłę na podstawę, która z kolei przenosi ją na deskę. Sztywny zapiętek jest więc synonimem doskonałej reaktywności.
Płyta podstawowa: Jest duszą każdego wiązania, centralnym elementem.
Baseplate, często nazywany "ramą", tworzy bezpośrednie połączenie między tobą a deską snowboardową. Nie ma żadnych ograniczeń co do materiałów i można znaleźć płyty podstawowe wykonane z plastiku, aluminium i innych metali. Układ jezdny szybko i precyzyjnie przekazuje moc na koła, a jednocześnie amortyzuje wstrząsy i uderzenia, na przykład podczas lądowania, zmiany kierunku jazdy lub po prostu podczas przyspieszania. Podobnie jak w przypadku spoilera, płyta bazowa ma sztywniejsze podwozie, które zapewnia reakcję i kontrolę, podczas gdy bardziej miękkie podwozie zapewnia tolerancję i ruch.
Wkładka: Jest częścią podwozia i stanowi element, w którym osadzona jest stopa.
Wkładki do butów są często wyściełane pianką EVA, ale w wiązaniach znajdziesz też inne systemy amortyzacji, takie jak amortyzacja powietrzna. Wkładka amortyzuje wstrząsy, na przykład podczas lądowania. Czasami wkładka jest lekko pochylona, aby stworzyć kąt między kostkami, kolanami i udami. Dzięki temu stoisz na pokładzie tak wygodnie, jak to możliwe, a twoje nogi nie męczą się tak szybko podczas jazdy.
Paski:
Większość wiązań ma dwa paski: pasek na palce i pasek na stopę. Paski na kostkach mają to samo zadanie: otaczają kostkę i utrzymują but we właściwej pozycji, dzięki czemu moc jest przenoszona bezpośrednio na deskę. Wysokiej jakości pasy są wyściełane w celu zmniejszenia punktów nacisku, co zapobiega bólowi.
Z drugiej strony, paski na palce mogą się bardzo różnić:
Klasyczny pasek na palce jest umieszczony bezpośrednio nad palcami. Utrzymuje ona stopę we wkładce. Ta dość prosta konstrukcja jest przestarzała i oferuje nieco mniejsze bezpieczeństwo i wsparcie niż inne pasy. Dlatego nie spotyka się ich już zbyt często.
Pasek na czapkę jest bardziej nowoczesny i bezpieczniejszy. Owija się ona wokół przedniej części buta, czyli przed palcami, i wciska je w kieszeń pięty.
Czasami można też znaleźć wiązania z jednym szerokim i dużym paskiem zamiast dwóch pojedynczych pasków. Ten wariant jest używany w wiązaniach z wejściem na ogon. Pasek ten otacza cały but i zapewnia mocne i wygodne trzymanie.
Jakie są rodzaje wiązań snowboardowych?
Wiązania snowboardowe z paskiem
to wciąż najpopularniejsze wiązania w świecie snowboardu. Mają dwa paski, płytę podstawową i oparcie.
Wchodzisz od przodu i umieszczasz but snowboardowy na wkładce, a łydkę na oparciach. Zaciśnij paski i ruszaj w drogę. Ten system nie jest najszybszy, ale jest bezpieczny, praktyczny i wydajny. Wiązania paskowe można łatwo dopasować do komfortu jazdy, na przykład dzięki spoilerom i regulowanym podeszwom.
Wiązania z tylnym wejściem
są dostępne na rynku już od jakiegoś czasu, a ich innowacyjna konstrukcja naprawdę je wyróżnia. Wchodzenie i wychodzenie z wiązań jest szybkie i łatwe. Grzbiet można opuścić tak, by po prostu wsunąć się do wiązania bez konieczności dotykania pasków. Aby zamknąć wiązanie, wystarczy podciągnąć oparcie i zablokować je. Zajmuje to tylko kilka sekund i jesteś gotowy do pracy. Pierwsze kilka razy może być nieco podchwytliwe, ale szybkie wejście w wiązania szybko przyniesie ci bezcenną nagrodę. Obecnie większość wiązań z tylnym wejściem nazywana jest wiązaniami hybrydowymi, co oznacza, że równie dobrze możesz używać ich w sposób klasyczny.
Wiązania Step-In
Jeśli chcesz szybko i łatwo połączyć się ze swoim snowboardem, system Step-In jest dla Ciebie. Możesz wejść do wiązania prosto z wyciągu w butach typu "clicker". Następnie usłyszysz kliknięcie, wyregulujesz dźwignię w podstawie i jesteś gotowy do pracy. To nie może być prostsze ani szybsze. Należy pamiętać, że różne systemy NIE są ze sobą kompatybilne.
CLEW - najbardziej innowacyjne wiązanie snowboardowe łączy w sobie zalety wiązania paskowego z komfortem szybkiego i łatwego systemu wpinania. System CLEW można podłączyć do KAŻDEJ łodzi i ma on wbudowany highback oraz uchwyt, który można obsługiwać bez większego wysiłku.
Które wiązanie jest najlepsze do jakich zastosowań?
Freestyle'owe wiązania snowboardowe
Wiązania snowboardowe do freestyle'u są zazwyczaj bardziej elastyczne, bardziej amortyzowane i mają skośną wkładkę. Charakteryzują się krótkim, asymetrycznym spoilerem oraz naciskiem na giętkość i lekkość. Myśl, która za tym stoi: Powinieneś mieć jak najwięcej możliwości poruszania się. Krótsze spoilery są bardziej wyrozumiałe i mają miękki boczny flex, co ułatwia wykonywanie pressów i chwytów. Podstawowa zasada: im bardziej zwinny jest cały pakiet, tym łatwiejsze są sztuczki.
Wiązania snowboardowe Freeride
Wiązania freeride'owe są najmocniejsze ze wszystkich. Są sztywne i precyzyjne, a ich wysokie grzbiety zapewniają wysoką responsywność. Zostały zaprojektowane dla jeźdźców, którzy cenią sobie maksymalną kontrolę. Wiązania snowboardowe do freeride'u są często wykonane z karbonu lub innych sztywnych materiałów.
Wiązania all-mountain/all-round
Wiązania all-mountain lub all-round to połączenie wiązań freestyle i freeride. Nie za miękkie i nie za twarde, ale o średnim flexie, więc możesz rano pojeździć w puchu, a potem zrobić sobie grubą sesję w parku. Te wiązania nie mają ulubionego miejsca do zabawy. Wiązania combi sprawdzają się zarówno na twardym, jak i miękkim śniegu i są naprawdę wielozadaniowe. Nie jesteś ograniczony przez swoje wiązania w swoim stylu jazdy!
Elastyczność wiązań snowboardowych
W snowboardzie często mówimy o "flexie" lub "sztywności" w odniesieniu do sprzętu. W wiązaniach snowboardowych flex oznacza mobilność użytych materiałów i konstrukcji wiązania. Ostatecznie kombinacja tych czynników wpływa na to, czy twoje wiązanie będzie miękkie, średnie czy twarde.
Miękka - Flex Poziom 1-4
Bardziej miękkie wiązania snowboardowe są wykonane z bardziej elastycznych materiałów, np. tworzywa sztucznego, i są idealne dla każdego początkującego, ponieważ są bardziej wyrozumiałe ze względu na większą elastyczność. Bardziej elastyczny highback pozwala jeźdźcowi na łatwiejsze wykonywanie skrętów na pięcie. Do jazdy freestyle i jibbera często nadają się bardziej miękkie wiązania z kilku powodów - z jednej strony są one bardziej wyrozumiałe, zwłaszcza przy większych lądowaniach, a z drugiej strony duża elastyczność otwiera więcej możliwości wykonywania pressów i chwytów.
Poziom średni - Flex 4-7
Wiązania średnie są uniwersalne. Nieważne, czy jesteś zaawansowanym snowboardzistą, który docenia dodatkowe wsparcie dla stabilności i lepszej kontroli, czy też riderem all-mountain, który docenia nieograniczoną wszechstronność w zakresie zastosowań i stylu jazdy, jaką oferują średnio sztywne wiązania. Agresywny freestyler i jibber skorzysta z okazji, żeby pójść wyżej i dalej i uzyskać niesamowite informacje zwrotne z wiązania.
Sztywny - poziom ugięcia 7-10
Jeśli kochasz szybkie trasy i carving, to docenisz precyzyjną kontrolę i szybkość reakcji sztywnych wiązań. Wiązanie przenosi twoje ruchy szybko i skutecznie na deskę. Masz pewny chwyt i możesz iść na całość na krawędzi. Ogólnie rzecz biorąc, sprzęt o twardszym flexie jest odpowiedni do jazdy poza trasą.
Jakie wiązania są kompatybilne z moim snowboardem?
Większość desek snowboardowych wykorzystuje jeden z dwóch systemów. Wiązania można wyposażyć w system wkładek 2x4 i 4x4.
Na stronie brettsport.de wszystkie deski, buty i wiązania są ze sobą kompatybilne. Sprzedajemy tylko te części, które pasują do siebie, abyś mógł w pełni cieszyć się swoim sportem. Jeśli nie jesteś pewien lub masz wątpliwości co do kompatybilności, zadzwoń do nas lub napisz e-mail na adres info@brettsport.de
system wiązań 2x4
System 2x4 jest prawdopodobnie najczęściej stosowany na rynku i jest kompatybilny z prawie wszystkimi wiązaniami. 2 cm to pionowa odległość między poszczególnymi wkładkami. 4 cm oznacza odległość boczną między dwoma rzędami wkładek. Pokład w systemie 2x4 zawiera zwykle 12 wkładek na każdą stopę.
system wiązań 4x4
Następnie mamy system 4x4, który jest podobny do systemu 2x4 i opiera się na tej samej zasadzie. Możesz dowolnie rozmieścić krążek wiązania na otworach, zazwyczaj jest to 8 wkładek na stopę.
Jak dobrać odpowiedni rozmiar wiązania do wiązania snowboardowego?
Wiązania snowboardowe są dostępne w rozmiarach Small S / M, Medium M / L Large L / XL itd. Ważne jest, abyś wybrał odpowiedni rozmiar butów. Producenci czasami podają bardziej szczegółowe informacje w CM lub MM. Najlepiej zapoznać się z informacjami o rozmiarach na stronie danego produktu. Staramy się dostarczyć jak najwięcej informacji. Czasami warto też spojrzeć na tabelę rozmiarów producenta.
Po zapoznaniu się z tabelą rozmiarów producenta, powinieneś sprawdzić, czy wiązanie pasuje do twojego rozmiaru buta.
Mając przed sobą wiązanie i but, umieść but w wiązaniu tak, jakbyś się w nim mocował. But nie powinien nadmiernie wystawać z wiązania, paski nie powinny być boleśnie zaciśnięte i nie powinno być luzu. Jeśli pasek nie sięga do zapadki, może wymagać regulacji - paski do wiązań można regulować z obu stron, aby wyśrodkować pasek na bucie.
Pięta powinna być mocno osadzona w wiązaniu. Przy prawidłowo wyregulowanym wiązaniu but powinien móc się zginać, ale nie chwiać. Jeśli masz wygodne buty, które dobrze pasują do wiązania bez luzu, dokonałeś dobrego wyboru.
Pamiętaj: Wszystkie zalecenia dotyczące określonych stylów, terenów i poziomów zaawansowania jeźdźców są jedynie wskazówkami, które możesz wykorzystać jako poradnik, ale nie muszą dotyczyć Ciebie. Niektórzy freeriderzy cenią sobie mobilność i wolą wiązania, w których są skłonni pójść na kompromis w kwestii precyzji. Z kolei niektórzy freestylerzy chcą wiązań responsywnych. W snowboardzie liczy się przede wszystkim to, jak czujesz się na nogach. Nasza rada: Jeśli to możliwe, wypróbuj koncepcje przed zakupem wiązań i sprawdź, czy lepsze są bardziej miękkie, sztywne czy średnie