Wiązania snowboardowe

Setup snowboardowy składa się z trzech elementów - deski, butów snowboardowych i wiązań. Snowboardziści kładą duży nacisk na deskę i buty, ale zaniedbują wiązania. Rzadko kiedy dobrym pomysłem jest wybranie najtańszej opcji i nie martwienie się o wiązania. Właściwe wiązania gwarantują maksymalną kontrolę, komfort i precyzję, optymalizują wrażenia z jazdy, a niewłaściwe wiązania zepsują cały dzień na śniegu.
Dzięki wiązaniom jesteś połączony z deską i przenosisz swoją siłę i ruchy na snowboard. Ty  pewnie zastanawiasz się, dlaczego różnica w cenie między wiązaniem podstawowym a tym z wyższej półki jest ogromna. Nie wdając się w zbytnie szczegóły: im droższe, tym wygodniejsze i jednocześnie bardziej wydajne.

Przeczytaj dalej nasz przewodnik zakupu wiązań...

[czytaj więcej]

Setup snowboardowy składa się z trzech elementów - deski, butów snowboardowych i wiązań. Snowboardziści kładą duży nacisk na deskę i buty, ale zaniedbują wiązania. Rzadko kiedy dobrym pomysłem... dowiedz się więcej »
Zamknij okno
Wiązania snowboardowe

Setup snowboardowy składa się z trzech elementów - deski, butów snowboardowych i wiązań. Snowboardziści kładą duży nacisk na deskę i buty, ale zaniedbują wiązania. Rzadko kiedy dobrym pomysłem jest wybranie najtańszej opcji i nie martwienie się o wiązania. Właściwe wiązania gwarantują maksymalną kontrolę, komfort i precyzję, optymalizują wrażenia z jazdy, a niewłaściwe wiązania zepsują cały dzień na śniegu.
Dzięki wiązaniom jesteś połączony z deską i przenosisz swoją siłę i ruchy na snowboard. Ty  pewnie zastanawiasz się, dlaczego różnica w cenie między wiązaniem podstawowym a tym z wyższej półki jest ogromna. Nie wdając się w zbytnie szczegóły: im droższe, tym wygodniejsze i jednocześnie bardziej wydajne.

Przeczytaj dalej nasz przewodnik zakupu wiązań...

###
W naszym przewodniku zakupu wiązań snowboardowych przedstawiamy najważniejsze informacje i fakty, które pomogą ci lepiej zrozumieć, dlaczego wiązania są tak ważne i jak działają - oraz pomogą ci znaleźć odpowiednie wiązania dla twojego snowboardu, twojego stylu jazdy i twoich potrzeb.

Odpowiadamy na pytanie "Co jest ważne przy wyborze wiązania? abyś mógł znaleźć z nami swoje idealne wiązanie snowboardowe.

Na początek krótkie podsumowanie: Wiązania z wyższej półki cenowej są zazwyczaj lepiej wyściełane, mają bardziej miękki system tłumienia drgań, paski, ergonomiczny spojler itp. Oczywiście płacisz też za wydajność i trwałość. Aluminiowa płyta podstawowa, klamry i spoilery wykonane z uretanu są oczywiście droższe niż ich plastikowe odpowiedniki - i dlatego są droższe. Wysokiej jakości materiały reagują bardziej bezpośrednio na Twoje ruchy i są bardziej niezawodne. Z drugiej strony niewygodne mocowanie szybko powoduje bolesne punkty nacisku na paski, a także szybko utrudnia krążenie krwi, co może stać się koszmarem podczas zjazdów. Warto więc zapłacić kilka euro więcej, żeby mieć dobre samopoczucie na nogach przez cały dzień. Jeśli jeździsz na snowboardzie tylko kilka dni w roku, możesz się tym nie przejmować.  Z drugiej strony, jeśli jesteś jednym z tych riderów, którzy wychodzą na śnieg kilka tygodni w roku, na pewno nie chcesz mieć pęcherzy i modzeli na stopach. Jeśli masz jakieś pytania po naszym przewodniku, zawsze możesz skontaktować się z nami mailowo lub telefonicznie.

 

Jakie są poszczególne elementy wiązania snowboardowego?

 

SPOILER TYLNY

 

Klamry

Wiązanie można łatwo i praktycznie zamknąć za pomocą systemu zapadkowego. W większości przypadków wystarczy kilka prostych kroków, żeby bezpiecznie utrzymać but snowboardowy na miejscu. Wybór materiałów jest dość szeroki i obejmuje zarówno proste plastikowe klamry w podstawowych modelach, jak i aluminiowe lub magnezowe klamry do

Highback (spoiler): Highback to pionowa płyta znajdująca się za dolną częścią łydki.

Podtrzymuje cię w zakrętach i przenosi moc na deskę.

Spojler jest dostępny z różnych materiałów, w różnych wysokościach i o różnym stopniu wygięcia.

Poliwęglan jest powszechnie stosowanym materiałem na spojlery i może być wykonany na wiele sposobów, aby zapewnić wszechstronną swobodę freestyle'u. Poliwęglan jest niedrogim, ale praktycznym materiałem, ponieważ można precyzyjnie dostroić jego elastyczność i sztywność skrętną.

Uretan to mieszanka, która pozwala na dużą elastyczność skrętną twojego highbacka. Grzbiety te są zwykle używane w wiązaniach freestyle'owych lub jibowych, ponieważ pozwalają wiązaniu zginać się na boki razem z butem, ale nadal zapewniają dobrą kontrolę.

Carbon jest najlepszym materiałem i jest używany głównie w wiązaniach freeride'owych ze względu na swoją moc i precyzję. Takie wiązanie oferuje niewiarygodny rezonans na całej powierzchni deski i przekazuje każdą energię bezpośrednio na deskę. Włókno węglowe ma tę dodatkową zaletę, że jest znacznie lżejsze niż poliwęglan i uretan.

Ogólnie rzecz biorąc, krótsze i/lub bardziej miękkie highbacki są dobre dla freestylerów i początkujących. Oferują one dużą swobodę ruchu i zapewniają przyjemną i elastyczną jazdę.

Z kolei wyższe i sztywniejsze spoilery są przeznaczone dla freeriderów i zaawansowanych zawodników. Oferują kontrolę, precyzję i szybkość reakcji, ale są też wymagające fizycznie.

Regulacja Highback

Aby uzyskać lepszy nacisk na krawędź, można wybrać pozycję pochyloną do przodu. W tym celu spoiler jest regulowany tak, aby był sztywniejszy, a zawodnik bardziej zginał kolana. W tym przypadku możliwe jest ustawienie do 30°. Im bardziej regulujesz spoiler w pionie, tym bardziej tolerancyjna jest twoja deska i tym większą swobodę mają twoje buty.  

Spojler można również regulować w pionie. Jeśli ustawisz go równolegle do krawędzi deski, uzyskasz jeszcze bardziej bezpośredni przekaz energii na krawędź pięty. 

Tak naprawdę nie ma dobrego lub złego sposobu na wybór highbacka. Wszystko zależy od Twoich osobistych odczuć. Nawet niektórzy freestylerzy lubią wyższe highbacki, a fani puchu wybierają bardziej elastyczne wersje. Możesz wybierać do woli!

Korek na piętę

Jest to połączenie między highbackiem a płytą podstawy. Nazwa mówi sama za siebie: obejmuje piętę. Niektóre wiązania są jednoczęściowe, a osłona pięty jest tylko przedłużeniem płyty podstawy. W innych wiązaniach jest to osobny element, który można regulować w przód i w tył w zależności od potrzeb. Kielich pięty przenosi siłę na podstawę, która z kolei przenosi ją na deskę. Sztywna pięta jest więc synonimem doskonałej reakcji.

Baseplate: To dusza każdego wiązania, centralny element.

Baseplate, często nazywany "ramą", tworzy bezpośrednie połączenie pomiędzy tobą a twoją deską snowboardową. Materiał, z którego jest wykonana, jest nieograniczony i można znaleźć baseplaty wykonane zarówno z plastiku, jak i z aluminium czy innych metali. Rama szybko i precyzyjnie przenosi twoją moc na deskę, ale jednocześnie amortyzuje wstrząsy i uderzenia, na przykład podczas lądowania, zmiany kierunku jazdy lub po prostu podczas przyspieszania. Podobnie jak w przypadku spoilera, sztywne podwozie zapewnia reakcję i kontrolę, podczas gdy miękkie podwozie sprzyja tolerancji i ruchowi. 

Wkładka: Jest częścią podwozia i stanowi element, w którym osadzona jest stopa.

Wkładki są często wyściełane pianką EVA, ale w wiązaniach znajdziesz też inne systemy amortyzacji, na przykład powietrzną. Wkładka amortyzuje wstrząsy, na przykład podczas lądowania. Czasami wkładka jest lekko pochylona, aby stworzyć kąt między kostkami, kolanami i udami. Dzięki temu stoisz na pokładzie tak wygodnie, jak to możliwe, a twoje nogi nie męczą się tak szybko podczas jazdy.

Paski:

Większość wiązań jest wyposażona w dwa paski: pasek na palce i pasek na kostkę. Paski na kostce mają prawie to samo: otaczają kostkę i utrzymują but we właściwej pozycji, dzięki czemu moc jest przenoszona bezpośrednio na deskę. Wysokiej jakości paski są wyściełane, żeby zmniejszyć punkty nacisku, co zapobiega bólowi.

 

Z drugiej strony paski na palce mogą się bardzo różnić:

 

ride_2122_C9_BLACK-9IeUzi9j0Xk7rE

 

 

Klasyczny pasek na palce jest umieszczony bezpośrednio nad palcami. Utrzymuje on stopę we wkładce. Ta dość prosta konstrukcja jest przestarzała i oferuje nieco mniejsze bezpieczeństwo i wsparcie niż inne paski. Dlatego nie spotyka się go już zbyt często.

 

 

836445-002_ZERO_BLACK-CAMO0010

 

 

Pasek typu "cap" jest bardziej nowoczesny i bezpieczniejszy. Owija się go wokół przedniej części buta, czyli przed palcami, i wciska w kielich pięty.

 

 

Flow-NX2-GT-Fusion-Black-at-Brettsport-pl

 

 

Czasami można też spotkać wiązania z jednym szerokim i dużym paskiem zamiast dwóch pojedynczych. Ten wariant jest używany w wiązaniach typu tail entry. Pasek ten otacza cały but i zapewnia mocne i wygodne trzymanie.

 

 

Jakie są rodzaje wiązań snowboardowych?

Wiązania snowboardowe typu strap-in

to wciąż najpopularniejsze wiązania w świecie snowboardu. Mają dwa paski, baseplate i highback.

Wchodzisz od przodu i umieszczasz but snowboardowy na wkładce, a łydkę na highbacku. Zaciskasz paski i ruszasz w drogę. Ten system nie jest najszybszy, ale jest bezpieczny, praktyczny i wydajny. Wiązania paskowe można łatwo dostosować do komfortu jazdy, na przykład za pomocą spoilerów i regulowanych podeszw.

Wiązania z tylnym wejściem

są dostępne na rynku już od jakiegoś czasu, a ich innowacyjna konstrukcja naprawdę je wyróżnia. Wsiadanie i wysiadanie z nich jest szybkie i łatwe. Grzbiet można opuścić tak, że po prostu wsuniesz się do wiązania bez konieczności dotykania pasków. Aby zamknąć wiązanie, wystarczy podnieść oparcie i zablokować je. Zajmuje to tylko kilka sekund i jesteś gotowy do jazdy. Pierwsze kilka razy może być nieco kłopotliwe, ale szybkie wiązania wejściowe szybko przyniosą ci bezcenną nagrodę. Obecnie większość wiązań z tylnym wejściem nazywa się wiązaniami hybrydowymi, co oznacza, że możesz równie dobrze używać ich w sposób klasyczny.

Wiązania typu Step-In

Jeśli chcesz szybko i łatwo połączyć się ze swoim snowboardem, to system Step-In jest dla ciebie. Możesz wpiąć się do wiązania prosto z wyciągu za pomocą butów Clicker. Następnie usłyszysz kliknięcie, wyregulujesz dźwignię w podstawie i jesteś gotowy do jazdy. To nie może być prostsze ani szybsze.
Pamiętaj, że różne systemy NIE są ze sobą kompatybilne. 

CLEW - najbardziej innowacyjne wiązanie snowboardowe łączy w sobie zalety wiązania paskowego z wygodą szybkiego i łatwego systemu wpinania. System CLEW można wpiąć lub wypiąć do KAŻDEJ łódki i ma swój własny zintegrowany highback oraz uchwyt, który można obsługiwać bez większego wysiłku.

Wiązania snowboardowe Clew-CLEW-20-LiftClew-Snowboardbindung-CLEW-20-11616715_9Wiązania snowboardowe Clew-CLEW-20

 

 Funkcja-Clew

Które wiązanie jest najlepsze do jakich zastosowań?

Freestyle'owe wiązania snowboardowe

Wiązania snowboardowe do freestyle'u są zazwyczaj bardziej elastyczne, lepiej amortyzowane i mają skośną wkładkę. Charakteryzują się krótkim, asymetrycznym spoilerem oraz naciskiem na giętkość i lekkość. Myślenie: Powinieneś mieć jak najwięcej możliwości poruszania się. Krótsze spoilery są bardziej wyrozumiałe i mają miękki flex boczny, co ułatwia wykonywanie ruchów i trzymanie. Podstawowa zasada: Im bardziej zwinny jest cały pakiet, tym łatwiejsze będą twoje triki.

Celia_Petrig_Laax_Rohrbacher21_50-1

Wiązania snowboardowe freeride

Wiązania freeride'owe są najmocniejsze ze wszystkich. Są sztywne i precyzyjne, a ich wysokie grzbiety skupiają się na wysokiej responsywności. Są przeznaczone dla riderów, którzy cenią sobie maksymalną kontrolę. Wiązania freeride'owe są często wykonane z karbonu lub innych sztywnych materiałów.

Nitro_Produkty_Hintertux_Rohrbacher20_45-1

Wiązania all-mountain/wiązania all-round

Wiązania all-mountain lub all-round to połączenie wiązań freestyle i freeride. Nie za miękkie i nie za twarde, ale o średnim flexie, więc możesz rano zrobić okrążenie w puchu, a potem zrobić grubą sesję w parku. Te wiązania nie mają swojego ulubionego placu zabaw. Wiązania combi sprawdzają się zarówno na twardym, jak i miękkim śniegu i są prawdziwymi wielozadaniowcami. Nie jesteś ograniczony przez swoje wiązanie w swoim stylu jazdy!

Dominik_Wagner_Flachauwinkl_Rohrbacher21_152

Elastyczność wiązań snowboardowych

W snowboardzie często mówimy o "flexie" lub "sztywności" w odniesieniu do sprzętu. W wiązaniach snowboardowych flex oznacza mobilność użytych materiałów i konstrukcji wiązania. Ostatecznie kombinacja tych cech wpływa na to, czy twoje wiązanie jest miękkie, średnie czy twarde.

Miękkie - poziom flexu 1-4

Bardziej miękkie wiązania snowboardowe są wykonane z bardziej elastycznych materiałów, np. tworzywa sztucznego,  i są idealne dla każdego początkującego, ponieważ są bardziej wybaczające ze względu na większą elastyczność. Bardziej elastyczny highback pozwala zawodnikowi łatwiej wykonywać skręty na pięcie. Do jazdy freestyle i jibbera miękkie wiązania są często odpowiednie z kilku powodów - z jednej strony są bardziej wybaczające, zwłaszcza przy większych lądowaniach, a z drugiej strony duża elastyczność otwiera więcej możliwości wykonywania pressów i chwytów.

Średnie - poziom flexu 4-7

Wiązania średnie są uniwersalne. Niezależnie od tego, czy jesteś zaawansowanym snowboardzistą, który docenia dodatkowe wsparcie dla stabilności i lepszej kontroli, czy też riderem all-mountain, który docenia nieograniczoną wszechstronność pod względem obszaru użytkowania i stylu jazdy, jaką oferują średnio sztywne wiązania. Agresywny freestyler i jibber skorzysta z okazji, żeby pojechać wyżej i dalej, a przy tym otrzyma niesamowitą informację zwrotną od wiązania.

Sztywne - poziom flexu 7-10

Jeśli kochasz szybkie trasy i carving, to docenisz precyzyjną kontrolę i szybką reakcję sztywnych wiązań. Wiązanie szybko i sprawnie przenosi twoje ruchy na deskę. Masz pewny chwyt i możesz w pełni korzystać z krawędzi. Ogólnie rzecz biorąc, sprzęt z twardszym flexem jest odpowiedni do jazdy poza trasą.

 

Które wiązanie jest kompatybilne z moim snowboardem?

Większość desek snowboardowych używa jednego z dwóch systemów. Istnieje system 2x4 i system 4x4 dla wiązań.

W brettsport.de wszystkie deski, buty i wiązania są ze sobą kompatybilne. Sprzedajemy tylko te elementy, które do siebie pasują, abyś mógł w pełni cieszyć się swoim sportem. Jeśli nie jesteś pewien lub masz wątpliwości co do kompatybilności, zadzwoń do nas lub napisz maila na adres info@brettsport.de

system wiązań 2x4

System 2x4 jest prawdopodobnie najczęściej stosowany na rynku i jest kompatybilny z prawie wszystkimi wiązaniami.
2 cm oznaczają pionową odległość między każdą wkładką. 4 cm to odległość boczna między dwoma rzędami wkładek. Pokład w systemie 2x4 zawiera zazwyczaj 12 wkładek na każdą stopę.

system wiązań 4x4

System 4x4 jest podobny do systemu 2x4 i opiera się na tej samej zasadzie.
Możesz dowolnie rozmieścić krążek wiązania na otworach, zazwyczaj jest to 8 wkładek na stopę.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar wiązania do wiązania snowboardowego?

Wiązania snowboardowe są dostępne w różnych rozmiarach - małe S / M, średnie M / L duże L / XL itd. Ważne jest, żebyś wybrał właściwy rozmiar dla swoich butów. Producenci czasami podają bardziej szczegółowe informacje w CM lub MM. Najlepiej jest przeczytać informacje o rozmiarze na stronie danego produktu. Staramy się podawać jak najwięcej informacji. Czasem warto też spojrzeć na tabelę rozmiarów producenta.

Po sprawdzeniu tabeli rozmiarów producenta powinieneś sprawdzić, czy wiązanie pasuje do Twojego rozmiaru buta.

Mając przed sobą wiązanie i but, umieść but w wiązaniu tak, jakbyś się w nim mocował. But nie powinien nadmiernie wystawać z wiązania, paski nie powinny być boleśnie napięte i nie powinno być luzu. Jeśli pasek nie sięga do zapadki, może być konieczna jego regulacja - paski do wiązań można regulować z obu stron, żeby wyśrodkować pasek na bucie.

Pięta powinna pewnie leżeć w wiązaniu.
Przy prawidłowo wyregulowanym wiązaniu but powinien móc się zginać, ale nie chwiać.
Jeśli masz wygodne buty, które dobrze pasują do wiązania bez luzu, to znaczy, że dokonałeś dobrego wyboru.

wiązania_snowboard

Pamiętaj: Wszystkie zalecenia dotyczące konkretnych stylów, terenów i poziomów zaawansowania rowerzystów są tylko wskazówkami, które możesz wykorzystać jako poradnik, ale nie muszą dotyczyć Ciebie. Niektórzy freeriderzy cenią sobie mobilność i wolą wiązania, w których są skłonni pójść na kompromis w kwestii precyzji. Z kolei niektórzy freestylerzy chcą wiązania responsywne. W snowboardzie liczy się przede wszystkim to, jak czujesz się na nogach. Nasza rada: Jeśli to możliwe, wypróbuj koncepcje przed zakupem wiązań i sprawdź, czy lepsze są bardziej miękkie, sztywne czy średnie

 

Zamknij filtr
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
z do
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

W naszym przewodniku zakupu wiązań snowboardowych przedstawiamy najważniejsze informacje i fakty, które pomogą ci lepiej zrozumieć, dlaczego wiązania są tak ważne i jak działają - oraz pomogą ci znaleźć odpowiednie wiązania dla twojego snowboardu, twojego stylu jazdy i twoich potrzeb.

Odpowiadamy na pytanie "Co jest ważne przy wyborze wiązania? abyś mógł znaleźć z nami swoje idealne wiązanie snowboardowe.

Na początek krótkie podsumowanie: Wiązania z wyższej półki cenowej są zazwyczaj lepiej wyściełane, mają bardziej miękki system tłumienia drgań, paski, ergonomiczny spojler itp. Oczywiście płacisz też za wydajność i trwałość. Aluminiowa płyta podstawowa, klamry i spoilery wykonane z uretanu są oczywiście droższe niż ich plastikowe odpowiedniki - i dlatego są droższe. Wysokiej jakości materiały reagują bardziej bezpośrednio na Twoje ruchy i są bardziej niezawodne. Z drugiej strony niewygodne mocowanie szybko powoduje bolesne punkty nacisku na paski, a także szybko utrudnia krążenie krwi, co może stać się koszmarem podczas zjazdów. Warto więc zapłacić kilka euro więcej, żeby mieć dobre samopoczucie na nogach przez cały dzień. Jeśli jeździsz na snowboardzie tylko kilka dni w roku, możesz się tym nie przejmować.  Z drugiej strony, jeśli jesteś jednym z tych riderów, którzy wychodzą na śnieg kilka tygodni w roku, na pewno nie chcesz mieć pęcherzy i modzeli na stopach. Jeśli masz jakieś pytania po naszym przewodniku, zawsze możesz skontaktować się z nami mailowo lub telefonicznie.

 

Jakie są poszczególne elementy wiązania snowboardowego?

 

SPOILER TYLNY

 

Klamry

Wiązanie można łatwo i praktycznie zamknąć za pomocą systemu zapadkowego. W większości przypadków wystarczy kilka prostych kroków, żeby bezpiecznie utrzymać but snowboardowy na miejscu. Wybór materiałów jest dość szeroki i obejmuje zarówno proste plastikowe klamry w podstawowych modelach, jak i aluminiowe lub magnezowe klamry do

Highback (spoiler): Highback to pionowa płyta znajdująca się za dolną częścią łydki.

Podtrzymuje cię w zakrętach i przenosi moc na deskę.

Spojler jest dostępny z różnych materiałów, w różnych wysokościach i o różnym stopniu wygięcia.

Poliwęglan jest powszechnie stosowanym materiałem na spojlery i może być wykonany na wiele sposobów, aby zapewnić wszechstronną swobodę freestyle'u. Poliwęglan jest niedrogim, ale praktycznym materiałem, ponieważ można precyzyjnie dostroić jego elastyczność i sztywność skrętną.

Uretan to mieszanka, która pozwala na dużą elastyczność skrętną twojego highbacka. Grzbiety te są zwykle używane w wiązaniach freestyle'owych lub jibowych, ponieważ pozwalają wiązaniu zginać się na boki razem z butem, ale nadal zapewniają dobrą kontrolę.

Carbon jest najlepszym materiałem i jest używany głównie w wiązaniach freeride'owych ze względu na swoją moc i precyzję. Takie wiązanie oferuje niewiarygodny rezonans na całej powierzchni deski i przekazuje każdą energię bezpośrednio na deskę. Włókno węglowe ma tę dodatkową zaletę, że jest znacznie lżejsze niż poliwęglan i uretan.

Ogólnie rzecz biorąc, krótsze i/lub bardziej miękkie highbacki są dobre dla freestylerów i początkujących. Oferują one dużą swobodę ruchu i zapewniają przyjemną i elastyczną jazdę.

Z kolei wyższe i sztywniejsze spoilery są przeznaczone dla freeriderów i zaawansowanych zawodników. Oferują kontrolę, precyzję i szybkość reakcji, ale są też wymagające fizycznie.

Regulacja Highback

Aby uzyskać lepszy nacisk na krawędź, można wybrać pozycję pochyloną do przodu. W tym celu spoiler jest regulowany tak, aby był sztywniejszy, a zawodnik bardziej zginał kolana. W tym przypadku możliwe jest ustawienie do 30°. Im bardziej regulujesz spoiler w pionie, tym bardziej tolerancyjna jest twoja deska i tym większą swobodę mają twoje buty.  

Spojler można również regulować w pionie. Jeśli ustawisz go równolegle do krawędzi deski, uzyskasz jeszcze bardziej bezpośredni przekaz energii na krawędź pięty. 

Tak naprawdę nie ma dobrego lub złego sposobu na wybór highbacka. Wszystko zależy od Twoich osobistych odczuć. Nawet niektórzy freestylerzy lubią wyższe highbacki, a fani puchu wybierają bardziej elastyczne wersje. Możesz wybierać do woli!

Korek na piętę

Jest to połączenie między highbackiem a płytą podstawy. Nazwa mówi sama za siebie: obejmuje piętę. Niektóre wiązania są jednoczęściowe, a osłona pięty jest tylko przedłużeniem płyty podstawy. W innych wiązaniach jest to osobny element, który można regulować w przód i w tył w zależności od potrzeb. Kielich pięty przenosi siłę na podstawę, która z kolei przenosi ją na deskę. Sztywna pięta jest więc synonimem doskonałej reakcji.

Baseplate: To dusza każdego wiązania, centralny element.

Baseplate, często nazywany "ramą", tworzy bezpośrednie połączenie pomiędzy tobą a twoją deską snowboardową. Materiał, z którego jest wykonana, jest nieograniczony i można znaleźć baseplaty wykonane zarówno z plastiku, jak i z aluminium czy innych metali. Rama szybko i precyzyjnie przenosi twoją moc na deskę, ale jednocześnie amortyzuje wstrząsy i uderzenia, na przykład podczas lądowania, zmiany kierunku jazdy lub po prostu podczas przyspieszania. Podobnie jak w przypadku spoilera, sztywne podwozie zapewnia reakcję i kontrolę, podczas gdy miękkie podwozie sprzyja tolerancji i ruchowi. 

Wkładka: Jest częścią podwozia i stanowi element, w którym osadzona jest stopa.

Wkładki są często wyściełane pianką EVA, ale w wiązaniach znajdziesz też inne systemy amortyzacji, na przykład powietrzną. Wkładka amortyzuje wstrząsy, na przykład podczas lądowania. Czasami wkładka jest lekko pochylona, aby stworzyć kąt między kostkami, kolanami i udami. Dzięki temu stoisz na pokładzie tak wygodnie, jak to możliwe, a twoje nogi nie męczą się tak szybko podczas jazdy.

Paski:

Większość wiązań jest wyposażona w dwa paski: pasek na palce i pasek na kostkę. Paski na kostce mają prawie to samo: otaczają kostkę i utrzymują but we właściwej pozycji, dzięki czemu moc jest przenoszona bezpośrednio na deskę. Wysokiej jakości paski są wyściełane, żeby zmniejszyć punkty nacisku, co zapobiega bólowi.

 

Z drugiej strony paski na palce mogą się bardzo różnić:

 

ride_2122_C9_BLACK-9IeUzi9j0Xk7rE

 

 

Klasyczny pasek na palce jest umieszczony bezpośrednio nad palcami. Utrzymuje on stopę we wkładce. Ta dość prosta konstrukcja jest przestarzała i oferuje nieco mniejsze bezpieczeństwo i wsparcie niż inne paski. Dlatego nie spotyka się go już zbyt często.

 

 

836445-002_ZERO_BLACK-CAMO0010

 

 

Pasek typu "cap" jest bardziej nowoczesny i bezpieczniejszy. Owija się go wokół przedniej części buta, czyli przed palcami, i wciska w kielich pięty.

 

 

Flow-NX2-GT-Fusion-Black-at-Brettsport-pl

 

 

Czasami można też spotkać wiązania z jednym szerokim i dużym paskiem zamiast dwóch pojedynczych. Ten wariant jest używany w wiązaniach typu tail entry. Pasek ten otacza cały but i zapewnia mocne i wygodne trzymanie.

 

 

Jakie są rodzaje wiązań snowboardowych?

Wiązania snowboardowe typu strap-in

to wciąż najpopularniejsze wiązania w świecie snowboardu. Mają dwa paski, baseplate i highback.

Wchodzisz od przodu i umieszczasz but snowboardowy na wkładce, a łydkę na highbacku. Zaciskasz paski i ruszasz w drogę. Ten system nie jest najszybszy, ale jest bezpieczny, praktyczny i wydajny. Wiązania paskowe można łatwo dostosować do komfortu jazdy, na przykład za pomocą spoilerów i regulowanych podeszw.

Wiązania z tylnym wejściem

są dostępne na rynku już od jakiegoś czasu, a ich innowacyjna konstrukcja naprawdę je wyróżnia. Wsiadanie i wysiadanie z nich jest szybkie i łatwe. Grzbiet można opuścić tak, że po prostu wsuniesz się do wiązania bez konieczności dotykania pasków. Aby zamknąć wiązanie, wystarczy podnieść oparcie i zablokować je. Zajmuje to tylko kilka sekund i jesteś gotowy do jazdy. Pierwsze kilka razy może być nieco kłopotliwe, ale szybkie wiązania wejściowe szybko przyniosą ci bezcenną nagrodę. Obecnie większość wiązań z tylnym wejściem nazywa się wiązaniami hybrydowymi, co oznacza, że możesz równie dobrze używać ich w sposób klasyczny.

Wiązania typu Step-In

Jeśli chcesz szybko i łatwo połączyć się ze swoim snowboardem, to system Step-In jest dla ciebie. Możesz wpiąć się do wiązania prosto z wyciągu za pomocą butów Clicker. Następnie usłyszysz kliknięcie, wyregulujesz dźwignię w podstawie i jesteś gotowy do jazdy. To nie może być prostsze ani szybsze.
Pamiętaj, że różne systemy NIE są ze sobą kompatybilne. 

CLEW - najbardziej innowacyjne wiązanie snowboardowe łączy w sobie zalety wiązania paskowego z wygodą szybkiego i łatwego systemu wpinania. System CLEW można wpiąć lub wypiąć do KAŻDEJ łódki i ma swój własny zintegrowany highback oraz uchwyt, który można obsługiwać bez większego wysiłku.

Wiązania snowboardowe Clew-CLEW-20-LiftClew-Snowboardbindung-CLEW-20-11616715_9Wiązania snowboardowe Clew-CLEW-20

 

 Funkcja-Clew

Które wiązanie jest najlepsze do jakich zastosowań?

Freestyle'owe wiązania snowboardowe

Wiązania snowboardowe do freestyle'u są zazwyczaj bardziej elastyczne, lepiej amortyzowane i mają skośną wkładkę. Charakteryzują się krótkim, asymetrycznym spoilerem oraz naciskiem na giętkość i lekkość. Myślenie: Powinieneś mieć jak najwięcej możliwości poruszania się. Krótsze spoilery są bardziej wyrozumiałe i mają miękki flex boczny, co ułatwia wykonywanie ruchów i trzymanie. Podstawowa zasada: Im bardziej zwinny jest cały pakiet, tym łatwiejsze będą twoje triki.

Celia_Petrig_Laax_Rohrbacher21_50-1

Wiązania snowboardowe freeride

Wiązania freeride'owe są najmocniejsze ze wszystkich. Są sztywne i precyzyjne, a ich wysokie grzbiety skupiają się na wysokiej responsywności. Są przeznaczone dla riderów, którzy cenią sobie maksymalną kontrolę. Wiązania freeride'owe są często wykonane z karbonu lub innych sztywnych materiałów.

Nitro_Produkty_Hintertux_Rohrbacher20_45-1

Wiązania all-mountain/wiązania all-round

Wiązania all-mountain lub all-round to połączenie wiązań freestyle i freeride. Nie za miękkie i nie za twarde, ale o średnim flexie, więc możesz rano zrobić okrążenie w puchu, a potem zrobić grubą sesję w parku. Te wiązania nie mają swojego ulubionego placu zabaw. Wiązania combi sprawdzają się zarówno na twardym, jak i miękkim śniegu i są prawdziwymi wielozadaniowcami. Nie jesteś ograniczony przez swoje wiązanie w swoim stylu jazdy!

Dominik_Wagner_Flachauwinkl_Rohrbacher21_152

Elastyczność wiązań snowboardowych

W snowboardzie często mówimy o "flexie" lub "sztywności" w odniesieniu do sprzętu. W wiązaniach snowboardowych flex oznacza mobilność użytych materiałów i konstrukcji wiązania. Ostatecznie kombinacja tych cech wpływa na to, czy twoje wiązanie jest miękkie, średnie czy twarde.

Miękkie - poziom flexu 1-4

Bardziej miękkie wiązania snowboardowe są wykonane z bardziej elastycznych materiałów, np. tworzywa sztucznego,  i są idealne dla każdego początkującego, ponieważ są bardziej wybaczające ze względu na większą elastyczność. Bardziej elastyczny highback pozwala zawodnikowi łatwiej wykonywać skręty na pięcie. Do jazdy freestyle i jibbera miękkie wiązania są często odpowiednie z kilku powodów - z jednej strony są bardziej wybaczające, zwłaszcza przy większych lądowaniach, a z drugiej strony duża elastyczność otwiera więcej możliwości wykonywania pressów i chwytów.

Średnie - poziom flexu 4-7

Wiązania średnie są uniwersalne. Niezależnie od tego, czy jesteś zaawansowanym snowboardzistą, który docenia dodatkowe wsparcie dla stabilności i lepszej kontroli, czy też riderem all-mountain, który docenia nieograniczoną wszechstronność pod względem obszaru użytkowania i stylu jazdy, jaką oferują średnio sztywne wiązania. Agresywny freestyler i jibber skorzysta z okazji, żeby pojechać wyżej i dalej, a przy tym otrzyma niesamowitą informację zwrotną od wiązania.

Sztywne - poziom flexu 7-10

Jeśli kochasz szybkie trasy i carving, to docenisz precyzyjną kontrolę i szybką reakcję sztywnych wiązań. Wiązanie szybko i sprawnie przenosi twoje ruchy na deskę. Masz pewny chwyt i możesz w pełni korzystać z krawędzi. Ogólnie rzecz biorąc, sprzęt z twardszym flexem jest odpowiedni do jazdy poza trasą.

 

Które wiązanie jest kompatybilne z moim snowboardem?

Większość desek snowboardowych używa jednego z dwóch systemów. Istnieje system 2x4 i system 4x4 dla wiązań.

W brettsport.de wszystkie deski, buty i wiązania są ze sobą kompatybilne. Sprzedajemy tylko te elementy, które do siebie pasują, abyś mógł w pełni cieszyć się swoim sportem. Jeśli nie jesteś pewien lub masz wątpliwości co do kompatybilności, zadzwoń do nas lub napisz maila na adres info@brettsport.de

system wiązań 2x4

System 2x4 jest prawdopodobnie najczęściej stosowany na rynku i jest kompatybilny z prawie wszystkimi wiązaniami.
2 cm oznaczają pionową odległość między każdą wkładką. 4 cm to odległość boczna między dwoma rzędami wkładek. Pokład w systemie 2x4 zawiera zazwyczaj 12 wkładek na każdą stopę.

system wiązań 4x4

System 4x4 jest podobny do systemu 2x4 i opiera się na tej samej zasadzie.
Możesz dowolnie rozmieścić krążek wiązania na otworach, zazwyczaj jest to 8 wkładek na stopę.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar wiązania do wiązania snowboardowego?

Wiązania snowboardowe są dostępne w różnych rozmiarach - małe S / M, średnie M / L duże L / XL itd. Ważne jest, żebyś wybrał właściwy rozmiar dla swoich butów. Producenci czasami podają bardziej szczegółowe informacje w CM lub MM. Najlepiej jest przeczytać informacje o rozmiarze na stronie danego produktu. Staramy się podawać jak najwięcej informacji. Czasem warto też spojrzeć na tabelę rozmiarów producenta.

Po sprawdzeniu tabeli rozmiarów producenta powinieneś sprawdzić, czy wiązanie pasuje do Twojego rozmiaru buta.

Mając przed sobą wiązanie i but, umieść but w wiązaniu tak, jakbyś się w nim mocował. But nie powinien nadmiernie wystawać z wiązania, paski nie powinny być boleśnie napięte i nie powinno być luzu. Jeśli pasek nie sięga do zapadki, może być konieczna jego regulacja - paski do wiązań można regulować z obu stron, żeby wyśrodkować pasek na bucie.

Pięta powinna pewnie leżeć w wiązaniu.
Przy prawidłowo wyregulowanym wiązaniu but powinien móc się zginać, ale nie chwiać.
Jeśli masz wygodne buty, które dobrze pasują do wiązania bez luzu, to znaczy, że dokonałeś dobrego wyboru.

wiązania_snowboard

Pamiętaj: Wszystkie zalecenia dotyczące konkretnych stylów, terenów i poziomów zaawansowania rowerzystów są tylko wskazówkami, które możesz wykorzystać jako poradnik, ale nie muszą dotyczyć Ciebie. Niektórzy freeriderzy cenią sobie mobilność i wolą wiązania, w których są skłonni pójść na kompromis w kwestii precyzji. Z kolei niektórzy freestylerzy chcą wiązania responsywne. W snowboardzie liczy się przede wszystkim to, jak czujesz się na nogach. Nasza rada: Jeśli to możliwe, wypróbuj koncepcje przed zakupem wiązań i sprawdź, czy lepsze są bardziej miękkie, sztywne czy średnie

 

Ostatnio oglądane