Wingfoiling - nowe wyzwanie

Wingfoiling to stosunkowo nowa i ciekawa alternatywa dla kitingu i surfingu.

Wingfoiling ma mniej ograniczeń co do odpowiednich miejsc niż kiting i nie potrzebujesz pomocnika do startu i lądowania. Nie jesteś też na stałe przywiązany do skrzydła i w razie niebezpieczeństwa możesz je po prostu puścić. Ta łatwiejsza dostępność do nowego sportu doprowadziła do prawdziwej histerii w branży od kilku lat. Pomagamy ci odnaleźć się w gąszczu ofert.

Mimo że bariery wejścia na rynek są niższe niż w przypadku kitesurfingu, zazwyczaj nie nauczysz się wingfoila w jeden dzień. Jednak odpowiedni sprzęt pozwoli ci na szybszą naukę. Na tych stronach znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do uprawiania wingfoilingu:

Jeśli nie jesteś jeszcze pewien, zajrzyj do naszego przewodnika zakupu Wingfoil. Damy ci cenne wskazówki i wyjaśnimy na przykładach, jak zdobyć swój pierwszy własny zestaw wingfoilów.

[czytaj więcej]

Wingfoiling to stosunkowo nowa i ciekawa alternatywa dla kitingu i surfingu. Wingfoiling ma mniej ograniczeń co do odpowiednich miejsc niż kiting i nie potrzebujesz pomocnika do startu i... dowiedz się więcej »
Zamknij okno
Wingfoiling - nowe wyzwanie

Wingfoiling to stosunkowo nowa i ciekawa alternatywa dla kitingu i surfingu.

Wingfoiling ma mniej ograniczeń co do odpowiednich miejsc niż kiting i nie potrzebujesz pomocnika do startu i lądowania. Nie jesteś też na stałe przywiązany do skrzydła i w razie niebezpieczeństwa możesz je po prostu puścić. Ta łatwiejsza dostępność do nowego sportu doprowadziła do prawdziwej histerii w branży od kilku lat. Pomagamy ci odnaleźć się w gąszczu ofert.

Mimo że bariery wejścia na rynek są niższe niż w przypadku kitesurfingu, zazwyczaj nie nauczysz się wingfoila w jeden dzień. Jednak odpowiedni sprzęt pozwoli ci na szybszą naukę. Na tych stronach znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do uprawiania wingfoilingu:

Jeśli nie jesteś jeszcze pewien, zajrzyj do naszego przewodnika zakupu Wingfoil. Damy ci cenne wskazówki i wyjaśnimy na przykładach, jak zdobyć swój pierwszy własny zestaw wingfoilów.

###

Dlaczego stary pomysł na skrzydło powrócił?

Koncepcja skrzydła latawca istnieje od 1986 roku. Wtedy to Tom Magruder opracował swoją "Broń wiatrową", a w kolejnych latach pojawiały się pojedyncze produkty w tej dziedzinie, które jednak nigdy nie zyskały uznania. W tamtym czasie produkty te nie były jednak nadmuchiwane i nie były wykonane z wysokiej jakości dakronu, ale z PVC i płótna oraz miały sztywny maszt i bom.

Problem z latawcem polega na tym, że nie ma on takiej samej siły uciągu jak latawiec czy żagiel surfingowy. Skoro masz sobie poradzić bez uprzęży, to z tego punktu widzenia siły ciągnące muszą być również mniejsze. W przypadku zwykłych desek surfingowych lub SUP-ów siła przyciągania skrzydła latawca wystarcza tylko do płytkiego ślizgania się po wodzie, a o szybowaniu czy płynięciu pod wiatr nie ma mowy. Wszystko to zmieniło się wraz z rozwojem desek foilowych, które są obecnie dostępne dla surferów, kiterów, windsurferów, a nawet SUP-ów. Dzięki odpowiedniej desce skrzydło latawca wreszcie działa w sposób, który sprawia przyjemność.

Ponadto wielu entuzjastów sportów wodnych odkryło longboard, a zwłaszcza jego surferską wersję z rolkami do surfowania. Deska longboardowa może być rozpędzona bez większego nacisku, dzięki czemu możesz zrobić sobie sesję rolowania z Foil Wingiem. A jeśli nie jest to lepki, głęboki śnieg, twoje nowe skrzydło świetnie współpracuje ze snowboardem.

Ponieważ pomysł jest znany od tak dawna, producenci zawsze pracowali nad produktem w swoich laboratoriach. To nie są prototypy, które teraz trafiają na rynek, ale dojrzałe produkty, które przeszły już lata optymalizacji.

 

 

Jak przygotować się do sesji z użyciem skrzydła foliowego?

Profesjonalny foiler Gunnar Biniasch dzieli się z nami swoją wiedzą, aby nauka foilowania była płynna i przyjemna. W pierwszym filmie pokazujemy, jak ustawić skrzydło na przykładzie Ozone WASP:

 

Jak sterować skrzydłem Foil Wing?

Foil Wing trzyma się nad sobą jak latawiec. Skrzydło nie jest unoszone przed tobą jak żagiel surfingowy, ale unosi się nad tobą jak latawiec. Aby utrzymać równowagę na Duotone Fo il Wing, trzymasz bom przednią ręką lub uchwyt do depowerowania na Ozone WASP. Wiatr unosi teraz skrzydło, a pozycja ta odpowiada latawcowi bezciśnieniowemu w zenicie. 

Aby zwiększyć ciśnienie, złap drugą ręką za bom z tyłu Duotone Wing lub za pętle wzdłuż linii środkowej Ozone Wing i pociągnij ogon skrzydła do wiatru. Upewnij się, że skrzydło zawsze znajduje się nad tobą, a nos zawsze jest skierowany do wiatru. W ten sposób skrzydło ciągnie Cię do góry, podtrzymuje Twoją równowagę i pomaga Ci wstać.

Regulowany wysięgnik pozwala też na trymowanie skrzydła w Duotone, aby pokryć szeroki zakres wiatru. Podobnie jak w surfingu, napięte skrzydło foliowe łapie mniej wiatru, niż gdybyś zwiększył pochylenie przy krótszym bomie. Bom Duotone pasuje do wszystkich czterech skrzydeł foliowych. Ozone WASP nie ma bomu, ale stabilną rozpórkę środkową z pętlami.

W filmie pokazujemy, jak prawidłowo obchodzić się ze skrzydłem WASP przed pierwszym wejściem do wody:

 

Jak zacząć przygodę z Foilwingiem?

Jak opisaliśmy powyżej, idealna jest deska SUP, która podtrzymuje ciężar ciała w taki sposób, że możesz na niej klęczeć nawet bez jazdy. Klęcząc, najpierw próbujesz nabrać prędkości, pociągając skrzydło lekko pod wiatr ręką, która znajduje się z tyłu bomu. Kiedy nabierzesz prędkości i deska będzie stabilna w wodzie, wstań i ustaw stopy w normalnej pozycji surfingowej.

Jeśli używasz SUP-a z folią, musisz wziąć pod uwagę właściwości folii. Foiling z użyciem skrzydła jest dużo łatwiejszy do nauczenia niż foiling z użyciem latawca lub żagla surfingowego.

DUOTONE_FOILWING_SKY_REEF_BEACH 

 

Czy można pływać na wysokości z Foil Wingiem?

Z foil SUP-em możesz bez problemu pływać na wszystkich trasach ze skrzydłem. Jeśli używasz zwykłego SUP-a, będzie to trudne. Jednak z normalnym SUP-em i Foil Wingiem możesz korzystać z tras downwinderowych.

Czy chcesz opanować skrzydło na wodzie? W następnym filmie Gunnar Biniasch pokaże ci, jak prawidłowo jeździć na WASP-Wing, a także podpowie, jak poprawić swoje umiejętności pływania pod wiatr i z wiatrem:

 

Zalety Skrzydła Foliowego

 • Szybki sukces w nauce
  Obsługa skrzydła jest bardzo szybka i intuicyjna. W ciągu zaledwie kilku godzin będziesz wiedział, jak posługiwać się skrzydłem.
 • Bezpieczeństwo
  W przeciwieństwie do kitingu nie jesteś na stałe związany z Foil Wingiem. Jeśli coś pójdzie nie tak, możesz po prostu puścić bom, a skrzydło wyleci bez nacisku na smycz.
 • Zdolność do latania przy lekkim wietrze
  Podczas gdy latawiec często zatrzymuje się przy lekkim wietrze i warunkach "on/off" na jeziorze śródlądowym, a potem trzeba go mozolnie restartować, Foil Wing jest natychmiast gotowy do użycia nawet po przeciągnięciu. Duże deski ułatwiają prześlizgiwanie się przez dziury w wietrze.
 • Koszty materiałów
  W przeciwieństwie do surfingu z masztami żaglowymi, Foilwing od Duotone zajmuje niewiele miejsca i można go przewozić samochodem.
 • Cena
  Jeśli używasz skrzydła z istniejącą deską, cena wejścia jest bardzo niska. 

DUOTONE_FOILWING_KLAAS_HARBOUR_ACTION

 

Jazda na fali z Foil Wingiem

Na fali Foil Wing oferuje kilka decydujących zalet: Skrzydło szybko wyciąga cię z powrotem w falę po ujechaniu fali, a dzięki folii pod deską możesz nawet nadrobić straconą wysokość. Kiedy złapiesz falę, możesz łatwo przytrzymać skrzydło jedną ręką i pozwolić mu się wydmuchać. Skrzydło sunie w dół fali razem z tobą, nie przeszkadzając ci ani nie musząc cię dodatkowo pilnować jak latawca. 

DUOTONE_FOILWING_KLAAS_ACTION

 

Kompletne zestawy na brettsport.de z 10% zniżką

Aby maksymalnie ułatwić ci rozpoczęcie tej ekscytującej dziedziny sportów wodnych, przygotowaliśmy dla ciebie dwa kompletne zestawy. Możesz uzyskać 10% zniżki na zestawy, korzystając z kodu kuponu "WING" w kasie.

 1. ZestawDuotone Foil Wing składa się z Duotone Wing w wybranym przez ciebie rozmiarze, bomu i smyczy
 2. Kompletny zestaw do foilowania składający się z Fanatic Sky SUP z dopasowanym hydroskrzydłem AERO SURF FOIL 2000 Long Fuselage i Duotone FoilWing w wybranym rozmiarze, bomem i smyczą

DUOTONE-FOIL-DUOTONE_FOILWING_SKY_WALKING-TO-THE-WATER

 

Gdzie można jeździć z latawcem Wing?

Ponieważ nie ma jeszcze przepisów w tej sprawie, można założyć, że możesz go używać wszędzie tam, gdzie dozwolony jest również windsurfing. Dla innych miłośników sportów wodnych lub przyrody nie ma różnicy, czy żagiel surfingowy jest przymocowany do deski jedną stroną, czy nie. To sprawia, że folia jest bardzo interesująca na jeziorach, gdzie kitesurfing jest zabroniony, a surfowanie dozwolone.

W regionie, z którego pochodzi brettsport.de, bariery w dolinach w górach Harz są odpowiednie do wingfilingu, podobnie jak jeziora Salzgittersee i Concordiasee. Jeziora, w których do powierzchni dochodzą wodorosty lub algi, są mniej odpowiednie. Rośliny wodne bardzo szybko niwelują hydrodynamiczne właściwości folii.

 

Czy Foilwing może być używany także na lądzie lub w śniegu?

To nie jest problem! Dla longboardu Foil Wing jest idealnym napędem i jeśli znajdziesz odpowiednie miejsce, możesz pływać bez końca. Najlepszym miejscem do tego jest nieczynne lotnisko Tempelhof w Berlinie, ale każdy duży, pusty parking też się nadaje.

 

 

Foilwingiem możesz bawić się także zimą, ale potrzebujesz do tego celu zwiniętego stoku lub czystego jeziora. Skrzydło nie będzie w stanie wyciągnąć cię z lepkiego, głębokiego śniegu.

Zamknij filtr
Najlepszy sprzedawca

Dlaczego stary pomysł na skrzydło powrócił?

Koncepcja skrzydła latawca istnieje od 1986 roku. Wtedy to Tom Magruder opracował swoją "Broń wiatrową", a w kolejnych latach pojawiały się pojedyncze produkty w tej dziedzinie, które jednak nigdy nie zyskały uznania. W tamtym czasie produkty te nie były jednak nadmuchiwane i nie były wykonane z wysokiej jakości dakronu, ale z PVC i płótna oraz miały sztywny maszt i bom.

Problem z latawcem polega na tym, że nie ma on takiej samej siły uciągu jak latawiec czy żagiel surfingowy. Skoro masz sobie poradzić bez uprzęży, to z tego punktu widzenia siły ciągnące muszą być również mniejsze. W przypadku zwykłych desek surfingowych lub SUP-ów siła przyciągania skrzydła latawca wystarcza tylko do płytkiego ślizgania się po wodzie, a o szybowaniu czy płynięciu pod wiatr nie ma mowy. Wszystko to zmieniło się wraz z rozwojem desek foilowych, które są obecnie dostępne dla surferów, kiterów, windsurferów, a nawet SUP-ów. Dzięki odpowiedniej desce skrzydło latawca wreszcie działa w sposób, który sprawia przyjemność.

Ponadto wielu entuzjastów sportów wodnych odkryło longboard, a zwłaszcza jego surferską wersję z rolkami do surfowania. Deska longboardowa może być rozpędzona bez większego nacisku, dzięki czemu możesz zrobić sobie sesję rolowania z Foil Wingiem. A jeśli nie jest to lepki, głęboki śnieg, twoje nowe skrzydło świetnie współpracuje ze snowboardem.

Ponieważ pomysł jest znany od tak dawna, producenci zawsze pracowali nad produktem w swoich laboratoriach. To nie są prototypy, które teraz trafiają na rynek, ale dojrzałe produkty, które przeszły już lata optymalizacji.

 

 

Jak przygotować się do sesji z użyciem skrzydła foliowego?

Profesjonalny foiler Gunnar Biniasch dzieli się z nami swoją wiedzą, aby nauka foilowania była płynna i przyjemna. W pierwszym filmie pokazujemy, jak ustawić skrzydło na przykładzie Ozone WASP:

 

Jak sterować skrzydłem Foil Wing?

Foil Wing trzyma się nad sobą jak latawiec. Skrzydło nie jest unoszone przed tobą jak żagiel surfingowy, ale unosi się nad tobą jak latawiec. Aby utrzymać równowagę na Duotone Fo il Wing, trzymasz bom przednią ręką lub uchwyt do depowerowania na Ozone WASP. Wiatr unosi teraz skrzydło, a pozycja ta odpowiada latawcowi bezciśnieniowemu w zenicie. 

Aby zwiększyć ciśnienie, złap drugą ręką za bom z tyłu Duotone Wing lub za pętle wzdłuż linii środkowej Ozone Wing i pociągnij ogon skrzydła do wiatru. Upewnij się, że skrzydło zawsze znajduje się nad tobą, a nos zawsze jest skierowany do wiatru. W ten sposób skrzydło ciągnie Cię do góry, podtrzymuje Twoją równowagę i pomaga Ci wstać.

Regulowany wysięgnik pozwala też na trymowanie skrzydła w Duotone, aby pokryć szeroki zakres wiatru. Podobnie jak w surfingu, napięte skrzydło foliowe łapie mniej wiatru, niż gdybyś zwiększył pochylenie przy krótszym bomie. Bom Duotone pasuje do wszystkich czterech skrzydeł foliowych. Ozone WASP nie ma bomu, ale stabilną rozpórkę środkową z pętlami.

W filmie pokazujemy, jak prawidłowo obchodzić się ze skrzydłem WASP przed pierwszym wejściem do wody:

 

Jak zacząć przygodę z Foilwingiem?

Jak opisaliśmy powyżej, idealna jest deska SUP, która podtrzymuje ciężar ciała w taki sposób, że możesz na niej klęczeć nawet bez jazdy. Klęcząc, najpierw próbujesz nabrać prędkości, pociągając skrzydło lekko pod wiatr ręką, która znajduje się z tyłu bomu. Kiedy nabierzesz prędkości i deska będzie stabilna w wodzie, wstań i ustaw stopy w normalnej pozycji surfingowej.

Jeśli używasz SUP-a z folią, musisz wziąć pod uwagę właściwości folii. Foiling z użyciem skrzydła jest dużo łatwiejszy do nauczenia niż foiling z użyciem latawca lub żagla surfingowego.

DUOTONE_FOILWING_SKY_REEF_BEACH 

 

Czy można pływać na wysokości z Foil Wingiem?

Z foil SUP-em możesz bez problemu pływać na wszystkich trasach ze skrzydłem. Jeśli używasz zwykłego SUP-a, będzie to trudne. Jednak z normalnym SUP-em i Foil Wingiem możesz korzystać z tras downwinderowych.

Czy chcesz opanować skrzydło na wodzie? W następnym filmie Gunnar Biniasch pokaże ci, jak prawidłowo jeździć na WASP-Wing, a także podpowie, jak poprawić swoje umiejętności pływania pod wiatr i z wiatrem:

 

Zalety Skrzydła Foliowego

 • Szybki sukces w nauce
  Obsługa skrzydła jest bardzo szybka i intuicyjna. W ciągu zaledwie kilku godzin będziesz wiedział, jak posługiwać się skrzydłem.
 • Bezpieczeństwo
  W przeciwieństwie do kitingu nie jesteś na stałe związany z Foil Wingiem. Jeśli coś pójdzie nie tak, możesz po prostu puścić bom, a skrzydło wyleci bez nacisku na smycz.
 • Zdolność do latania przy lekkim wietrze
  Podczas gdy latawiec często zatrzymuje się przy lekkim wietrze i warunkach "on/off" na jeziorze śródlądowym, a potem trzeba go mozolnie restartować, Foil Wing jest natychmiast gotowy do użycia nawet po przeciągnięciu. Duże deski ułatwiają prześlizgiwanie się przez dziury w wietrze.
 • Koszty materiałów
  W przeciwieństwie do surfingu z masztami żaglowymi, Foilwing od Duotone zajmuje niewiele miejsca i można go przewozić samochodem.
 • Cena
  Jeśli używasz skrzydła z istniejącą deską, cena wejścia jest bardzo niska. 

DUOTONE_FOILWING_KLAAS_HARBOUR_ACTION

 

Jazda na fali z Foil Wingiem

Na fali Foil Wing oferuje kilka decydujących zalet: Skrzydło szybko wyciąga cię z powrotem w falę po ujechaniu fali, a dzięki folii pod deską możesz nawet nadrobić straconą wysokość. Kiedy złapiesz falę, możesz łatwo przytrzymać skrzydło jedną ręką i pozwolić mu się wydmuchać. Skrzydło sunie w dół fali razem z tobą, nie przeszkadzając ci ani nie musząc cię dodatkowo pilnować jak latawca. 

DUOTONE_FOILWING_KLAAS_ACTION

 

Kompletne zestawy na brettsport.de z 10% zniżką

Aby maksymalnie ułatwić ci rozpoczęcie tej ekscytującej dziedziny sportów wodnych, przygotowaliśmy dla ciebie dwa kompletne zestawy. Możesz uzyskać 10% zniżki na zestawy, korzystając z kodu kuponu "WING" w kasie.

 1. ZestawDuotone Foil Wing składa się z Duotone Wing w wybranym przez ciebie rozmiarze, bomu i smyczy
 2. Kompletny zestaw do foilowania składający się z Fanatic Sky SUP z dopasowanym hydroskrzydłem AERO SURF FOIL 2000 Long Fuselage i Duotone FoilWing w wybranym rozmiarze, bomem i smyczą

DUOTONE-FOIL-DUOTONE_FOILWING_SKY_WALKING-TO-THE-WATER

 

Gdzie można jeździć z latawcem Wing?

Ponieważ nie ma jeszcze przepisów w tej sprawie, można założyć, że możesz go używać wszędzie tam, gdzie dozwolony jest również windsurfing. Dla innych miłośników sportów wodnych lub przyrody nie ma różnicy, czy żagiel surfingowy jest przymocowany do deski jedną stroną, czy nie. To sprawia, że folia jest bardzo interesująca na jeziorach, gdzie kitesurfing jest zabroniony, a surfowanie dozwolone.

W regionie, z którego pochodzi brettsport.de, bariery w dolinach w górach Harz są odpowiednie do wingfilingu, podobnie jak jeziora Salzgittersee i Concordiasee. Jeziora, w których do powierzchni dochodzą wodorosty lub algi, są mniej odpowiednie. Rośliny wodne bardzo szybko niwelują hydrodynamiczne właściwości folii.

 

Czy Foilwing może być używany także na lądzie lub w śniegu?

To nie jest problem! Dla longboardu Foil Wing jest idealnym napędem i jeśli znajdziesz odpowiednie miejsce, możesz pływać bez końca. Najlepszym miejscem do tego jest nieczynne lotnisko Tempelhof w Berlinie, ale każdy duży, pusty parking też się nadaje.

 

 

Foilwingiem możesz bawić się także zimą, ale potrzebujesz do tego celu zwiniętego stoku lub czystego jeziora. Skrzydło nie będzie w stanie wyciągnąć cię z lepkiego, głębokiego śniegu.

FAQ

Jakiej deski potrzebuję do Foil Wing?
Potrzebujesz deski o wystarczającej wyporności, żeby móc z niej wystartować. Dlatego idealne są deski SUP o pojemności od 90 do 130 litrów. Aby mieć prawdziwą frajdę, a nie tylko pływać pod wiatr, potrzebujesz deski, którą można połączyć z żaglem foilowym. Niektórzy producenci oferują SUP-y izwischen foil oraz deski surfingowe foil. Te ostatnie prawie cię nie przenoszą i dlatego są zarezerwowane dla profesjonalistów.
Jak zacząć przygodę z Foilwingiem?
Idealna deska SUP to taka, która podtrzymuje ciężar ciała w taki sposób, że możesz na niej klęczeć nawet bez jazdy. Klęcząc, najpierw spróbuj nabrać prędkości, ciągnąc skrzydło lekko pod wiatr ręką z tyłu bomu lub miecza. Kiedy nabierzesz prędkości i deska będzie stabilnie sunęła po wodzie, wstań i ustaw stopy w normalnej pozycji surfingowej.
Ostatnio oglądane