Najlepsze łyżwy do surfowania
Przenieś atlantycką falę do swojego miasta. Z łyżwą surfingową Carvera, Yow lub Slide'a możesz trenować ruchy, które w innych okolicznościach są potrzebne tylko podczas surfowania na prawdziwej desce.
Możesz też po prostu przemierzać miasto w cudownie zrelaksowany sposób, bez popychania się, ponieważ surfskate możesz napędzać lekkim ruchem obrotowym ciała. Przeczytaj poniżej, żeby dowiedzieć się, jakie są różne rodzaje łyżew do surfowania i które z nich są dla Ciebie odpowiednie.
###
Co to jest łyżwa do surfowania?
Deskorolka surfingowa składa się z pokładu, porównywalnego z krótkim longboardem typu cruiser, oraz specjalnie zamontowanej przedniej osi, która ma więcej stopni swobody niż normalne trucki longboardowe i normalna oś tylna.
Ponieważ przednia oś zachowuje się zupełnie inaczej niż tylna, możesz poruszać się do przodu tylko poprzez pompowanie. Nie musisz zdejmować nogi z deski, ale możesz napędzać ją do przodu za pomocą ruchów ciała.
Ale to samo w sobie nie czyni łyżwy surfingowej. Producenci osi starają się jak najbardziej zbliżyć ruchy, które musisz wykonać, żeby sterować surfskate, do ruchów, które wykonujesz podczas surfowania na desce. Większa zwrotność przednich osi surfskate'ów pozwala na wykonywanie krótkich i zwrotnych skrętów, jak podczas surfowania. Możesz ćwiczyć dolne skręty, górne skręty i nawroty.
Ponieważ większość producentów opracowała zupełnie inne koncepcje osi, właściwości jezdne różnych osi Surfskate są również bardzo różne.
Kto wymyślił surfskate?
Pierwszą marką, która stała się sławna dzięki deskorolkom surfingowym, jest Carver z Kalifornii. brettsport.de ma w swojej ofercie deskorolki Carver od 2014 roku i zawsze dostrzegał potencjał tego sprzętu sportowego. Dlatego też jesteśmy najlepiej sprzedającym się dealerem Carvera w Niemczech. Później dołączyły do nich marki Yow i Slide z Hiszpanii. Yow opracował zupełnie inny system osi, który nie tylko wizualnie różni się od oryginalnych osi Carvera, ale także pod względem właściwości jezdnych.
Kliknij na logo marki, aby dowiedzieć się więcej szczegółów o każdej z nich. Na każdej stronie znajdziesz też porady dotyczące zakupu związane z producentem.
Pokład do surfskate'a
Pokłady Surfskate mają długość od 28" do 36,5" (czyli około 71 - 93 cm) i dlatego na pierwszy rzut oka przypominają minikutry. Aby uczynić analogię do surfingu jeszcze bardziej namacalną, niektórzy producenci wzorują się na deskach surfingowych i dostosowują ich kształt i konstrukcję.
Poza stylizacją, różnice w deskach polegają na kształcie kicktaila oraz ogona i nosa.
- Deski mini skręcają szybciej i są łatwiejsze do pompowania. Jeśli jeździsz na rolkach w miejscach, gdzie jest mało miejsca i chcesz wykonywać skręty w najciaśniejszych miejscach, to mała deska jest do tego idealna. Krótka deska daje poczucie, że stoisz na krótkiej desce surfingowej i tak samo szybko reaguje na każde polecenie kierownicy. Mówimy o mini deskach w przedziale od 25,5" do 29", gdzie bardzo krótkie deski surfingowe jeżdżą bardzo luźno, a w miarę wydłużania stają się coraz bardziej stabilne.
- Krótkie deski oferują połączenie ciasnego skrętu i łatwego pchania. Wybierasz krótką deskę do użytku w codziennych warunkach, gdzie mocno naciskasz i rzeźbisz, a w odpowiednich miejscach pompujesz. Różnica między krótkimi deskami surfingowymi jest bardziej subtelna, małe zmiany w długości powodują małe zmiany w wydajności. Krótka deska surfingowa ma długość od 30" do 33". Również w tym przypadku krótsze są nieco luźniejsze, a dłuższe nieco bardziej stabilne.
- Średnie długości mają bardziej stabilną jazdę i są jeszcze łatwiejsze do pompowania. Aby zacząć pompować, musisz włożyć więcej wysiłku na początku, ale kiedy już znajdziesz rytm, średnie deski są szybsze. Wybierz średnią deskorolkę carver, jeśli chcesz pokonywać dłuższe dystanse i chcesz też pompować. Im dłuższa deska, tym bardziej stabilna i bezpieczna. Średnia długość jest podobna do deski surfingowej typu groveler. Średnie długości wahają się od 34" do 36".
- Długie deski są najbardziej stabilne i można je najszybciej pompować. Jednak trudniej jest też doprowadzić długie deski z miejsca do prędkości poprzez pompowanie. Ze względu na większy rozstaw osi nie można tak ekstremalnie wchodzić w zakręty, jak w przypadku krótkich desek surfingowych, dlatego są one używane głównie do rekreacyjnego pływania i łatwego przemieszczania się. W porównaniu z sufboardem zachowanie jest takie samo jak w przypadku tradycyjnego longborda, z takimi technikami jazdy jak cross stepping i nose riding. Długość longboardu waha się od 38" do 43" i jak zawsze, wraz ze wzrostem długości zachowanie staje się bardziej stabilne.
Rozstaw osi deski surfingowej
Pytanie o to, jaka jest właściwa długość łyżwy, pojawia się często, kiedy chcesz jak najdokładniej zasymulować charakterystykę konkretnej deski surfingowej. Pytanie o długość pokładu jest w tym momencie pytaniem niewłaściwym. Dla zachowania się jako trener surfingu decydująca jest długość rozstawu osi.
Poniższa tabela może dać ci orientację, jaką deskę do surfingu wybrać w zależności od twojego wzrostu i wagi. Jednak inne czynniki również odgrywają rolę, a na właściwości jezdne wpływa przede wszystkim długość rozstawu osi.

poniżej 155cm | 25kg - 55kg | poniżej 30″ |
150cm - 170cm (5"0` - 5"7`) | 40kg - 75kg | 27 - 31" |
160cm - 181cm (5"3` - 5"11`) | 50kg - 85kg | 30 - 32" |
165cm - 187cm (5"4` - 6"2`) | 60kg - 90kg | 31"- 33" |
175cm - 193cm (5″7` - 6"4`) | 70kg - 100kg | 32"- 35" |
182cm - 203cm (6"0`- 6"8`) | 85kg - 120kg | 34"- 39" |
Różne systemy osi dla łyżew surfingowych
Osie Carver C7
Wózki C7 z podwójną osią jeżdżą bardzo gładko i łatwo, jak deska surfingowa z jedną płetwą, a każdy ruch na boki natychmiast wykorzystują do napędu. Bardzo łatwo jest napompować deskorolki Carver z tą osią i od razu zacząć jeździć. Aby idealnie dostroić deskę, możesz regulować obie osie osobno i w ten sposób dostosować deskorolkę Carver do swoich indywidualnych potrzeb.
System C7 jest nieco cięższy niż zestaw osi CX, ale zintegrowany system sprężyn pozwala na większą swobodę w indywidualnej regulacji. Długie ramię w osi podłużnej i duża swoboda w ustawieniach sprawiają, że deska ma uniwersalne zastosowanie do osiągania dużych prędkości lub do łatwego ślizgania się bez popychania.
Osie Carver CX
Oś Carver CX to konstrukcja jednoosiowa z precyzyjnym punktem obrotu, która umożliwia wykonywanie bardzo gwałtownych skrętów, jak w desce surfingowej typu thruster, i daje taką samą informację zwrotną podczas pompowania w celu uzyskania prędkości. Oś CX daje też szeroki zakres regulacji dla Twoich indywidualnych potrzeb. Zanim zaczniesz zastanawiać się nad innym kształtem lub innymi tulejami, możesz już teraz wiele wyregulować dzięki regulacji osi.
Oś ma taką samą wagę jak normalna oś do longboardu lub deskorolki, ale konstrukcja osi Carver CX jest wyjątkowo dobrze przystosowana do jazdy w powietrzu, w skateparkach i na tranzycie.
Osie Yow
Oś Yow twierdzi, że najdokładniej symuluje uczucie surfowania. Yow twierdzi nawet: Jeśli podczas surfowania będziesz wykonywał ruchy, których nauczyłeś się na deskach Streetsurfingowych większości innych marek, wpadniesz do wody, ponieważ przede wszystkim przesunięcie ciężaru jest tu inne.
Dzięki niemal identycznym ruchom na osi Yow uczysz się i internalizujesz prawidłowe ruchy podczas surfowania, a tym samym trenujesz pamięć ruchową, zamiast mylić ją z błędnymi ruchami.
Osie ślizgowe
Oś Sliede jest bardzo odpowiednia dla początkujących surferów. Zapewnia większą stabilność niż np. bardzo luźna oś Yow. Jeśli szukasz deski surfingowej, na której nie tylko będziesz mógł trenować swoje umiejętności surfingowe, ale też swobodnie przemierzać miasto, nie możesz się pomylić z osią Slide.
Podsumowanie różnic między markami
Jeśli chcesz używać Surfskate jako prawdziwego trenera surfingu, to najbliżej prawdziwych ruchów na desce surfingowej jesteś z osiami Yow lub z osiami Carver C7, deski z tymi osiami są mniej odpowiednie do szybkiej jazdy lub do trików w skateparku. Tutaj nacisk kładziony jest na pompowanie i głębokie skręty. Nawet jeśli chcesz wykorzystać flow z ruchu pompującego i łatwo jeździć po mieście, wybierz oś Carver C7.
Jeśli jesteś skateboardzistą i chcesz używać deski w parku do wykonywania trików, to polecamy oś Carver CX lub oś Slide.
Wybór odpowiedniej deski do surfowania
Przy wyborze deski surfingowej Carver należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych czynników:
Zakres równoważności: osie w każdej desce można regulować tak, żeby czuć się ciaśniej lub luźniej. Dzięki tym ustawieniom możesz dopasować deski tak, żeby zrekompensować różnice w długości. Luźno ustawiona dłuższa deska może jeździć podobnie jak mocno ustawiona krótsza. Ogólnie rzecz biorąc, ciaśniejszy promień łuku jest decydującą cechą krótszych desek. Jednak to właśnie siły generowane przez krótsze skręty sprawiają, że rolki surfingowe są tak atrakcyjne.
Twój rozmiar: Ogólnie rzecz biorąc, wyżsi zawodnicy wybierają dłuższe deski, a niżsi - krótsze. Nie ma tu jednak żadnych reguł. Ważniejsze są twoje umiejętności jazdy i cel, jaki sobie wyznaczyłeś. Doświadczony duży rider będzie w stanie poradzić sobie także z najmniejszą deską.
Twoje doświadczenie: Zwłaszcza jeśli chcesz używać łyżwy do doskonalenia swoich umiejętności na desce surfingowej, powinieneś dostosować łyżwę do swoich umiejętności i rodzaju deski, na której również jeździsz po wodzie. Możesz też używać płetw do doskonalenia swoich umiejętności na lądzie. Wybierz mniejszą deskę i trenuj mięśnie do ciaśniejszych skrętów.
Jeśli wywodzisz się ze środowiska deskorolkowego i wykonujesz tricki w parku, możesz spokojnie wybrać deskę surfingową typu short carver. Jeśli jesteś longboardzistą, będziesz czuł się bardziej komfortowo na dłuższych modelach.
Ukształtowanieterenu: Jeżeli masz mało miejsca i niewielkie prędkości, największą frajdę sprawi Ci mini deska. Jednak ta sama deska może zacząć się zbyt szybko chwiać przy dużych prędkościach. Jeśli dużo jeździsz w parku, prawdopodobnie wybierzesz model przejściowy z wysokim nosem, który pozwoli Ci bezpiecznie się zablokować, a jeśli jeździsz głównie po ulicach, longboard będzie Twoim faworytem.

Użyj powyższego wykresu, żeby w przybliżeniu określić, jak będzie się zachowywał surfskate w stosunku do deski surfingowej o odpowiedniej długości. Uwaga: Właściwie to nie długość deski, ale rozstaw osi jest właściwym kluczem do porównania z długością deski. Jednak w każdym przedziale jest tak wiele podobnych desek, że możesz śmiało uwzględnić kształt i grafikę w swojej decyzji.
Jak pompować deskę surfingową?
Najważniejsza rzecz to: Nie jeździj na łyżwach, lecz SURFUJ!
Na desce surfingowej jeździ się całym ciałem: tam, gdzie wskazuje głowa i ramiona, podążają biodra i deska.
Jeśli chcesz jeździć na surfskate, musisz wykonywać inne ruchy niż na zwykłej deskorolce czy longboardzie. Po pierwsze, ustaw przednią stopę jak najbliżej przedniej osi, a tylną stopę umieść jak najdalej do tyłu na pokładzie w załamaniu do kicktaila. W ten sposób uzyskasz maksymalną dźwignię do przekształcania energii w napęd. Energię tę generujesz teraz poprzez ruch obrotowy górnej części ciała i przeniesienie ciężaru ciała z pięty na palce, co możesz zobaczyć na filmach na dole strony. Twoja postawa powinna być zrelaksowana, luźna i z szeroko rozłożonymi ramionami, tak abyś mógł inicjować niezbędne skręty.
Nie trzeba zdejmować nogi z deski, żeby pchać łyżwą surfingową - większość desek surfingowych można pompować z pozycji stojącej. Jednak przy kilku pierwszych próbach łatwiej jest najpierw trochę rozruszać deskę, a potem utrzymać lub zwiększyć prędkość przez pompowanie.
Kiedy pozycja stóp i postawa są prawidłowe, możesz nadać desce pęd do przodu i przyspieszyć ją, wykonując ruch pompowania od krawędzi pięty do krawędzi palców. Pamiętaj jednak, że "pompka" powstaje w wyniku obrotu/ruchu górnej części ciała. Dlatego zawsze najpierw inicjujesz cały ruch głową, ramionami i górną częścią ciała. Dzięki praktyce będziesz ślizgać się i pompować bez wysiłku, bez konieczności zdejmowania nogi z deski!

Zaawansowane techniki surfskate
Skręt w dół i skręt w górę
Być może będziesz chciał teraz wykorzystać swoje surfskate do doskonalenia umiejętności wykonywania manewrów bottom turn. Zwrot dolny jest najważniejszym manewrem, jaki musisz opanować w surfingu, ponieważ stanowi on podstawę dla prawie wszystkich innych manewrów.
Zacznij się poruszać i zaplanuj w głowie skręt, który chcesz wykonać. Kiedy rozpoczynasz skręt, przykucnij na desce surfingowej, przyjmując zwartą postawę i nisko umieszczając środek ciężkości. Naciśnij na krawędź deski i wjedź w zakręt. Ta czynność spowoduje zgromadzenie w nogach ładunku energii, który możesz wykorzystać do przyspieszenia deski na wyjściu z zakrętu.
Zrobisz to, stopniowo prostując nogi podczas wychodzenia z zakrętu, a także prostując ciało, gdy będziesz mocno wychylał się w zakręcie.
Jeśli opanowałeś to ćwiczenie, wytrenowałeś odpowiednie mięśnie i równowagę, możesz też szybko zainicjować górny skręt lub odciąć się od wody.
Górny skręt jest odpowiednikiem dolnego skrętu i zwykle następuje po nim. Po wykonaniu perfekcyjnego dolnego skrętu możesz wywrzeć nacisk na przeciwległą krawędź, otworzyć ramiona i ciało i wykonać stylowy górny skręt!
Użyj przedniego ramienia i barku, żeby kierować skrętem górnym, otwórz ciało i ramiona i obracaj głowę w kierunku, w którym chcesz jechać. Pamiętaj o mantrze z góry! Tam, gdzie kieruje się Twoja głowa i ramiona, podążą Twoje biodra i łyżwa.
Po wykonaniu górnego skrętu pamiętaj o obniżeniu środka ciężkości i pozycji ciała oraz o tym, żeby patrzeć przed siebie na następny skręt.
Pstryknięcie łyżwą surfingową
Kiedy już opanujesz obrót dolny i górny, możesz spróbować pstryknięcia!
Pstryknięcie" to kolejny manewr, który wywodzi się bezpośrednio z surfingu. Na szczycie fali surfer wykonuje bardzo ostry skręt, który powoduje, że ogon deski surfingowej unosi się nad falą w powietrze, co nazywane jest także "rzucaniem płetw".
Ten sam manewr możesz wykonać na łyżwach surfingowych, zmuszając tylne koła do poślizgu, a z przodu wykonując szybki, bardzo ostry skręt. Kiedy pochylasz się w górnym zakręcie, bardziej obciążasz przednią stopę, żeby łatwiej było wykonać poślizg tylnych kółek. Przy niewielkim nacisku bocznym tylnej stopy możesz teraz spowodować, że koła tylnej osi będą się ślizgać.
Aby zakończyć manewr, staraj się utrzymać ciężar ciała nad deską i przyjąć niską pozycję.
Odcinanie pleców na desce surfingowej
Cut back to bardzo stylowy manewr na desce surfingowej, dzięki któremu surfer wraca na falę po tym, jak surfuje na niej do samego dna. Na desce surfingowej ten sam manewr możesz wykonać w tym samym stylu.
Zacznij od mocnego dolnego skrętu i przeprowadź go do górnego skrętu. Zamiast wychodzić z górnego skrętu jak zwykle, pozostań w nim dłużej, aż wrócisz w kierunku, w którym zaczynałeś górny skręt. W ten sposób wykonałeś obrót o 180°.
Musisz użyć ramion i głowy, żeby dłużej utrzymać się w skręcie. Obracaj głową, a ciało będzie podążać za Tobą!
Możesz dodać jeszcze jeden dolny skręt do skrętu w tył, żeby znów ruszyć we właściwym kierunku.
Surfskates w Niemczech
To szalone, jak rozwijają się trendy. Po tym, jak Alex Lenz wręczył nam deskę Carver Greenroom na plaży w Büsum w 2014 roku, łyżwy surfingowe weszły do programu na brettsport.de. Przez kilka lat tylko niewielka grupa surferów zwróciła na nie uwagę, ale przez lata zawsze mieliśmy w magazynie pełną ofertę Carvera. Na początku akceptacja dla desek surfingowych była zerowa. Nie była to ani fajna uliczna deskorolka, ani też wielu początkującym longboardzistom nie odpowiadały chybotliwe części.
Dopiero w 2020 roku wiele osób zdało sobie sprawę, że surfskating jest sportem samym w sobie i powoli utrwaliło się w umysłach, że surfskating nie nudzi się, niezależnie od tego, jak długo go uprawiasz. Surfskating oferuje surfing na lądzie - podstawowy pomysł wynalazców deski rolkowej z lat 60-tych - tylko w nowej technologii. Ograniczenia w podróżowaniu wprowadzone przez Coronę, które sprawiły, że niektórzy surferzy nie mieli dostępu do swoich ulubionych miejsc, a następnie w 2020 roku sprawiły, że w Niemczech surfskates stały się nagle niezwykle poszukiwane i bardzo trudne do zdobycia.
W międzyczasie brettsport.de dodał do swojej oferty również hiszpańskie marki Slide i Yow, a ponieważ Carver nie był w stanie dostarczyć wystarczających ilości do Europy ani w 2020, ani w 2021 roku, hiszpańskie marki przejęły teraz prawie 100% rynku. Alex Lenz, guru sceny longboardowej, widzi świetlaną przyszłość dla nowego rodzaju skatingu:"Myślę, że surf skating stanie się potężniejszy niż longboarding, a nawet zastąpi street skateboarding w niektórych grupach wiekowych"
Ale kiedy trendy stają się masowe, podejrzani spekulanci z tanimi kopiami nie są daleko. Zwłaszcza obecna słaba dostępność oryginałów otwiera drzwi dla podróbek lub kopii oryginalnych trucków. Dlatego uważaj, co kupujesz i trzymaj się sprawdzonych sklepów, które nie wyskakują z trendem, ale - tak jak my - istnieją od wielu lat.