Najlepsze łyżwy do surfowania

Wprowadź falę atlantycką do swojego miasta. Dzięki łyżwom Carvera, Yow lub Slide możesz trenować ruchy, które w przeciwnym razie byłyby potrzebne tylko podczas surfowania na prawdziwej desce.

Możesz też po prostu przemierzać miasto w cudownie zrelaksowany sposób, bez popychania się, ponieważ możesz napędzać surfskate lekkim ruchem obrotowym ciała. Przeczytaj poniżej, żeby dowiedzieć się, jakie są różne rodzaje łyżew do surfowania i które z nich są odpowiednie dla Ciebie.

[czytaj dalej]

Wprowadź falę atlantycką do swojego miasta. Dzięki łyżwom Carvera, Yow lub Slide możesz trenować ruchy, które w przeciwnym razie byłyby potrzebne tylko podczas surfowania na prawdziwej desce.... dowiedz się więcej »
Zamknij okno
Najlepsze łyżwy do surfowania

Wprowadź falę atlantycką do swojego miasta. Dzięki łyżwom Carvera, Yow lub Slide możesz trenować ruchy, które w przeciwnym razie byłyby potrzebne tylko podczas surfowania na prawdziwej desce.

Możesz też po prostu przemierzać miasto w cudownie zrelaksowany sposób, bez popychania się, ponieważ możesz napędzać surfskate lekkim ruchem obrotowym ciała. Przeczytaj poniżej, żeby dowiedzieć się, jakie są różne rodzaje łyżew do surfowania i które z nich są odpowiednie dla Ciebie.

###

Co to jest surfskate?

Deska surfingowa składa się z pokładu, porównywalnego z krótkim longboardem typu cruiser, oraz specjalnie zamontowanej przedniej osi, która ma więcej stopni swobody niż normalne wózki longboardowe, a także z normalnej tylnej osi.

Ponieważ przednia oś zachowuje się zupełnie inaczej niż tylna, możesz poruszać się do przodu tylko poprzez pompowanie. Nie musisz zdejmować nogi z deski, ale możesz popychać deskę do przodu za pomocą ruchu ciała. 

Ale to samo w sobie nie czyni surfera. Producenci osi starają się, żeby ruchy, które musisz wykonać, żeby sterować surfskate'em, były jak najbardziej zbliżone do ruchów, które wykonujesz podczas surfowania na desce.  Większa zwrotność przednich osi łyżworolek pozwala na wykonywanie krótkich i zwrotnych skrętów jak podczas surfowania. Możesz ćwiczyć obroty w dół, obroty w górę i cofanie się.

Ponieważ większość producentów opracowała zupełnie inne koncepcje osi, zachowanie się podczas jazdy poszczególnych osi Surfskate jest również bardzo różne.

Kto wymyślił łyżwy?

Pierwszą marką, która stała się sławna dzięki deskorolkom surfingowym, jest Carver z Kalifornii. brettsport.de ma w swojej ofercie deskorolki Carver od 2014 roku i zawsze dostrzegał potencjał tego sprzętu sportowego. Dlatego też jesteśmy najlepiej sprzedającym się dealerem firmy Carver w Niemczech. Później dołączyły do nich marki Yow i Slide z Hiszpanii. Yow opracował zupełnie inny system osi, który nie tylko wizualnie różni się od oryginalnych osi Carver, ale także pod względem właściwości jezdnych.

carver Marka logoo_YOW slide_logo

Kliknij na logo marki, aby dowiedzieć się więcej szczegółów o każdej z nich. Na każdej stronie znajdziesz również porady dotyczące zakupu związane z producentem.

Pokład dla surferów

Pokłady Surfskate mają długość od 28" do 36,5" (czyli ok. 71 - 93 cm) i dlatego na pierwszy rzut oka przypominają minikutry. Aby uczynić analogię do surfingu jeszcze bardziej namacalną, niektórzy producenci wzorują się na konstrukcji prawdziwych desek surfingowych, dostosowując ich kształt i wygląd.

Poza stylistyką, różnice w pokładach polegają na kształcie kicktaili oraz ogona i nosa. 

 • Deski mini szybciej się obracają i łatwiej je pompować. Jeśli jeździsz na rolkach w miejscach, gdzie jest mało miejsca i chcesz wykonywać skręty w najciaśniejszych miejscach, to mała deska jest do tego idealna. Krótka deska daje poczucie, że stoisz na krótkiej desce surfingowej i tak samo szybko reaguje na każde polecenie kierownicy. Mówimy o mini deskach w przedziale od 25,5" do 29", gdzie bardzo krótkie deski surfingowe jeżdżą bardzo luźno, a w miarę wydłużania się stają się coraz bardziej stabilne.
 • Krótkie deski to połączenie ciasnego skrętu i łatwego pchania. Wybierasz krótką deskę do użytku w codziennych warunkach, gdzie mocno naciskasz i rzeźbisz oraz pompujesz w odpowiednich miejscach. Różnica między krótkimi łyżwami jest bardziej subtelna, małe zmiany w długości powodują małe zmiany w wydajności. Krótka deska surfingowa ma długość od 30" do 33". I znowu, krótsze są nieco luźniejsze, a dłuższe bardziej stabilne.
 • Średnie długości zapewniają bardziej stabilną jazdę i są jeszcze łatwiejsze do pompowania. Aby zacząć pompować, musisz włożyć więcej wysiłku na początku, ale kiedy już znajdziesz rytm, średnie deski są szybsze. Jeśli chcesz pokonywać dłuższe dystanse i chcesz się pchać, wybierz deskorolkę o średnim stopniu zaawansowania. Im dłuższa deska, tym bardziej stabilna i bezpieczna. Średnia długość jest podobna do deski groveler surfingowej. Średnie długości wynoszą od 34" do 36".
 • Długie deski są najbardziej stabilne i można je pompować najszybciej. Jednak trudniej jest też doprowadzić długie deski do prędkości poprzez pompowanie. Ze względu na większy rozstaw osi, nie da się na długich deskach wchodzić w zakręty tak ekstremalnie, jak na krótkich łyżwach surfingowych, dlatego są one używane głównie do rekreacyjnego pływania i łatwego przemieszczania się. W porównaniu z deską suficką zachowanie jest takie samo jak w przypadku tradycyjnego longbaorda, z takimi technikami jazdy jak cross stepping i nose riding. Długość longboardu waha się od 38" do 43" i jak zawsze, zachowanie staje się bardziej stabilne wraz ze wzrostem długości.

Rozstaw osi łyżworolek Surfskate

Pytanie o to, jaka jest właściwa długość surfskate, pojawia się często, kiedy chcesz jak najdokładniej zasymulować charakterystykę konkretnej deski surfingowej. Pytanie o długość pokładu jest w tym momencie pytaniem niewłaściwym. Dla zachowania się jako trener surfingu decydująca jest długość rozstawu osi. 

 Poniższa tabela może dać ci ogólny pogląd na to, jakie łyżwy wybrać w zależności od wzrostu i wagi. Jednak inne czynniki również odgrywają rolę, a na właściwości jezdne wpływa przede wszystkim długość rozstawu osi.

Właściwości okładki

 poniżej 155 cm  25kg - 55kg  poniżej 30″
 150cm - 170cm (5"0` - 5"7`)  40kg - 75kg  27 - 31"
 160cm - 181cm (5"3` - 5"11`)  50kg - 85kg  30 - 32"
 165cm - 187cm (5"4` - 6"2`)  60kg - 90kg  31"- 33"
 175cm - 193cm (5″7` - 6"4`)  70kg - 100kg  32"- 35"
 182cm - 203cm (6"0`- 6"8`)  85kg - 120kg  34"- 39"

Różne systemy osi w łyżwach surfingowych

Osie Carver C7

c7_large_1024x1024557414d7dc5f0Wózki C7 z podwójną osią jeżdżą bardzo płynnie i łatwo, jak deska surfingowa z jedną płetwą, a każdy ruch na boki jest natychmiast wykorzystywany do napędu. Bardzo łatwo jest napompować deskorolki Carver z tą osią i od razu zacząć jeździć. Aby idealnie dostroić deskę, możesz regulować obie osie osobno i w ten sposób dostosować deskorolkę Carver do swoich indywidualnych potrzeb.

System C7 jest nieco cięższy niż zestaw osi CX, ale zintegrowany system sprężyn pozwala na większą swobodę w indywidualnej regulacji. Długie ramię w osi podłużnej i duży luz w ustawieniach sprawiają, że deska ma uniwersalne zastosowanie do osiągania dużych prędkości lub do łatwego ślizgania się bez pchania.

Osie Carver CX

Carver Truck CXOś Carver CX to konstrukcja jednoosiowa z precyzyjnym punktem obrotu, która umożliwia wykonywanie bardzo gwałtownych skrętów, jak na desce surfingowej typu thruster, i daje takie samo sprzężenie zwrotne podczas pompowania w celu uzyskania prędkości. Oś CX zapewnia również szeroki zakres regulacji dla indywidualnych potrzeb. Zanim zaczniesz zastanawiać się nad innym kształtem lub innymi tulejami, możesz już wiele wyregulować dzięki regulacji osi.

Oś ma taką samą wagę jak normalna oś do longboardu lub deskorolki, ale konstrukcja osi Carver CX jest wyjątkowo dobrze przystosowana do jazdy w powietrzu, w skateparkach i na trasach przejściowych.

Osie Yow

yow-system-truck yow-system-v4-packOś Yow twierdzi, że najdokładniej symuluje uczucie surfowania. Yow twierdzi nawet: Jeśli podczas surfowania będziesz wykonywał ruchy, których nauczyłeś się na deskach Streetsurfingowych większości innych marek, wpadniesz do wody, ponieważ przede wszystkim przesunięcie ciężaru jest tu inne.

Dzięki niemal identycznym ruchom na osi Yow uczysz się i internalizujesz prawidłowe ruchy podczas surfowania i w ten sposób trenujesz swoją pamięć ruchową, zamiast mylić ją z błędnymi ruchami.

Osie ślizgowe

Oś ślizgu surfingowego na łyżwachOś Sliede jest bardzo odpowiednia dla początkujących surferów. Zapewnia ona większą stabilność niż np. bardzo luźna oś Yow. Jeśli szukasz deski surfingowej, na której nie tylko będziesz mógł trenować swoje umiejętności surfowania, ale także swobodnie przemierzać miasto, to nie pomylisz się ze Slide axle.

 

Podsumowanie różnic między markami

Jeśli chcesz używać Surfskate jako prawdziwego trenera surfingu, to najbliżej będzie ci do prawdziwych ruchów na desce surfingowej z osiami Yow lub z osiami Carver C7, deski z tymi osiami są mniej odpowiednie do szybkiej jazdy lub do trików w skateparku. Tutaj nacisk kładziony jest na pompowanie i głębokie skręty. Nawet jeśli chcesz wykorzystać przepływ z ruchu pompującego i z łatwością przejechać przez miasto, wybierz oś Carver C7.

Jeśli jesteś skateboardzistą i chcesz używać deski w parku i do wykonywania trików, polecamy oś Carver CX lub oś Slide.

Wybór odpowiedniej deski do surfowania

Jest jeszcze kilka innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze łyżwy Carver:

Zakres równoważności: osie każdej z desek można regulować, aby czuć się ciaśniej lub luźniej. Te ustawienia umożliwiają dostosowanie desek w celu skompensowania różnic w długości. Luźno wyregulowana dłuższa deska może jeździć podobnie jak mocno wyregulowana krótsza deska. Ogólnie rzecz biorąc, ciaśniejszy promień łuku jest decydującą cechą krótszych desek. Jednak to właśnie siły generowane przez krótsze skręty sprawiają, że łyżwy surfingowe są tak atrakcyjne.

Twój rozmiar: Ogólnie rzecz biorąc, wyżsi zawodnicy wybierają dłuższe deski, a niżsi - krótsze. Nie ma tu jednak żadnych zasad. Ważniejsze są twoje umiejętności jazdy i cel, który sobie wyznaczyłeś. Doświadczony wysoki rider będzie w stanie poradzić sobie także z najmniejszą deską.

Twoje doświadczenie: Zwłaszcza jeśli chcesz używać łyżwy do doskonalenia swoich umiejętności na desce surfingowej, powinieneś dostosować łyżwę do swoich umiejętności i rodzaju deski, na której również jeździsz po wodzie. Możesz też używać łyżew do surfowania, aby poprawić swoje umiejętności na lądzie. Wybierz mniejszą deskę i trenuj mięśnie do ciaśniejszych skrętów.

Jeśli wywodzisz się ze środowiska deskorolkowego i wykonujesz triki w parku, możesz śmiało zdecydować się na krótkie carver surfskate. Jeśli jesteś miłośnikiem longboardingu, będziesz czuł się bardziej komfortowo na dłuższych modelach.

Teren: Jeśli masz mało miejsca i niewielkie prędkości, największą frajdę sprawi ci mini deska. Jednak przy dużych prędkościach ta sama deska może zacząć się zbyt szybko chwiać. Jeśli dużo jeździsz w parku, prawdopodobnie wybierzesz model przejściowy z wysokim noskiem, który pozwoli Ci bezpiecznie się zablokować, a jeśli jeździsz głównie po ulicach, longboard będzie Twoim ulubionym.

surfguide_carver_skatebaords

Użyj powyższego wykresu, aby w przybliżeniu określić, jak będzie się zachowywał surfskate w stosunku do deski surfingowej o odpowiedniej długości. Uwaga: Właściwym kluczem do porównania z długością deski nie jest długość deski, ale rozstaw osi. W każdym przedziale jest jednak tak wiele podobnych desek, że możesz śmiało brać pod uwagę kształt i grafikę przy podejmowaniu decyzji.

Jak pompuje się łyżwy?

Najważniejsza rzecz to: Nie jeździj na łyżwach, lecz SURFUJ!

Na desce surfingowej jeździsz całym ciałem: tam, gdzie wskazuje głowa i ramiona, podążają biodra i deska.

Jeśli chcesz jeździć na surfskate, musisz wykonywać inne ruchy niż na zwykłej deskorolce czy longboardzie. Najpierw umieść przednią stopę jak najbliżej przedniej osi i umieść tylną stopę jak najdalej z tyłu na pokładzie, w załamaniu do kicktaila. Dzięki temu uzyskujesz maksymalne możliwości przekształcenia energii w napęd. Teraz generujesz tę energię, wykonując ruch obrotowy górnej części ciała i przenosząc ciężar ciała z pięt na palce, co możesz zobaczyć na filmach na dole strony. Twoja postawa powinna być zrelaksowana, luźna i z szeroko rozłożonymi ramionami, tak abyś mógł inicjować niezbędne skręty.

Nie trzeba zdejmować nogi z deski, żeby pchać się łyżwą, większość desek surfingowych można pompować z pozycji stojącej. Jednak w przypadku kilku pierwszych prób łatwiej jest najpierw trochę rozruszać deskę, a następnie utrzymać lub zwiększyć prędkość poprzez pompowanie.

Kiedy pozycja stóp i postawa są prawidłowe, możesz nadać desce pęd do przodu i przyspieszyć ją, przechylając ją i "pompując" od krawędzi pięty do krawędzi palców. Pamiętaj jednak, że "pompa" powstaje w wyniku obrotu/ruchu górnej części ciała. Dlatego zawsze najpierw inicjujesz cały ruch głową, ramionami i górną częścią ciała. Dzięki praktyce będziesz ślizgać się i pompować bez wysiłku, bez konieczności zdejmowania nogi z deski!

carver-sequence

Zaawansowane techniki surfowania

Obrót dolny i obrót górny

Możesz teraz użyć swojej deski surfingowej do doskonalenia umiejętności wykonywania manewrów skrętu w dół. Dolny skręt to najważniejszy manewr, jaki musisz opanować w surfingu, ponieważ stanowi on podstawę niemal wszystkich innych manewrów.

Zacznij się ruszać i zaplanuj w głowie zwrot, który chcesz wykonać. Kiedy rozpoczynasz skręt, przykucnij na desce surfingowej, zachowując zwartą postawę i nisko położony środek ciężkości. Naciśnij na krawędź deski i wjedź w zakręt. Ta czynność spowoduje zgromadzenie w nogach ładunku energii, który możesz wykorzystać do przyspieszenia deski na wyjściu z zakrętu.

Robisz to, stopniowo prostując nogi podczas wychodzenia z zakrętu i prostując ciało, gdy nadal mocno pochylasz się w zakręcie.

Jeżeli opanowałeś to ćwiczenie, wyćwiczyłeś odpowiednie mięśnie i równowagę, możesz też szybko zainicjować górny skręt lub odciąć się od wody.

Górny skręt jest odpowiednikiem dolnego skrętu i zwykle następuje po nim. Po wykonaniu perfekcyjnego dolnego skrętu możesz wywrzeć nacisk na przeciwległą krawędź, otworzyć ręce i ciało i wykonać stylowy górny skręt!

Użyj przedniego ramienia i barku, aby kierować się w górnym zakręcie, otwórz ciało i ramiona oraz obracaj głowę w kierunku, w którym chcesz iść. Pamiętaj o mantrze z góry! Tam, gdzie kierujesz głowę i ramiona, podążają twoje biodra i łyżwa.

Po wykonaniu górnego zakrętu pamiętaj, żeby obniżyć środek ciężkości i pozycję ciała oraz spojrzeć przed siebie na następny zakręt.

Pstryknij z surfskatem

Kiedy już opanujesz obrót dolny i górny, możesz spróbować pstryknięcia!

Pstryknięcie" to kolejny manewr, który wywodzi się bezpośrednio z surfingu. Na szczycie fali surfer wykonuje bardzo ostry skręt, w wyniku którego ogon deski jest wyrzucany ponad falę w powietrze, co nazywane jest też "rzucaniem płetw".

Ten sam manewr możesz wykonać na łyżwach surfingowych, ślizgając się tylnymi kołami i wykonując szybki, bardzo ostry skręt z przodu. Kiedy wchodzisz w górny zakręt, bardziej obciążasz przednią stopę, aby ułatwić tylnym kołom poślizg. Przy niewielkim nacisku bocznym tylnej stopy możesz sprawić, że koła tylnej osi będą się ślizgać.

Aby zakończyć manewr, postaraj się utrzymać ciężar ciała nad deską i przyjąć niską pozycję.

Odetnij się od Surfskate

Cut backs to bardzo stylowy manewr na desce surfingowej, dzięki któremu surfer wraca na falę po tym, jak surfuje po niej do samego dna. Na desce surfingowej ten sam manewr można wykonać w tym samym stylu.

Zacznij od mocnego skrętu w dół i przeprowadź go do skrętu w górę. Zamiast wychodzić z górnego zakrętu jak zwykle, pozostań w nim dłużej, aż wrócisz w kierunku, z którego zaczynałeś górny zakręt. Wykonałeś wtedy zwrot o 180°.

Musisz użyć ramion i głowy, aby dłużej utrzymać skręt. Obracaj głowę, a twoje ciało podąży za tobą!

Możesz dodać jeszcze jeden dolny skręt do cięcia w tył, aby znów podążać we właściwym kierunku.

 

Surfskates w Niemczech

To szalone, jak rozwijają się trendy. Po tym, jak w 2014 roku Alex Lenz wręczył nam na plaży w Büsum deskę Carver Greenroom, w programie brettsport.de pojawiły się łyżwy surfingowe. Przez kilka lat tylko niewielka grupa surferów zwróciła na to uwagę, ale przez lata zawsze utrzymywaliśmy w magazynie pełną ofertę Carvera. Na początku akceptacja dla deskorolek surfingowych była zerowa. Nie była to ani fajna uliczna jazda na rolkach, ani też wielu początkujących longboardzistów w tamtym czasie nie mogło się pogodzić z chwiejnymi częściami.

Dopiero w 2020 roku wiele osób zdało sobie sprawę, że surfskating jest sportem samym w sobie i powoli utrwaliło się w umysłach, że surfskating nie nudzi się, niezależnie od tego, jak długo go uprawiasz. Surfskating oferuje surfing na lądzie - podstawowy pomysł wynalazców deski rolkowej z lat 60-tych - tylko w nowej technologii. Ograniczenia w podróżowaniu nałożone przez Coronę, które trzymały niektórych surferów z dala od ich ulubionych miejsc, a następnie w 2020 roku sprawiły, że w Niemczech surferzy stali się nagle bardzo poszukiwani i trudni do zdobycia.

W międzyczasie brettsport.de dodał do swojej oferty również hiszpańskie marki Slide i Yow, a ponieważ Carver nie był w stanie dostarczyć wystarczających ilości do Europy ani w 2020, ani w 2021 roku, hiszpańskie marki przejęły teraz prawie 100% rynku. Alex Lenz, guru sceny longboardowej, widzi świetlaną przyszłość dla nowego rodzaju skatingu:"Myślę, że surf skating stanie się potężniejszy niż longboarding, a nawet zastąpi street skateboarding w niektórych grupach wiekowych"

Ale kiedy trendy stają się masowe, podejrzani spekulanci z tanimi kopiami nie są daleko. Szczególnie słaba dostępność oryginałów otwiera drzwi dla podróbek lub kopii oryginalnych ciężarówek. Dlatego uważaj na to, co kupujesz i trzymaj się sprawdzonych sklepów, które nie tylko podążają za trendami, ale - tak jak my - działają od wielu lat.

Zamknij filtr
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
z do
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Co to jest surfskate?

Deska surfingowa składa się z pokładu, porównywalnego z krótkim longboardem typu cruiser, oraz specjalnie zamontowanej przedniej osi, która ma więcej stopni swobody niż normalne wózki longboardowe, a także z normalnej tylnej osi.

Ponieważ przednia oś zachowuje się zupełnie inaczej niż tylna, możesz poruszać się do przodu tylko poprzez pompowanie. Nie musisz zdejmować nogi z deski, ale możesz popychać deskę do przodu za pomocą ruchu ciała. 

Ale to samo w sobie nie czyni surfera. Producenci osi starają się, żeby ruchy, które musisz wykonać, żeby sterować surfskate'em, były jak najbardziej zbliżone do ruchów, które wykonujesz podczas surfowania na desce.  Większa zwrotność przednich osi łyżworolek pozwala na wykonywanie krótkich i zwrotnych skrętów jak podczas surfowania. Możesz ćwiczyć obroty w dół, obroty w górę i cofanie się.

Ponieważ większość producentów opracowała zupełnie inne koncepcje osi, zachowanie się podczas jazdy poszczególnych osi Surfskate jest również bardzo różne.

Kto wymyślił łyżwy?

Pierwszą marką, która stała się sławna dzięki deskorolkom surfingowym, jest Carver z Kalifornii. brettsport.de ma w swojej ofercie deskorolki Carver od 2014 roku i zawsze dostrzegał potencjał tego sprzętu sportowego. Dlatego też jesteśmy najlepiej sprzedającym się dealerem firmy Carver w Niemczech. Później dołączyły do nich marki Yow i Slide z Hiszpanii. Yow opracował zupełnie inny system osi, który nie tylko wizualnie różni się od oryginalnych osi Carver, ale także pod względem właściwości jezdnych.

carver Marka logoo_YOW slide_logo

Kliknij na logo marki, aby dowiedzieć się więcej szczegółów o każdej z nich. Na każdej stronie znajdziesz również porady dotyczące zakupu związane z producentem.

Pokład dla surferów

Pokłady Surfskate mają długość od 28" do 36,5" (czyli ok. 71 - 93 cm) i dlatego na pierwszy rzut oka przypominają minikutry. Aby uczynić analogię do surfingu jeszcze bardziej namacalną, niektórzy producenci wzorują się na konstrukcji prawdziwych desek surfingowych, dostosowując ich kształt i wygląd.

Poza stylistyką, różnice w pokładach polegają na kształcie kicktaili oraz ogona i nosa. 

 • Deski mini szybciej się obracają i łatwiej je pompować. Jeśli jeździsz na rolkach w miejscach, gdzie jest mało miejsca i chcesz wykonywać skręty w najciaśniejszych miejscach, to mała deska jest do tego idealna. Krótka deska daje poczucie, że stoisz na krótkiej desce surfingowej i tak samo szybko reaguje na każde polecenie kierownicy. Mówimy o mini deskach w przedziale od 25,5" do 29", gdzie bardzo krótkie deski surfingowe jeżdżą bardzo luźno, a w miarę wydłużania się stają się coraz bardziej stabilne.
 • Krótkie deski to połączenie ciasnego skrętu i łatwego pchania. Wybierasz krótką deskę do użytku w codziennych warunkach, gdzie mocno naciskasz i rzeźbisz oraz pompujesz w odpowiednich miejscach. Różnica między krótkimi łyżwami jest bardziej subtelna, małe zmiany w długości powodują małe zmiany w wydajności. Krótka deska surfingowa ma długość od 30" do 33". I znowu, krótsze są nieco luźniejsze, a dłuższe bardziej stabilne.
 • Średnie długości zapewniają bardziej stabilną jazdę i są jeszcze łatwiejsze do pompowania. Aby zacząć pompować, musisz włożyć więcej wysiłku na początku, ale kiedy już znajdziesz rytm, średnie deski są szybsze. Jeśli chcesz pokonywać dłuższe dystanse i chcesz się pchać, wybierz deskorolkę o średnim stopniu zaawansowania. Im dłuższa deska, tym bardziej stabilna i bezpieczna. Średnia długość jest podobna do deski groveler surfingowej. Średnie długości wynoszą od 34" do 36".
 • Długie deski są najbardziej stabilne i można je pompować najszybciej. Jednak trudniej jest też doprowadzić długie deski do prędkości poprzez pompowanie. Ze względu na większy rozstaw osi, nie da się na długich deskach wchodzić w zakręty tak ekstremalnie, jak na krótkich łyżwach surfingowych, dlatego są one używane głównie do rekreacyjnego pływania i łatwego przemieszczania się. W porównaniu z deską suficką zachowanie jest takie samo jak w przypadku tradycyjnego longbaorda, z takimi technikami jazdy jak cross stepping i nose riding. Długość longboardu waha się od 38" do 43" i jak zawsze, zachowanie staje się bardziej stabilne wraz ze wzrostem długości.

Rozstaw osi łyżworolek Surfskate

Pytanie o to, jaka jest właściwa długość surfskate, pojawia się często, kiedy chcesz jak najdokładniej zasymulować charakterystykę konkretnej deski surfingowej. Pytanie o długość pokładu jest w tym momencie pytaniem niewłaściwym. Dla zachowania się jako trener surfingu decydująca jest długość rozstawu osi. 

 Poniższa tabela może dać ci ogólny pogląd na to, jakie łyżwy wybrać w zależności od wzrostu i wagi. Jednak inne czynniki również odgrywają rolę, a na właściwości jezdne wpływa przede wszystkim długość rozstawu osi.

Właściwości okładki

 poniżej 155 cm  25kg - 55kg  poniżej 30″
 150cm - 170cm (5"0` - 5"7`)  40kg - 75kg  27 - 31"
 160cm - 181cm (5"3` - 5"11`)  50kg - 85kg  30 - 32"
 165cm - 187cm (5"4` - 6"2`)  60kg - 90kg  31"- 33"
 175cm - 193cm (5″7` - 6"4`)  70kg - 100kg  32"- 35"
 182cm - 203cm (6"0`- 6"8`)  85kg - 120kg  34"- 39"

Różne systemy osi w łyżwach surfingowych

Osie Carver C7

c7_large_1024x1024557414d7dc5f0Wózki C7 z podwójną osią jeżdżą bardzo płynnie i łatwo, jak deska surfingowa z jedną płetwą, a każdy ruch na boki jest natychmiast wykorzystywany do napędu. Bardzo łatwo jest napompować deskorolki Carver z tą osią i od razu zacząć jeździć. Aby idealnie dostroić deskę, możesz regulować obie osie osobno i w ten sposób dostosować deskorolkę Carver do swoich indywidualnych potrzeb.

System C7 jest nieco cięższy niż zestaw osi CX, ale zintegrowany system sprężyn pozwala na większą swobodę w indywidualnej regulacji. Długie ramię w osi podłużnej i duży luz w ustawieniach sprawiają, że deska ma uniwersalne zastosowanie do osiągania dużych prędkości lub do łatwego ślizgania się bez pchania.

Osie Carver CX

Carver Truck CXOś Carver CX to konstrukcja jednoosiowa z precyzyjnym punktem obrotu, która umożliwia wykonywanie bardzo gwałtownych skrętów, jak na desce surfingowej typu thruster, i daje takie samo sprzężenie zwrotne podczas pompowania w celu uzyskania prędkości. Oś CX zapewnia również szeroki zakres regulacji dla indywidualnych potrzeb. Zanim zaczniesz zastanawiać się nad innym kształtem lub innymi tulejami, możesz już wiele wyregulować dzięki regulacji osi.

Oś ma taką samą wagę jak normalna oś do longboardu lub deskorolki, ale konstrukcja osi Carver CX jest wyjątkowo dobrze przystosowana do jazdy w powietrzu, w skateparkach i na trasach przejściowych.

Osie Yow

yow-system-truck yow-system-v4-packOś Yow twierdzi, że najdokładniej symuluje uczucie surfowania. Yow twierdzi nawet: Jeśli podczas surfowania będziesz wykonywał ruchy, których nauczyłeś się na deskach Streetsurfingowych większości innych marek, wpadniesz do wody, ponieważ przede wszystkim przesunięcie ciężaru jest tu inne.

Dzięki niemal identycznym ruchom na osi Yow uczysz się i internalizujesz prawidłowe ruchy podczas surfowania i w ten sposób trenujesz swoją pamięć ruchową, zamiast mylić ją z błędnymi ruchami.

Osie ślizgowe

Oś ślizgu surfingowego na łyżwachOś Sliede jest bardzo odpowiednia dla początkujących surferów. Zapewnia ona większą stabilność niż np. bardzo luźna oś Yow. Jeśli szukasz deski surfingowej, na której nie tylko będziesz mógł trenować swoje umiejętności surfowania, ale także swobodnie przemierzać miasto, to nie pomylisz się ze Slide axle.

 

Podsumowanie różnic między markami

Jeśli chcesz używać Surfskate jako prawdziwego trenera surfingu, to najbliżej będzie ci do prawdziwych ruchów na desce surfingowej z osiami Yow lub z osiami Carver C7, deski z tymi osiami są mniej odpowiednie do szybkiej jazdy lub do trików w skateparku. Tutaj nacisk kładziony jest na pompowanie i głębokie skręty. Nawet jeśli chcesz wykorzystać przepływ z ruchu pompującego i z łatwością przejechać przez miasto, wybierz oś Carver C7.

Jeśli jesteś skateboardzistą i chcesz używać deski w parku i do wykonywania trików, polecamy oś Carver CX lub oś Slide.

Wybór odpowiedniej deski do surfowania

Jest jeszcze kilka innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze łyżwy Carver:

Zakres równoważności: osie każdej z desek można regulować, aby czuć się ciaśniej lub luźniej. Te ustawienia umożliwiają dostosowanie desek w celu skompensowania różnic w długości. Luźno wyregulowana dłuższa deska może jeździć podobnie jak mocno wyregulowana krótsza deska. Ogólnie rzecz biorąc, ciaśniejszy promień łuku jest decydującą cechą krótszych desek. Jednak to właśnie siły generowane przez krótsze skręty sprawiają, że łyżwy surfingowe są tak atrakcyjne.

Twój rozmiar: Ogólnie rzecz biorąc, wyżsi zawodnicy wybierają dłuższe deski, a niżsi - krótsze. Nie ma tu jednak żadnych zasad. Ważniejsze są twoje umiejętności jazdy i cel, który sobie wyznaczyłeś. Doświadczony wysoki rider będzie w stanie poradzić sobie także z najmniejszą deską.

Twoje doświadczenie: Zwłaszcza jeśli chcesz używać łyżwy do doskonalenia swoich umiejętności na desce surfingowej, powinieneś dostosować łyżwę do swoich umiejętności i rodzaju deski, na której również jeździsz po wodzie. Możesz też używać łyżew do surfowania, aby poprawić swoje umiejętności na lądzie. Wybierz mniejszą deskę i trenuj mięśnie do ciaśniejszych skrętów.

Jeśli wywodzisz się ze środowiska deskorolkowego i wykonujesz triki w parku, możesz śmiało zdecydować się na krótkie carver surfskate. Jeśli jesteś miłośnikiem longboardingu, będziesz czuł się bardziej komfortowo na dłuższych modelach.

Teren: Jeśli masz mało miejsca i niewielkie prędkości, największą frajdę sprawi ci mini deska. Jednak przy dużych prędkościach ta sama deska może zacząć się zbyt szybko chwiać. Jeśli dużo jeździsz w parku, prawdopodobnie wybierzesz model przejściowy z wysokim noskiem, który pozwoli Ci bezpiecznie się zablokować, a jeśli jeździsz głównie po ulicach, longboard będzie Twoim ulubionym.

surfguide_carver_skatebaords

Użyj powyższego wykresu, aby w przybliżeniu określić, jak będzie się zachowywał surfskate w stosunku do deski surfingowej o odpowiedniej długości. Uwaga: Właściwym kluczem do porównania z długością deski nie jest długość deski, ale rozstaw osi. W każdym przedziale jest jednak tak wiele podobnych desek, że możesz śmiało brać pod uwagę kształt i grafikę przy podejmowaniu decyzji.

Jak pompuje się łyżwy?

Najważniejsza rzecz to: Nie jeździj na łyżwach, lecz SURFUJ!

Na desce surfingowej jeździsz całym ciałem: tam, gdzie wskazuje głowa i ramiona, podążają biodra i deska.

Jeśli chcesz jeździć na surfskate, musisz wykonywać inne ruchy niż na zwykłej deskorolce czy longboardzie. Najpierw umieść przednią stopę jak najbliżej przedniej osi i umieść tylną stopę jak najdalej z tyłu na pokładzie, w załamaniu do kicktaila. Dzięki temu uzyskujesz maksymalne możliwości przekształcenia energii w napęd. Teraz generujesz tę energię, wykonując ruch obrotowy górnej części ciała i przenosząc ciężar ciała z pięt na palce, co możesz zobaczyć na filmach na dole strony. Twoja postawa powinna być zrelaksowana, luźna i z szeroko rozłożonymi ramionami, tak abyś mógł inicjować niezbędne skręty.

Nie trzeba zdejmować nogi z deski, żeby pchać się łyżwą, większość desek surfingowych można pompować z pozycji stojącej. Jednak w przypadku kilku pierwszych prób łatwiej jest najpierw trochę rozruszać deskę, a następnie utrzymać lub zwiększyć prędkość poprzez pompowanie.

Kiedy pozycja stóp i postawa są prawidłowe, możesz nadać desce pęd do przodu i przyspieszyć ją, przechylając ją i "pompując" od krawędzi pięty do krawędzi palców. Pamiętaj jednak, że "pompa" powstaje w wyniku obrotu/ruchu górnej części ciała. Dlatego zawsze najpierw inicjujesz cały ruch głową, ramionami i górną częścią ciała. Dzięki praktyce będziesz ślizgać się i pompować bez wysiłku, bez konieczności zdejmowania nogi z deski!

carver-sequence

Zaawansowane techniki surfowania

Obrót dolny i obrót górny

Możesz teraz użyć swojej deski surfingowej do doskonalenia umiejętności wykonywania manewrów skrętu w dół. Dolny skręt to najważniejszy manewr, jaki musisz opanować w surfingu, ponieważ stanowi on podstawę niemal wszystkich innych manewrów.

Zacznij się ruszać i zaplanuj w głowie zwrot, który chcesz wykonać. Kiedy rozpoczynasz skręt, przykucnij na desce surfingowej, zachowując zwartą postawę i nisko położony środek ciężkości. Naciśnij na krawędź deski i wjedź w zakręt. Ta czynność spowoduje zgromadzenie w nogach ładunku energii, który możesz wykorzystać do przyspieszenia deski na wyjściu z zakrętu.

Robisz to, stopniowo prostując nogi podczas wychodzenia z zakrętu i prostując ciało, gdy nadal mocno pochylasz się w zakręcie.

Jeżeli opanowałeś to ćwiczenie, wyćwiczyłeś odpowiednie mięśnie i równowagę, możesz też szybko zainicjować górny skręt lub odciąć się od wody.

Górny skręt jest odpowiednikiem dolnego skrętu i zwykle następuje po nim. Po wykonaniu perfekcyjnego dolnego skrętu możesz wywrzeć nacisk na przeciwległą krawędź, otworzyć ręce i ciało i wykonać stylowy górny skręt!

Użyj przedniego ramienia i barku, aby kierować się w górnym zakręcie, otwórz ciało i ramiona oraz obracaj głowę w kierunku, w którym chcesz iść. Pamiętaj o mantrze z góry! Tam, gdzie kierujesz głowę i ramiona, podążają twoje biodra i łyżwa.

Po wykonaniu górnego zakrętu pamiętaj, żeby obniżyć środek ciężkości i pozycję ciała oraz spojrzeć przed siebie na następny zakręt.

Pstryknij z surfskatem

Kiedy już opanujesz obrót dolny i górny, możesz spróbować pstryknięcia!

Pstryknięcie" to kolejny manewr, który wywodzi się bezpośrednio z surfingu. Na szczycie fali surfer wykonuje bardzo ostry skręt, w wyniku którego ogon deski jest wyrzucany ponad falę w powietrze, co nazywane jest też "rzucaniem płetw".

Ten sam manewr możesz wykonać na łyżwach surfingowych, ślizgając się tylnymi kołami i wykonując szybki, bardzo ostry skręt z przodu. Kiedy wchodzisz w górny zakręt, bardziej obciążasz przednią stopę, aby ułatwić tylnym kołom poślizg. Przy niewielkim nacisku bocznym tylnej stopy możesz sprawić, że koła tylnej osi będą się ślizgać.

Aby zakończyć manewr, postaraj się utrzymać ciężar ciała nad deską i przyjąć niską pozycję.

Odetnij się od Surfskate

Cut backs to bardzo stylowy manewr na desce surfingowej, dzięki któremu surfer wraca na falę po tym, jak surfuje po niej do samego dna. Na desce surfingowej ten sam manewr można wykonać w tym samym stylu.

Zacznij od mocnego skrętu w dół i przeprowadź go do skrętu w górę. Zamiast wychodzić z górnego zakrętu jak zwykle, pozostań w nim dłużej, aż wrócisz w kierunku, z którego zaczynałeś górny zakręt. Wykonałeś wtedy zwrot o 180°.

Musisz użyć ramion i głowy, aby dłużej utrzymać skręt. Obracaj głowę, a twoje ciało podąży za tobą!

Możesz dodać jeszcze jeden dolny skręt do cięcia w tył, aby znów podążać we właściwym kierunku.

 

Surfskates w Niemczech

To szalone, jak rozwijają się trendy. Po tym, jak w 2014 roku Alex Lenz wręczył nam na plaży w Büsum deskę Carver Greenroom, w programie brettsport.de pojawiły się łyżwy surfingowe. Przez kilka lat tylko niewielka grupa surferów zwróciła na to uwagę, ale przez lata zawsze utrzymywaliśmy w magazynie pełną ofertę Carvera. Na początku akceptacja dla deskorolek surfingowych była zerowa. Nie była to ani fajna uliczna jazda na rolkach, ani też wielu początkujących longboardzistów w tamtym czasie nie mogło się pogodzić z chwiejnymi częściami.

Dopiero w 2020 roku wiele osób zdało sobie sprawę, że surfskating jest sportem samym w sobie i powoli utrwaliło się w umysłach, że surfskating nie nudzi się, niezależnie od tego, jak długo go uprawiasz. Surfskating oferuje surfing na lądzie - podstawowy pomysł wynalazców deski rolkowej z lat 60-tych - tylko w nowej technologii. Ograniczenia w podróżowaniu nałożone przez Coronę, które trzymały niektórych surferów z dala od ich ulubionych miejsc, a następnie w 2020 roku sprawiły, że w Niemczech surferzy stali się nagle bardzo poszukiwani i trudni do zdobycia.

W międzyczasie brettsport.de dodał do swojej oferty również hiszpańskie marki Slide i Yow, a ponieważ Carver nie był w stanie dostarczyć wystarczających ilości do Europy ani w 2020, ani w 2021 roku, hiszpańskie marki przejęły teraz prawie 100% rynku. Alex Lenz, guru sceny longboardowej, widzi świetlaną przyszłość dla nowego rodzaju skatingu:"Myślę, że surf skating stanie się potężniejszy niż longboarding, a nawet zastąpi street skateboarding w niektórych grupach wiekowych"

Ale kiedy trendy stają się masowe, podejrzani spekulanci z tanimi kopiami nie są daleko. Szczególnie słaba dostępność oryginałów otwiera drzwi dla podróbek lub kopii oryginalnych ciężarówek. Dlatego uważaj na to, co kupujesz i trzymaj się sprawdzonych sklepów, które nie tylko podążają za trendami, ale - tak jak my - działają od wielu lat.

Ostatnio oglądane