Przewodnik po deskach: Znajdź swoją idealną deskę dla maksymalnej zabawy!

Szukasz nowej deski snowboardowej lub swojej pierwszej i zastanawiasz się, którą wybrać? Nasz szczegółowy przewodnik poinformuje cię o najważniejszych aspektach przy wyborze deski. Od poziomu zaawansowania riderów po wybór terenu i kształt deski. Bądź mądry! Jeśli nadal masz pytania lub chciałbyś uzyskać osobistą poradę, możesz skontaktować się z nami mailowo lub telefonicznie.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z przewodnikiem po deskach...

[czytaj więcej]

Szukasz nowej deski snowboardowej lub swojej pierwszej i zastanawiasz się, którą wybrać? Nasz szczegółowy przewodnik poinformuje cię o najważniejszych aspektach przy wyborze deski. Od poziomu... dowiedz się więcej »
Zamknij okno
Przewodnik po deskach: Znajdź swoją idealną deskę dla maksymalnej zabawy!

Szukasz nowej deski snowboardowej lub swojej pierwszej i zastanawiasz się, którą wybrać? Nasz szczegółowy przewodnik poinformuje cię o najważniejszych aspektach przy wyborze deski. Od poziomu zaawansowania riderów po wybór terenu i kształt deski. Bądź mądry! Jeśli nadal masz pytania lub chciałbyś uzyskać osobistą poradę, możesz skontaktować się z nami mailowo lub telefonicznie.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z przewodnikiem po deskach...

###

Poznaj swój poziom jazdy

Początkujący

Deska snowboardowa, która jest szczególnie łatwa w skręcie, jest odpowiednia dla początkujących. Jeśli chcesz jeździć bezpiecznie, wybierz raczej miękką i krótką deskę, która kończy się mniej więcej na wysokości ramion. Do tego celu idealnie nadaje się rocker. Zaletą desek dla początkujących jest to, że są łatwe w obsłudze. Wybaczają twoje błędy i prawie zawsze zapobiegają cantingowi. Mniej cantingu = mniej twarzy na śniegu i oczywiście więcej zabawy!

Zaawansowani

Mając doświadczenie na różnych stokach, a może i na różnych nawierzchniach, oraz bezpieczny styl jazdy, zaliczasz się już do zaawansowanych riderów. Jeśli czujesz się bezpiecznie podczas pokonywania zakrętów i potrafisz uniknąć utknięcia, powinieneś zastanowić się, jaki teren jest dla Ciebie najlepszy. Pomoże Ci w tym deska all-mountain. Dzięki niej możesz odkrywać nowe tereny oraz być bezpieczny i szybki na trasach i poza nimi.

Ekspert

Jesteś najszybszy na stoku, jesteś pewny siebie i zdobyłeś już wiele doświadczeń? Gratulacje, jesteś teraz riderem-ekspertem. Podejmujesz każdą sytuację i uwielbiasz nowe wyzwania. W takim razie nasze profesjonalne deski są właśnie dla Ciebie. Żyj zgodnie z własnymi preferencjami i odważ się! Radykalne kształty sprawiają, że jazda na desce staje się nowym i dzikim doświadczeniem. Chcesz więcej i chcesz przekraczać swoje granice? Tylko z idealną deską możesz się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności. Na twoim poziomie większość ludzi nie jeździ już na jednej uniwersalnej desce, ale ma w swoim "kołczanie" kilka desek na różne warunki i teren. 

Freestyler

Jako doświadczony rider opanowałeś już kilka trików i chcesz nowej deski, żeby poprawić swoje wyniki, albo chcesz w końcu wejść do rury i zrobić niesamowitą sesję? W każdym razie potrzebujesz odpowiedniej deski, która jest mniej więcej na wysokości ramion i taliowana, o kształcie ułatwiającym jazdę. W zależności od twojego indywidualnego stylu jazdy, odpowiednim wyborem będzie wstępne obciążenie rockera i wstępne obciążenie cambera. Powinieneś się upewnić, że kupiłeś deskę typu true twin, czyli taką, w której nos i ogon są symetryczne. To daje Ci wolność!

Różne rodzaje desek

Deska all mountain

Deska All Mountain jest stworzona do jazdy po wszystkich terenach górskich i nadaje się dla każdego. Jest też polecana dla początkujących, którzy jeszcze trochę chwieją się na nogach. Aby nauczyć się czystej techniki jazdy, deska all-mountain daje najlepsze możliwości. Łączy w sobie freeride i freestyle. Ze względu na swoją konstrukcję deska daje Ci możliwość testowania i jazdy po wszystkich terenach jednocześnie. Od jazdy na stoku po jazdę w parku lub w głębokim śniegu - możesz spróbować wszystkiego. Wszystkie deski Mountain Snowboard są kierunkowe lub kierunkowe typu twin. (Szczegółowe wyjaśnienie kształtów znajdziesz w sekcji "Kształty" poniżej) Nie chcesz jeszcze zdecydować się na konkretną powierzchnię? Nie ma problemu! Nie możesz się pomylić z All-Mountain, ponieważ: All-Mountain = Allrounder!

Deska freestyle

Z deską freestyle'ową odważysz się jeździć na railach i pipe'ach. Kickery, halfpipes, boxy, raile i street to kolejne tereny, które są idealne dla Twojej deski freestyle. W parku deski typu shoulder-high i waisted są idealne, żeby zapewnić szybkość i swobodę ruchów. Rocker bias daje wystarczającą elastyczność podczas jibbingu. Na halfpipe zaleca się twardszą deskę z napięciem wstępnym camber, które zapewnia dużo szybkości i lepszą stabilizację podczas startów i najazdów. Jak już wspomniałem, ważne jest, żeby do trików używać deski typu true twin. Nose i tail są symetryczne. Nie ma więc znaczenia, którą nogą jeździsz z przodu. Często zdarzają się snowboardy parkowe, na których przyjemnie jeździ się po stoku. Ponieważ zazwyczaj bardzo łatwo się je skręca, możesz z czystym sumieniem jeździć na desce parkowej z miękkim rockerem nawet jako początkujący.

Deska do freeride'u

Ostatnia, ale nie najmniej ważna deska do freeride'u. Sprawia, że marzysz i pozwala ci płynąć przez góry. Jej konstrukcja zapewnia dużą wyporność, dzięki czemu podczas przemieszczania się po puchu będziesz szybował nad szczytem. Deska ma dużą powierzchnię styku i często twardszy camber. Jest znacznie szybsza i ma lepsze osiągi. Jednak kształty rocker są również popularne jako deski freeride'owe, ponieważ można na nich jeździć z większą łatwością. Zazwyczaj takie deski są nieco szersze i dłuższe (mniej więcej na wysokości oczu), co zwiększa ich pływalność. Deski freeride'owe z camberem nadają się też do sportowego carvingu na stoku.

W ostatnich latach wśród desek freeride'owych popularność zdobyły także deski hybrydowe. Camber z tyłu zapewnia kontrolę i siłę nacisku na stoku, a rocker z przodu zapewnia najlepszą możliwą pływalność w puchu.

 

lodge-boys_baker_miller-47HvATIXWrUg4Zj

 

Kształt deski snowboardowej

Camber / Preload

Deska z camberem ma punkty kontaktowe bezpośrednio pod stopami i lekko wznoszący się camber między stopami. Taki kształt zapewnia stabilną jazdę i solidne trzymanie krawędzi podczas carvingu. Dzięki takiej desce będziesz ciął lód i zawsze znajdziesz przyczepność, nawet przy dużych prędkościach. Jest też świetna do dodatkowej zabawy i kopania w parku.

Rocker

Profile rocker dają mnóstwo frajdy. Znany też jako reverse camber, gdzie łuk stopy jest odwrócony do góry nogami, więc jest tylko jeden punkt styku między stopami. Przy ujemnym pochyleniu masz mniejszą powierzchnię bezpośredniego kontaktu, stąd "mniejsza krawędź". Jest to bardziej zwrotne i zabawne i sprawia, że canting jest prawie niemożliwy. Jeśli chodzi o jazdę, jest ona znacznie bardziej wyrozumiała, więc najprawdopodobniej nie będziesz łapać krawędzi.  

Płaski / Zero Camber

Flat lub Zero Camber to dokładnie to.... płaska między stopami. Deska nie ma ani tradycyjnego, ani odwróconego cambera i jak możesz się domyślać, jej profil i osiągi są gdzieś pośrodku dwóch powyższych profili.
Jest to idealna deska do wchodzenia w raile i boxy, a dzięki długiemu punktowi styku świetnie nadaje się do carvingu i jazdy po rurkach. Niestety, ze względu na brak kształtu brakuje tu względnego popa i generalnie okazuje się, że na flatboardzie jesteś wolniejszy niż na tradycyjnym camberze. Jednak większa stabilność daje punkty w porównaniu z kształtem rockera. Dobra deska typu flat to zazwyczaj dobra deska all-mountain dla tych, którzy chcą się rozwijać na całej trasie.

Deski hybrydowe

Deski hybrydowe to zazwyczaj połączenie cambera i rockera i mogą nosić różne nazwy, takie jak Gullwing, Flying V, CamRock czy Double Rocker. Ostatecznie jednak nazewnictwo zależy od marki. Deski hybrydowe łączą w sobie najlepsze części/cechy tradycyjnego i odwróconego cambera. Zazwyczaj hybrydy są nieco bardziej miękkie i wybaczające niż deski z camberem, ale nie są tak stabilne w trzymaniu krawędzi czy na railach. Niektóre deski są bardzo mocne w puchu! 

Ponieważ nie ma jednoznacznych klasyfikacji, a także istnieje wiele różnych kombinacji kształtów, po prostu porozmawiaj z nami, a pomożemy ci znaleźć twoją deskę.

 

Flex

Flex deski daje ci informację w skali od 1 do 10 o tym, jak twarda lub miękka, czyli jak bardzo elastyczna jest twoja deska. Im bardziej miękka (niski poziom flexu), tym więcej błędów wybacza. Im twardsza (wysoki poziom flexu), tym większa kontrola i kontrola nad ruchami. Najlepiej wybrać jedną z nich na podstawie swojego poziomu jazdy. Pamiętaj, że skala 1-10 nie jest uniwersalna dla wszystkich producentów, a jedynie określa stosunek desek jednego producenta do drugiego.

Poziom giętkościWłaściwościPoziom twardościPoziom deski snowboardowej
1-4 Bardzo elastyczna, ułatwia wykonywanie skrętów i szybko wybacza błędy. Jesteś bezpieczniejszy w ruchu miękka Początkujący
4-7 Optymalna na wszystkie warunki na stoku i wspiera wszystkie Twoje ruchy średnia Zaawansowani
7-10 maksymalna kontrola i moc twarda Ekspert

 

Pozycja w staniu

GŁUPIA LUB ZWYKŁA

Przed pierwszym wejściem na snowboard pewnie zadajesz sobie pytanie: "Jak mam na nim stanąć? Musisz zdecydować, jak chcesz stać. To nie jest takie trudne, bo są tylko dwie opcje: albo jeździsz w pozycji goofy (prawa stopa z przodu), albo w regularnej (lewa stopa z przodu). Należy pamiętać, że stopą dominującą jest zazwyczaj stopa tylna, ponieważ pełni ona funkcję kierowniczą. Przednia stopa zapewnia równowagę i kontrolę nad kierunkiem jazdy i zazwyczaj jest stopą mniej dominującą. Najlepiej oprzeć swoją decyzję na swoich codziennych nawykach. 

Poniższe pytania mogą pomóc Ci w znalezieniu właściwej postawy:

Której stopy używasz najpierw, żeby wejść po schodach? Którą stopą zazwyczaj kopiesz piłkę nożną? Odpowiedź na te pytania to prawdopodobnie tylna stopa.

Goofy-or-Regularv6UEjbeEjN9yIQdV2t5UFM2Geh

 

Rodzaje kształtów

Bliźniaki

Bliźniaki są stworzone do jazdy na Switchu. Bez względu na to, w którą stronę chcesz jeździć, twiny radzą sobie równie dobrze. Nos i ogon są identyczne, dzięki czemu deska jest idealna do parku i dla wszystkich, którzy lubią jeździć tyłem. W deskach twin zarówno nos, jak i ogon mają ten sam kształt, więc są identyczne, jak bliźniaki jednojajowe. Efektywna długość krawędzi palców i piętek oraz profil deski są również takie same. Jeżeli jest to camber, jest on jednakowo wyraźny od środka do przodu i do tyłu. Niezbędny w parku, ponieważ pozwala na wszystko - od 180 do nieskończoności. Skoki na switchu i/lub lądowania na switchu są niezbędne podczas starych, dobrych sesji w parku. Na tych deskach możesz jeździć po kickerach i railach i są one twoim wiernym towarzyszem podczas każdej parkowej sesji.

Directional Twin

Deska directional twin nie jest tak bardzo jednokierunkowa jak klasyczny kształt twina. Mimo że jest to również twin, jest zupełnie inny - ale po pierwsze. Kształt deski jest symetryczny, tak jak w przypadku klasycznego twina. I to by było na tyle. Nie brzmi to zbyt dobrze, prawda? W przypadku DT wszystkie inne aspekty poza symetrią, która odgrywa dużą rolę w deskach, są zasadniczo inne. Z jednej strony kierunkowe bliźniaki często mają set-back, co oznacza, że inserty wiązań są ustawione bardziej do tyłu na desce. W związku z tym stoisz trochę bardziej w talii i nie dokładnie na środku. Niektóre deski mają specjalny profil do jazdy wyłącznie do przodu. Oczywiście jazda do tyłu też jest możliwa. Wygięcie w kierunku nose i tail może być różne. Wiele desek freeride'owych ma kierunkowy kształt twin. Banger tricki w backcountry nie stanowią tu problemu, ale i sam surfing w puchu nie jest zaniedbywany, zwłaszcza dzięki zmodyfikowanemu i dostosowanemu, często nieco dłuższemu noskowi.

Directional

Deska kierunkowa jest przeznaczona dla wszystkich, którzy lubią jeździć w terenie, jeździć szybko i carve oraz zaliczać skręty Vitelli do swoich charakterystycznych ruchów. Deski kierunkowe są przeznaczone do jazdy w "prawdziwym kierunku", goofies z prawej strony, a regularne z lewej. Wkładki w wiązaniach są zwykle lekko przesunięte do tyłu w większości nart kierunkowych, aby wygenerować odbicie. Nosek staje się dłuższy, co wymusza unoszenie się podczas nurkowania w głębokim śniegu. Dłuższy nosek zapewnia więcej mocy podczas jazdy carvingowej. Transfer ruchu i kontroli z zawodnika na deskę i na śnieg jest bardziej bezpośredni, wyraźny i mocny. Szukając directional, najczęściej znajdziesz je na deskach all-mountain lub deskach zaprojektowanych specjalnie do freeride'u.

bezimienny

Kształt asymetryczny

Asymetryczny kształt został zaprojektowany tak, żeby dać rowerzyście więcej kontroli i pomóc skompensować brak równowagi w ciele. Kształt asymetryczny można obecnie znaleźć na prawie wszystkich rodzajach desek - jibowych, all-mountain, freestyle'owych i freeride'owych. Idea tego rozwiązania: Deska zaprojektowana z myślą o asymetrii ludzkiego ciała. W szczegółach oznacza to, co następuje: Sidecut na krawędzi pięty jest krótszy w Asym, co ma pomóc riderowi w osiągnięciu bardziej bezpośredniego i precyzyjnego przeniesienia mocy podczas skrętów na pięcie; podobnie połączenie dłuższej i krótszej krawędzi ma pozytywny wpływ na nierównowagę stóp.

Funshape

Funshapes, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do zabawy i sesji bez presji zawodów. Zainspirowane surfingiem, Borady z rybim ogonem przypominają deski surfingowe. Szczególną cechą Funshapes jest to, że ogon jest znacznie krótszy niż w innych deskach i ma kształt trójkąta. Aby zapewnić większą pływalność, nos tych desek jest zazwyczaj dość szeroki.

 

Inkedwideboard_LI

 

Szerokość deski

Aby bezpiecznie stać i bezpiecznie jeździć, musisz znać szerokość swojej deski. Obejrzyj filmik z Goodboards. Dwóch facetów wyjaśnia krótko, co jest ważne dla twojej deski.

Ogólnie rzecz biorąc, deski snowboardowe dzieli się na cztery szerokości:

  • mniejsza niż 25 cm: Wąskie deski dla małych stóp (rozmiar buta < 40).
  • 25 do 25,5 cm: deski standardowe. Nazwa mówi wszystko. Deska dla najbardziej popularnych rozmiarów butów (między 41 a 43,5).
  • 25,5 do 26 cm: deski Mid-Wide dla butów o rozmiarach 44 do 45.
  • 26 cm i więcej: szerokie deski dla zawodników o dużych stopach i dużych butach (rozmiar 45 i większy).
Zamknij filtr
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
z do
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Nie znaleziono żadnych wyników dla filtrowania!

Poznaj swój poziom jazdy

Początkujący

Deska snowboardowa, która jest szczególnie łatwa w skręcie, jest odpowiednia dla początkujących. Jeśli chcesz jeździć bezpiecznie, wybierz raczej miękką i krótką deskę, która kończy się mniej więcej na wysokości ramion. Do tego celu idealnie nadaje się rocker. Zaletą desek dla początkujących jest to, że są łatwe w obsłudze. Wybaczają twoje błędy i prawie zawsze zapobiegają cantingowi. Mniej cantingu = mniej twarzy na śniegu i oczywiście więcej zabawy!

Zaawansowani

Mając doświadczenie na różnych stokach, a może i na różnych nawierzchniach, oraz bezpieczny styl jazdy, zaliczasz się już do zaawansowanych riderów. Jeśli czujesz się bezpiecznie podczas pokonywania zakrętów i potrafisz uniknąć utknięcia, powinieneś zastanowić się, jaki teren jest dla Ciebie najlepszy. Pomoże Ci w tym deska all-mountain. Dzięki niej możesz odkrywać nowe tereny oraz być bezpieczny i szybki na trasach i poza nimi.

Ekspert

Jesteś najszybszy na stoku, jesteś pewny siebie i zdobyłeś już wiele doświadczeń? Gratulacje, jesteś teraz riderem-ekspertem. Podejmujesz każdą sytuację i uwielbiasz nowe wyzwania. W takim razie nasze profesjonalne deski są właśnie dla Ciebie. Żyj zgodnie z własnymi preferencjami i odważ się! Radykalne kształty sprawiają, że jazda na desce staje się nowym i dzikim doświadczeniem. Chcesz więcej i chcesz przekraczać swoje granice? Tylko z idealną deską możesz się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności. Na twoim poziomie większość ludzi nie jeździ już na jednej uniwersalnej desce, ale ma w swoim "kołczanie" kilka desek na różne warunki i teren. 

Freestyler

Jako doświadczony rider opanowałeś już kilka trików i chcesz nowej deski, żeby poprawić swoje wyniki, albo chcesz w końcu wejść do rury i zrobić niesamowitą sesję? W każdym razie potrzebujesz odpowiedniej deski, która jest mniej więcej na wysokości ramion i taliowana, o kształcie ułatwiającym jazdę. W zależności od twojego indywidualnego stylu jazdy, odpowiednim wyborem będzie wstępne obciążenie rockera i wstępne obciążenie cambera. Powinieneś się upewnić, że kupiłeś deskę typu true twin, czyli taką, w której nos i ogon są symetryczne. To daje Ci wolność!

Różne rodzaje desek

Deska all mountain

Deska All Mountain jest stworzona do jazdy po wszystkich terenach górskich i nadaje się dla każdego. Jest też polecana dla początkujących, którzy jeszcze trochę chwieją się na nogach. Aby nauczyć się czystej techniki jazdy, deska all-mountain daje najlepsze możliwości. Łączy w sobie freeride i freestyle. Ze względu na swoją konstrukcję deska daje Ci możliwość testowania i jazdy po wszystkich terenach jednocześnie. Od jazdy na stoku po jazdę w parku lub w głębokim śniegu - możesz spróbować wszystkiego. Wszystkie deski Mountain Snowboard są kierunkowe lub kierunkowe typu twin. (Szczegółowe wyjaśnienie kształtów znajdziesz w sekcji "Kształty" poniżej) Nie chcesz jeszcze zdecydować się na konkretną powierzchnię? Nie ma problemu! Nie możesz się pomylić z All-Mountain, ponieważ: All-Mountain = Allrounder!

Deska freestyle

Z deską freestyle'ową odważysz się jeździć na railach i pipe'ach. Kickery, halfpipes, boxy, raile i street to kolejne tereny, które są idealne dla Twojej deski freestyle. W parku deski typu shoulder-high i waisted są idealne, żeby zapewnić szybkość i swobodę ruchów. Rocker bias daje wystarczającą elastyczność podczas jibbingu. Na halfpipe zaleca się twardszą deskę z napięciem wstępnym camber, które zapewnia dużo szybkości i lepszą stabilizację podczas startów i najazdów. Jak już wspomniałem, ważne jest, żeby do trików używać deski typu true twin. Nose i tail są symetryczne. Nie ma więc znaczenia, którą nogą jeździsz z przodu. Często zdarzają się snowboardy parkowe, na których przyjemnie jeździ się po stoku. Ponieważ zazwyczaj bardzo łatwo się je skręca, możesz z czystym sumieniem jeździć na desce parkowej z miękkim rockerem nawet jako początkujący.

Deska do freeride'u

Ostatnia, ale nie najmniej ważna deska do freeride'u. Sprawia, że marzysz i pozwala ci płynąć przez góry. Jej konstrukcja zapewnia dużą wyporność, dzięki czemu podczas przemieszczania się po puchu będziesz szybował nad szczytem. Deska ma dużą powierzchnię styku i często twardszy camber. Jest znacznie szybsza i ma lepsze osiągi. Jednak kształty rocker są również popularne jako deski freeride'owe, ponieważ można na nich jeździć z większą łatwością. Zazwyczaj takie deski są nieco szersze i dłuższe (mniej więcej na wysokości oczu), co zwiększa ich pływalność. Deski freeride'owe z camberem nadają się też do sportowego carvingu na stoku.

W ostatnich latach wśród desek freeride'owych popularność zdobyły także deski hybrydowe. Camber z tyłu zapewnia kontrolę i siłę nacisku na stoku, a rocker z przodu zapewnia najlepszą możliwą pływalność w puchu.

 

lodge-boys_baker_miller-47HvATIXWrUg4Zj

 

Kształt deski snowboardowej

Camber / Preload

Deska z camberem ma punkty kontaktowe bezpośrednio pod stopami i lekko wznoszący się camber między stopami. Taki kształt zapewnia stabilną jazdę i solidne trzymanie krawędzi podczas carvingu. Dzięki takiej desce będziesz ciął lód i zawsze znajdziesz przyczepność, nawet przy dużych prędkościach. Jest też świetna do dodatkowej zabawy i kopania w parku.

Rocker

Profile rocker dają mnóstwo frajdy. Znany też jako reverse camber, gdzie łuk stopy jest odwrócony do góry nogami, więc jest tylko jeden punkt styku między stopami. Przy ujemnym pochyleniu masz mniejszą powierzchnię bezpośredniego kontaktu, stąd "mniejsza krawędź". Jest to bardziej zwrotne i zabawne i sprawia, że canting jest prawie niemożliwy. Jeśli chodzi o jazdę, jest ona znacznie bardziej wyrozumiała, więc najprawdopodobniej nie będziesz łapać krawędzi.  

Płaski / Zero Camber

Flat lub Zero Camber to dokładnie to.... płaska między stopami. Deska nie ma ani tradycyjnego, ani odwróconego cambera i jak możesz się domyślać, jej profil i osiągi są gdzieś pośrodku dwóch powyższych profili.
Jest to idealna deska do wchodzenia w raile i boxy, a dzięki długiemu punktowi styku świetnie nadaje się do carvingu i jazdy po rurkach. Niestety, ze względu na brak kształtu brakuje tu względnego popa i generalnie okazuje się, że na flatboardzie jesteś wolniejszy niż na tradycyjnym camberze. Jednak większa stabilność daje punkty w porównaniu z kształtem rockera. Dobra deska typu flat to zazwyczaj dobra deska all-mountain dla tych, którzy chcą się rozwijać na całej trasie.

Deski hybrydowe

Deski hybrydowe to zazwyczaj połączenie cambera i rockera i mogą nosić różne nazwy, takie jak Gullwing, Flying V, CamRock czy Double Rocker. Ostatecznie jednak nazewnictwo zależy od marki. Deski hybrydowe łączą w sobie najlepsze części/cechy tradycyjnego i odwróconego cambera. Zazwyczaj hybrydy są nieco bardziej miękkie i wybaczające niż deski z camberem, ale nie są tak stabilne w trzymaniu krawędzi czy na railach. Niektóre deski są bardzo mocne w puchu! 

Ponieważ nie ma jednoznacznych klasyfikacji, a także istnieje wiele różnych kombinacji kształtów, po prostu porozmawiaj z nami, a pomożemy ci znaleźć twoją deskę.

 

Flex

Flex deski daje ci informację w skali od 1 do 10 o tym, jak twarda lub miękka, czyli jak bardzo elastyczna jest twoja deska. Im bardziej miękka (niski poziom flexu), tym więcej błędów wybacza. Im twardsza (wysoki poziom flexu), tym większa kontrola i kontrola nad ruchami. Najlepiej wybrać jedną z nich na podstawie swojego poziomu jazdy. Pamiętaj, że skala 1-10 nie jest uniwersalna dla wszystkich producentów, a jedynie określa stosunek desek jednego producenta do drugiego.

Poziom giętkościWłaściwościPoziom twardościPoziom deski snowboardowej
1-4 Bardzo elastyczna, ułatwia wykonywanie skrętów i szybko wybacza błędy. Jesteś bezpieczniejszy w ruchu miękka Początkujący
4-7 Optymalna na wszystkie warunki na stoku i wspiera wszystkie Twoje ruchy średnia Zaawansowani
7-10 maksymalna kontrola i moc twarda Ekspert

 

Pozycja w staniu

GŁUPIA LUB ZWYKŁA

Przed pierwszym wejściem na snowboard pewnie zadajesz sobie pytanie: "Jak mam na nim stanąć? Musisz zdecydować, jak chcesz stać. To nie jest takie trudne, bo są tylko dwie opcje: albo jeździsz w pozycji goofy (prawa stopa z przodu), albo w regularnej (lewa stopa z przodu). Należy pamiętać, że stopą dominującą jest zazwyczaj stopa tylna, ponieważ pełni ona funkcję kierowniczą. Przednia stopa zapewnia równowagę i kontrolę nad kierunkiem jazdy i zazwyczaj jest stopą mniej dominującą. Najlepiej oprzeć swoją decyzję na swoich codziennych nawykach. 

Poniższe pytania mogą pomóc Ci w znalezieniu właściwej postawy:

Której stopy używasz najpierw, żeby wejść po schodach? Którą stopą zazwyczaj kopiesz piłkę nożną? Odpowiedź na te pytania to prawdopodobnie tylna stopa.

Goofy-or-Regularv6UEjbeEjN9yIQdV2t5UFM2Geh

 

Rodzaje kształtów

Bliźniaki

Bliźniaki są stworzone do jazdy na Switchu. Bez względu na to, w którą stronę chcesz jeździć, twiny radzą sobie równie dobrze. Nos i ogon są identyczne, dzięki czemu deska jest idealna do parku i dla wszystkich, którzy lubią jeździć tyłem. W deskach twin zarówno nos, jak i ogon mają ten sam kształt, więc są identyczne, jak bliźniaki jednojajowe. Efektywna długość krawędzi palców i piętek oraz profil deski są również takie same. Jeżeli jest to camber, jest on jednakowo wyraźny od środka do przodu i do tyłu. Niezbędny w parku, ponieważ pozwala na wszystko - od 180 do nieskończoności. Skoki na switchu i/lub lądowania na switchu są niezbędne podczas starych, dobrych sesji w parku. Na tych deskach możesz jeździć po kickerach i railach i są one twoim wiernym towarzyszem podczas każdej parkowej sesji.

Directional Twin

Deska directional twin nie jest tak bardzo jednokierunkowa jak klasyczny kształt twina. Mimo że jest to również twin, jest zupełnie inny - ale po pierwsze. Kształt deski jest symetryczny, tak jak w przypadku klasycznego twina. I to by było na tyle. Nie brzmi to zbyt dobrze, prawda? W przypadku DT wszystkie inne aspekty poza symetrią, która odgrywa dużą rolę w deskach, są zasadniczo inne. Z jednej strony kierunkowe bliźniaki często mają set-back, co oznacza, że inserty wiązań są ustawione bardziej do tyłu na desce. W związku z tym stoisz trochę bardziej w talii i nie dokładnie na środku. Niektóre deski mają specjalny profil do jazdy wyłącznie do przodu. Oczywiście jazda do tyłu też jest możliwa. Wygięcie w kierunku nose i tail może być różne. Wiele desek freeride'owych ma kierunkowy kształt twin. Banger tricki w backcountry nie stanowią tu problemu, ale i sam surfing w puchu nie jest zaniedbywany, zwłaszcza dzięki zmodyfikowanemu i dostosowanemu, często nieco dłuższemu noskowi.

Directional

Deska kierunkowa jest przeznaczona dla wszystkich, którzy lubią jeździć w terenie, jeździć szybko i carve oraz zaliczać skręty Vitelli do swoich charakterystycznych ruchów. Deski kierunkowe są przeznaczone do jazdy w "prawdziwym kierunku", goofies z prawej strony, a regularne z lewej. Wkładki w wiązaniach są zwykle lekko przesunięte do tyłu w większości nart kierunkowych, aby wygenerować odbicie. Nosek staje się dłuższy, co wymusza unoszenie się podczas nurkowania w głębokim śniegu. Dłuższy nosek zapewnia więcej mocy podczas jazdy carvingowej. Transfer ruchu i kontroli z zawodnika na deskę i na śnieg jest bardziej bezpośredni, wyraźny i mocny. Szukając directional, najczęściej znajdziesz je na deskach all-mountain lub deskach zaprojektowanych specjalnie do freeride'u.

bezimienny

Kształt asymetryczny

Asymetryczny kształt został zaprojektowany tak, żeby dać rowerzyście więcej kontroli i pomóc skompensować brak równowagi w ciele. Kształt asymetryczny można obecnie znaleźć na prawie wszystkich rodzajach desek - jibowych, all-mountain, freestyle'owych i freeride'owych. Idea tego rozwiązania: Deska zaprojektowana z myślą o asymetrii ludzkiego ciała. W szczegółach oznacza to, co następuje: Sidecut na krawędzi pięty jest krótszy w Asym, co ma pomóc riderowi w osiągnięciu bardziej bezpośredniego i precyzyjnego przeniesienia mocy podczas skrętów na pięcie; podobnie połączenie dłuższej i krótszej krawędzi ma pozytywny wpływ na nierównowagę stóp.

Funshape

Funshapes, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do zabawy i sesji bez presji zawodów. Zainspirowane surfingiem, Borady z rybim ogonem przypominają deski surfingowe. Szczególną cechą Funshapes jest to, że ogon jest znacznie krótszy niż w innych deskach i ma kształt trójkąta. Aby zapewnić większą pływalność, nos tych desek jest zazwyczaj dość szeroki.

 

Inkedwideboard_LI

 

Szerokość deski

Aby bezpiecznie stać i bezpiecznie jeździć, musisz znać szerokość swojej deski. Obejrzyj filmik z Goodboards. Dwóch facetów wyjaśnia krótko, co jest ważne dla twojej deski.

Ogólnie rzecz biorąc, deski snowboardowe dzieli się na cztery szerokości:

  • mniejsza niż 25 cm: Wąskie deski dla małych stóp (rozmiar buta < 40).
  • 25 do 25,5 cm: deski standardowe. Nazwa mówi wszystko. Deska dla najbardziej popularnych rozmiarów butów (między 41 a 43,5).
  • 25,5 do 26 cm: deski Mid-Wide dla butów o rozmiarach 44 do 45.
  • 26 cm i więcej: szerokie deski dla zawodników o dużych stopach i dużych butach (rozmiar 45 i większy).
Ostatnio oglądane