Przewodnik po deskach: Znajdź swoją idealną deskę dla maksymalnej zabawy!

Szukasz nowej lub swojej pierwszej deski snowboardowej i zastanawiasz się, którą wybrać? Nasz szczegółowy przewodnik informuje o najważniejszych aspektach przy wyborze deski. Od poziomu zaawansowania zawodnika po wybór terenu i kształt deski. Bądź mądry! Jeśli nadal masz pytania lub chciałbyś uzyskać osobistą poradę, możesz skontaktować się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonu.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć przewodnik po planszach...

[czytaj dalej]

Szukasz nowej lub swojej pierwszej deski snowboardowej i zastanawiasz się, którą wybrać? Nasz szczegółowy przewodnik informuje o najważniejszych aspektach przy wyborze deski. Od poziomu... dowiedz się więcej »
Zamknij okno
Przewodnik po deskach: Znajdź swoją idealną deskę dla maksymalnej zabawy!

Szukasz nowej lub swojej pierwszej deski snowboardowej i zastanawiasz się, którą wybrać? Nasz szczegółowy przewodnik informuje o najważniejszych aspektach przy wyborze deski. Od poziomu zaawansowania zawodnika po wybór terenu i kształt deski. Bądź mądry! Jeśli nadal masz pytania lub chciałbyś uzyskać osobistą poradę, możesz skontaktować się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonu.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć przewodnik po planszach...

###

Poznaj swój poziom jazdy

Początkujący

Deska snowboardowa, która jest szczególnie łatwa do skrętu, jest odpowiednia dla początkujących. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć, wybierz raczej miękką i krótką deskę, która kończy się mniej więcej na wysokości ramion. Do tego celu idealnie nadaje się bujak. Zaletą desek dla początkujących jest to, że są łatwe w obsłudze. Wybaczają błędy i prawie zawsze zapobiegają przechyłom. Mniejszy canting = mniej twarzy na śniegu i oczywiście więcej zabawy!

Zaawansowane

Mając doświadczenie na różnych stokach, a być może także na różnych nawierzchniach, oraz bezpieczny styl jazdy, zaliczasz się już do grona zaawansowanych jeźdźców. Jeśli czujesz się bezpiecznie podczas pokonywania zakrętów i możesz uniknąć utknięcia, to powinieneś zastanowić się, jaki teren jest dla Ciebie najlepszy. Pomoże Ci w tym deska all-mountain. Daje ci możliwość odkrywania nowych terenów oraz bycia bezpiecznym i szybkim na stoku i poza nim.

Ekspert

Jesteś najszybszy na stoku, masz pewność siebie i zdobyłeś już duże doświadczenie? Gratulacje, jesteś teraz jeźdźcem ekspertem. Podejmujesz każdą sytuację i uwielbiasz nowe wyzwania. W takim razie nasze profesjonalne tablice są właśnie dla Ciebie. Żyj według swoich upodobań i odważ się! Radykalne kształty sprawiają, że jazda na desce staje się nowym i dzikim doświadczeniem. Chcesz więcej i chcesz przekroczyć swoje granice? Tylko z idealną deską możesz przeć i doskonalić swoje umiejętności. Na twoim poziomie większość ludzi nie jeździ już na jednej uniwersalnej desce, ale ma w swoim "kołczanie" kilka desek na różne warunki i teren. 

Freestyler

Jako doświadczony rider opanowałeś już kilka trików i chcesz nowej deski, aby poprawić swoje osiągi lub chcesz wreszcie wejść do rury i zrobić niesamowitą sesję? W każdym razie potrzebujesz odpowiedniej deski, która jest mniej więcej na wysokości ramion i talii, o kształcie ułatwiającym jazdę. W zależności od Twojego indywidualnego stylu jazdy, odpowiednim wyborem jest wstępne obciążenie rocker i wstępne obciążenie camber. Powinieneś się upewnić, że masz prawdziwą deskę twin, czyli taką, w której nos i ogon są symetryczne. To daje ci wolność!

Różne typy tablic

All Mountain Board

Deska All Mountain jest przeznaczona do wszystkich obszarów górskich i nadaje się dla każdego. Jest też polecany dla osób początkujących, które jeszcze trochę chwieją się na nogach. Aby nauczyć się czystej techniki jazdy, deska all-mountain oferuje najlepsze możliwości. Łączy w sobie freeride i freestyle. Dzięki swojej konstrukcji deska oferuje możliwość testowania i jazdy po wszystkich terenach jednocześnie. Od jazdy na stoku po jazdę w parku lub w głębokim śniegu - możesz spróbować wszystkiego. Wszystkie deski snowboardowe Mountain są kierunkowe lub kierunkowe typu twin. (Szczegółowe wyjaśnienie kształtów znajdziesz w sekcji "Kształty" poniżej) Nie chcesz jeszcze zdecydować się na konkretną powierzchnię? Nie ma problemu! Nie możesz się pomylić z modelem All-Mountain, ponieważ: All-Mountain = Allrounder!

Freestyle Board

Dzięki desce freestyle'owej masz odwagę jeździć po railach i rurkach. Kickery, halfpipes, boxy, raile i street to kolejne tereny, które są idealne dla twojej deski freestyle'owej. W parku deski o wysokości ramion i talii są idealne, aby zapewnić szybkość i swobodę ruchu. Rocker bias zapewnia wystarczającą elastyczność podczas jibbingu. Do halfpipe'u zalecana jest twardsza deska z napięciem wstępnym cambera, która zapewnia dużo szybkości i lepszą stabilizację podczas startów i najazdów. Jak wspomniano powyżej, do wykonywania trików należy używać deski typu twin. Nos i ogon są symetryczne. Nie ma więc znaczenia, którą nogą jeździsz z przodu. Często zdarzają się też snowboardy parkowe, na których przyjemnie jeździ się po stoku. Ponieważ są one zazwyczaj bardzo łatwe w skręcie, możesz z czystym sumieniem jeździć na desce parkowej z miękkim rockerem nawet jako początkujący.

Deska do freeride'u

Ostatni, ale nie mniej ważny: twój snowboard do freeride'u. Sprawia, że zaczynasz marzyć i unosić się w górach. Jego konstrukcja zapewnia dużą wyporność, dzięki czemu możesz się ślizgać po szczycie, kiedy puch jest wypierany. Deska ma więc dużą powierzchnię styku i często twardszy camber. Jest znacznie szybszy i ma lepszą wydajność. Jednak kształty rocker są również popularne jako deski freeride'owe, ponieważ można na nich jeździć z większą łatwością. Zazwyczaj takie deski są nieco szersze i dłuższe (mniej więcej na wysokości oczu), aby zapewnić większą pływalność. Deski freeride'owe z camberem nadają się również do sportowego carvingu na stoku.

W ostatnich latach hybrydowe kształty zyskały sławę także wśród desek freeride'owych. Camber z tyłu zapewnia kontrolę i nacisk na stoku, a rocker z przodu zapewnia najlepsze unoszenie się w puchu.

 

lodge-boys_baker_miller-47HvATIXWrUg4Zj

 

Kształt deski snowboardowej

Krzywizna / napięcie wstępne

Deska typu camber ma punkty styku bezpośrednio pod stopami i lekko wznoszący się camber pomiędzy stopami. Ten kształt zapewnia stabilną jazdę i solidne trzymanie krawędzi podczas rzeźbienia. Dzięki takiej desce przeciśniesz się przez lód i zawsze znajdziesz przyczepność, nawet przy dużych prędkościach. Jest też świetnym rozwiązaniem na dodatkową zabawę w parku.

Rocker

Profile Rocker to świetna zabawa. Znane również jako reverse camber, gdzie łuk stopy jest odwrócony do góry nogami, dzięki czemu stopa ma tylko jeden punkt styku. Przy ujemnej charakterystyce masz mniejszą powierzchnię bezpośredniego kontaktu, stąd "mniejsza krawędź". Jest bardziej skrętny/grający i sprawia, że canting jest prawie niemożliwy. Jeśli chodzi o jazdę, jest ona znacznie bardziej wyrozumiała, więc najprawdopodobniej nie będziesz łapać krawędzi.  

Płaski / Zero Camber

Płaski lub zerowy kąt pochylenia to właśnie to.... płasko między stopami. Deska nie ma ani tradycyjnego, ani odwróconego cambera i jak można się domyślić, jej profil i osiągi są gdzieś pośrodku dwóch powyższych profili.
Jest to idealna deska do wchodzenia w raile i boxy, a dzięki długiemu punktowi styku świetnie nadaje się do carvingu i jazdy po rurkach. Niestety, ze względu na brak kształtu brakuje popu i generalnie okazuje się, że na flatboardzie jesteś wolniejszy niż na tradycyjnym camberze. Jednak w porównaniu z kształtem rockera, większa stabilność daje punkty. Dobra deska typu flat to zazwyczaj dobra deska all-mountain dla tych, którzy chcą się rozwijać na całej długości.

Płyty hybrydowe

Deski hybrydowe są zazwyczaj mieszanką cambera i rockera i mogą nosić różne nazwy, takie jak Gullwing, Flying V, CamRock czy Double Rocker. Ostatecznie jednak nazewnictwo zależy od marki. Deski hybrydowe łączą w sobie najlepsze części/cechy tradycyjnego i odwróconego cambera w jednej desce. Zazwyczaj hybrydy są nieco bardziej miękkie i wybaczają błędy niż deski z camberem, ale nie są tak stabilne w trzymaniu krawędzi czy na railach. Niektóre deski są bardzo mocne w proszku! 

Ponieważ nie ma jednoznacznych klasyfikacji, a ponadto istnieje wiele różnych kombinacji kształtów, po prostu porozmawiaj z nami, a pomożemy ci znaleźć twoją deskę.

 

Flex

Giętkość deski informuje w skali od 1 do 10 o tym, jak twarda lub miękka, czyli jak bardzo elastyczna jest twoja deska. Im bardziej miękki (niski poziom flexu), tym więcej błędów wybacza. Im twardsza deska (wysoki poziom flexu), tym większa kontrola nad ruchami. Pamiętaj, że skala 1-10 nie jest uniwersalna dla wszystkich producentów, a jedynie określa stosunek desek jednego producenta do drugiego.

Poziom FlexWłaściwościPoziom twardościPoziom snowboardu
1-4 Bardzo elastyczny, ułatwia wykonywanie skrętów i szybko wybacza błędy. Jesteś bezpieczniejszy w podróży miękka Początkujący
4-7 Optymalny w każdych warunkach na stoku i wspierający wszystkie Twoje ruchy średni Zaawansowane
7-10 maksymalna kontrola i moc twardy Ekspert

 

Pozycja wyjściowa

GŁUPI CZY ZWYKŁY

Przed pierwszym wejściem na snowboard pewnie zadajesz sobie pytanie: "Jak mam na nim stanąć? Musisz zdecydować, jak chcesz stać. Nie jest to takie trudne, ponieważ istnieją tylko dwie możliwości: albo jeździsz z goofy stance (prawa stopa z przodu), albo z regularnym stance (lewa stopa z przodu). Należy pamiętać, że stopą dominującą jest zazwyczaj stopa tylna, ponieważ pełni ona funkcję wspomagania kierownicy. Przednia stopa zapewnia równowagę i kontrolę nad kierunkiem ruchu i zazwyczaj jest stopą mniej dominującą. Najlepiej oprzeć swoją decyzję na codziennych nawykach. 

Poniższe pytania mogą pomóc Ci znaleźć swoje stanowisko:

Której stopy używasz najpierw, żeby wejść po schodach? Którą nogą zazwyczaj kopiesz piłkę nożną? Odpowiedzią na te pytania jest prawdopodobnie twoja tylna stopa.

Goofy-or-Regularv6UEjbeEjN9yIQdV2t5UFM2Geh

 

Shapetypes

Bliźnięta

Bliźniaki są stworzone do jazdy na Przełączniku. Niezależnie od tego, w którą stronę chcesz jechać, bliźniaki radzą sobie równie dobrze. Nos i ogon są identyczne, dzięki czemu deska jest idealna do parku i dla wszystkich, którzy lubią jeździć tyłem. W przypadku desek bliźniaczych nos i ogon mają ten sam kształt, więc są identyczne, jak bliźniaki jednojajowe. Efektywna długość krawędzi palców i pięty oraz profil deski są również takie same. Jeśli jest to pochylenie, jest ono jednakowo wyraźne od środka do przodu i do tyłu. Jest to niezbędne w parku, ponieważ umożliwia wszystko od 180s do nieskończoności. Skoki na zmianę i/lub lądowanie na zmianę są obowiązkowe podczas starych, dobrych sesji w parku. Te deski zabiorą cię na kickery i raile i będą twoim wiernym towarzyszem podczas każdej sesji w parku.

Bliźniaki kierunkowe

Bliźniak kierunkowy nie jest tak bardzo jednokierunkowy, jak klasyczny kształt bliźniaka. Mimo że jest to również bliźniak, jest zupełnie inny - ale po pierwsze. Kształt deski jest symetryczny, tak jak w przypadku klasycznego twina. To wszystko. Nie brzmi to zbyt dobrze, prawda? W przypadku DT wszystkie inne aspekty, z wyjątkiem symetrii, która odgrywa dużą rolę w deskach, są zasadniczo inne. Z jednej strony, bliźniaki kierunkowe często mają przesunięty tył, co oznacza, że wkładki w wiązaniach są umieszczone bardziej z tyłu deski. W związku z tym stoisz trochę bardziej w talii i nie dokładnie na środku. Niektóre deski mają specjalny profil do jazdy wyłącznie do przodu. Oczywiście możliwe jest także cofanie się. Wygięcie w kierunku nosa i ogona może być różne. Wiele desek do freeride'u ma kierunkowy kształt twin. Nie ma tu problemu z wykonywaniem bangerowych trików, ale sam surfing w puchu też nie jest zaniedbywany, zwłaszcza dzięki zmodyfikowanym i dostosowanym, często nieco dłuższym noskom.

Kierunek

Deska kierunkowa jest przeznaczona dla wszystkich, którzy lubią jeździć w terenie, jeździć szybko i carve, a skręty Vitelli zaliczają do swoich charakterystycznych ruchów. Kierunkowskazy są przeznaczone do jazdy w "prawdziwym kierunku", goofies po prawej stronie, a regularne po lewej. Wkładki w wiązaniach są zwykle lekko przesunięte do tyłu w przypadku większości nart kierunkowych, aby wygenerować efekt "set-back". Nosek staje się dłuższy, co wymusza uniesienie podczas nurkowania w głębokim śniegu. Dłuższy nosek zapewnia więcej mocy podczas jazdy na nartach. Transfer ruchu i kontroli z jeźdźca na deskę i na śnieg działa bardziej bezpośrednio, wyraźniej i mocniej. Szukając directional, najczęściej znajdziesz je na deskach all-mountain lub deskach zaprojektowanych specjalnie do freeride'u.

bezimienny

Asym Shape

Asymetryczny kształt jest zaprojektowany tak, by dawać jeźdźcowi większą kontrolę i pomagać w kompensowaniu nierówności ciała. Asym shape można obecnie znaleźć na prawie wszystkich rodzajach desek - czy to jib, all-mountain, freestyle czy freeride. Idea, która za tym stoi: Deska zaprojektowana z myślą o asymetrii ludzkiego ciała. W szczegółach oznacza to, co następuje: Krawędź boczna na pięcie jest krótsza w Asymie, co ma pomóc zawodnikowi w osiągnięciu bardziej bezpośredniego i precyzyjnego przekazu energii podczas skrętów na pięcie, a połączenie dłuższej i krótszej krawędzi ma również pozytywny wpływ na brak równowagi stóp.

Funshape

Funshapes, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do zabawy i do sesji bez presji konkursu. Zainspirowane surfingiem, Borady z rybim ogonem przypominają deski surfingowe. Cechą szczególną jest to, że ogon Funshapes jest znacznie krótszy niż w innych deskach i ma kształt trójkąta. Aby zapewnić większą pływalność, nosek tych desek jest zwykle dość szeroki.

 

Inkedwideboard_LI

 

Szerokość tablicy

Aby bezpiecznie stać i bezpiecznie jeździć, musisz znać szerokość swojej deski. Obejrzyj filmik od Goodboards. Obaj panowie wyjaśniają pokrótce, co jest ważne dla twojej deski.

Ogólnie rzecz biorąc, deski snowboardowe dzieli się na cztery szerokości:

 • mniej niż 25 cm: Wąskie deski dla małych stóp (rozmiar buta < 40).
 • 25 do 25,5 cm: deski standardowe. Nazwa mówi wszystko. Płyta dla najbardziej popularnych rozmiarów butów (od 41 do 43,5).
 • 25,5 do 26 cm: Deski o średniej szerokości dla butów o rozmiarze 44 do 45.
 • 26 cm i większe: szerokie deski dla zawodników z dużymi stopami i dużymi butami (rozmiar 45 i większy).
Zamknij filtr
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
z do
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Nie znaleziono żadnych wyników dla filtrowania!
BATALEON EVIL TWIN 2023 154cm
BATALEON EVIL TWIN 2023 154cm
394,99 € * 560,00 € *
przed 761,54 €*
BATALEON FEELBETTER Snowboard '23
BATALEON FEELBETTER Snowboard '23
329,00 € * 459,95 € *
przed 459,95 €*
BATALEON SPIRIT Snowboard '23
BATALEON SPIRIT Snowboard '23
324,99 € * 429,95 € *
przed 429,95 €*
BATALEON CRUISER Snowboard '23
BATALEON CRUISER Snowboard '23
z 344,99 € * 459,95 € *
przed 459,95 €*
GOODBOARDS Wooden Snowboard 2023
GOODBOARDS Wooden Snowboard 2023
z 522,90 € * 699,90 € *
GOODBOARDS PEZ Snowboard 2023
GOODBOARDS PEZ Snowboard 2023
524,99 € * 699,90 € *
GOODBOARDS Flash Snowboard 2023
GOODBOARDS Flash Snowboard 2023
z 492,90 € * 659,00 € *
ARBOR SATORI CAMBER Snowboard '23
ARBOR SATORI CAMBER Snowboard '23
z 499,00 € * 868,58 € *
ARBOR ELEMENT CAMBER SNOWBOARD '23
ARBOR ELEMENT CAMBER SNOWBOARD '23
z 399,00 € * 529,90 € *
Najlepszy sprzedawca
 - jetzt bei Brettsport.de bestellen! NITRO MYSTIQUE Snowboard 2023
z 259,00 € * 429,00 € *
przed 511,58 €*
NITRO VICTORIA Snowboard 2023 NITRO VICTORIA Snowboard 2023
z 369,00 € * 659,00 € *
przed 785,28 €*
RIDE WARPIG Snowboard '23 RIDE WARPIG Snowboard '23
379,99 € * 539,90 € *
przed 642,60 €*
RIDE TWINPIG Snowboard '23 RIDE TWINPIG Snowboard '23
z 379,00 € * 480,00 € *
przed 571,20 €*
LIB TECH SKATE BANANA Snowboard 2023 LIB TECH SKATE BANANA Snowboard 2023
z 448,90 € * 559,90 € *
przed 559,90 €*
RIDE PEACE SEEKER Snowboard '23 RIDE PEACE SEEKER Snowboard '23
z 429,00 € * 659,90 € *
RIDE Lowride RIDE Lowride '23
109,00 € * 189,90 € *
przed 169,96 €*

Poznaj swój poziom jazdy

Początkujący

Deska snowboardowa, która jest szczególnie łatwa do skrętu, jest odpowiednia dla początkujących. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć, wybierz raczej miękką i krótką deskę, która kończy się mniej więcej na wysokości ramion. Do tego celu idealnie nadaje się bujak. Zaletą desek dla początkujących jest to, że są łatwe w obsłudze. Wybaczają błędy i prawie zawsze zapobiegają przechyłom. Mniejszy canting = mniej twarzy na śniegu i oczywiście więcej zabawy!

Zaawansowane

Mając doświadczenie na różnych stokach, a być może także na różnych nawierzchniach, oraz bezpieczny styl jazdy, zaliczasz się już do grona zaawansowanych jeźdźców. Jeśli czujesz się bezpiecznie podczas pokonywania zakrętów i możesz uniknąć utknięcia, to powinieneś zastanowić się, jaki teren jest dla Ciebie najlepszy. Pomoże Ci w tym deska all-mountain. Daje ci możliwość odkrywania nowych terenów oraz bycia bezpiecznym i szybkim na stoku i poza nim.

Ekspert

Jesteś najszybszy na stoku, masz pewność siebie i zdobyłeś już duże doświadczenie? Gratulacje, jesteś teraz jeźdźcem ekspertem. Podejmujesz każdą sytuację i uwielbiasz nowe wyzwania. W takim razie nasze profesjonalne tablice są właśnie dla Ciebie. Żyj według swoich upodobań i odważ się! Radykalne kształty sprawiają, że jazda na desce staje się nowym i dzikim doświadczeniem. Chcesz więcej i chcesz przekroczyć swoje granice? Tylko z idealną deską możesz przeć i doskonalić swoje umiejętności. Na twoim poziomie większość ludzi nie jeździ już na jednej uniwersalnej desce, ale ma w swoim "kołczanie" kilka desek na różne warunki i teren. 

Freestyler

Jako doświadczony rider opanowałeś już kilka trików i chcesz nowej deski, aby poprawić swoje osiągi lub chcesz wreszcie wejść do rury i zrobić niesamowitą sesję? W każdym razie potrzebujesz odpowiedniej deski, która jest mniej więcej na wysokości ramion i talii, o kształcie ułatwiającym jazdę. W zależności od Twojego indywidualnego stylu jazdy, odpowiednim wyborem jest wstępne obciążenie rocker i wstępne obciążenie camber. Powinieneś się upewnić, że masz prawdziwą deskę twin, czyli taką, w której nos i ogon są symetryczne. To daje ci wolność!

Różne typy tablic

All Mountain Board

Deska All Mountain jest przeznaczona do wszystkich obszarów górskich i nadaje się dla każdego. Jest też polecany dla osób początkujących, które jeszcze trochę chwieją się na nogach. Aby nauczyć się czystej techniki jazdy, deska all-mountain oferuje najlepsze możliwości. Łączy w sobie freeride i freestyle. Dzięki swojej konstrukcji deska oferuje możliwość testowania i jazdy po wszystkich terenach jednocześnie. Od jazdy na stoku po jazdę w parku lub w głębokim śniegu - możesz spróbować wszystkiego. Wszystkie deski snowboardowe Mountain są kierunkowe lub kierunkowe typu twin. (Szczegółowe wyjaśnienie kształtów znajdziesz w sekcji "Kształty" poniżej) Nie chcesz jeszcze zdecydować się na konkretną powierzchnię? Nie ma problemu! Nie możesz się pomylić z modelem All-Mountain, ponieważ: All-Mountain = Allrounder!

Freestyle Board

Dzięki desce freestyle'owej masz odwagę jeździć po railach i rurkach. Kickery, halfpipes, boxy, raile i street to kolejne tereny, które są idealne dla twojej deski freestyle'owej. W parku deski o wysokości ramion i talii są idealne, aby zapewnić szybkość i swobodę ruchu. Rocker bias zapewnia wystarczającą elastyczność podczas jibbingu. Do halfpipe'u zalecana jest twardsza deska z napięciem wstępnym cambera, która zapewnia dużo szybkości i lepszą stabilizację podczas startów i najazdów. Jak wspomniano powyżej, do wykonywania trików należy używać deski typu twin. Nos i ogon są symetryczne. Nie ma więc znaczenia, którą nogą jeździsz z przodu. Często zdarzają się też snowboardy parkowe, na których przyjemnie jeździ się po stoku. Ponieważ są one zazwyczaj bardzo łatwe w skręcie, możesz z czystym sumieniem jeździć na desce parkowej z miękkim rockerem nawet jako początkujący.

Deska do freeride'u

Ostatni, ale nie mniej ważny: twój snowboard do freeride'u. Sprawia, że zaczynasz marzyć i unosić się w górach. Jego konstrukcja zapewnia dużą wyporność, dzięki czemu możesz się ślizgać po szczycie, kiedy puch jest wypierany. Deska ma więc dużą powierzchnię styku i często twardszy camber. Jest znacznie szybszy i ma lepszą wydajność. Jednak kształty rocker są również popularne jako deski freeride'owe, ponieważ można na nich jeździć z większą łatwością. Zazwyczaj takie deski są nieco szersze i dłuższe (mniej więcej na wysokości oczu), aby zapewnić większą pływalność. Deski freeride'owe z camberem nadają się również do sportowego carvingu na stoku.

W ostatnich latach hybrydowe kształty zyskały sławę także wśród desek freeride'owych. Camber z tyłu zapewnia kontrolę i nacisk na stoku, a rocker z przodu zapewnia najlepsze unoszenie się w puchu.

 

lodge-boys_baker_miller-47HvATIXWrUg4Zj

 

Kształt deski snowboardowej

Krzywizna / napięcie wstępne

Deska typu camber ma punkty styku bezpośrednio pod stopami i lekko wznoszący się camber pomiędzy stopami. Ten kształt zapewnia stabilną jazdę i solidne trzymanie krawędzi podczas rzeźbienia. Dzięki takiej desce przeciśniesz się przez lód i zawsze znajdziesz przyczepność, nawet przy dużych prędkościach. Jest też świetnym rozwiązaniem na dodatkową zabawę w parku.

Rocker

Profile Rocker to świetna zabawa. Znane również jako reverse camber, gdzie łuk stopy jest odwrócony do góry nogami, dzięki czemu stopa ma tylko jeden punkt styku. Przy ujemnej charakterystyce masz mniejszą powierzchnię bezpośredniego kontaktu, stąd "mniejsza krawędź". Jest bardziej skrętny/grający i sprawia, że canting jest prawie niemożliwy. Jeśli chodzi o jazdę, jest ona znacznie bardziej wyrozumiała, więc najprawdopodobniej nie będziesz łapać krawędzi.  

Płaski / Zero Camber

Płaski lub zerowy kąt pochylenia to właśnie to.... płasko między stopami. Deska nie ma ani tradycyjnego, ani odwróconego cambera i jak można się domyślić, jej profil i osiągi są gdzieś pośrodku dwóch powyższych profili.
Jest to idealna deska do wchodzenia w raile i boxy, a dzięki długiemu punktowi styku świetnie nadaje się do carvingu i jazdy po rurkach. Niestety, ze względu na brak kształtu brakuje popu i generalnie okazuje się, że na flatboardzie jesteś wolniejszy niż na tradycyjnym camberze. Jednak w porównaniu z kształtem rockera, większa stabilność daje punkty. Dobra deska typu flat to zazwyczaj dobra deska all-mountain dla tych, którzy chcą się rozwijać na całej długości.

Płyty hybrydowe

Deski hybrydowe są zazwyczaj mieszanką cambera i rockera i mogą nosić różne nazwy, takie jak Gullwing, Flying V, CamRock czy Double Rocker. Ostatecznie jednak nazewnictwo zależy od marki. Deski hybrydowe łączą w sobie najlepsze części/cechy tradycyjnego i odwróconego cambera w jednej desce. Zazwyczaj hybrydy są nieco bardziej miękkie i wybaczają błędy niż deski z camberem, ale nie są tak stabilne w trzymaniu krawędzi czy na railach. Niektóre deski są bardzo mocne w proszku! 

Ponieważ nie ma jednoznacznych klasyfikacji, a ponadto istnieje wiele różnych kombinacji kształtów, po prostu porozmawiaj z nami, a pomożemy ci znaleźć twoją deskę.

 

Flex

Giętkość deski informuje w skali od 1 do 10 o tym, jak twarda lub miękka, czyli jak bardzo elastyczna jest twoja deska. Im bardziej miękki (niski poziom flexu), tym więcej błędów wybacza. Im twardsza deska (wysoki poziom flexu), tym większa kontrola nad ruchami. Pamiętaj, że skala 1-10 nie jest uniwersalna dla wszystkich producentów, a jedynie określa stosunek desek jednego producenta do drugiego.

Poziom FlexWłaściwościPoziom twardościPoziom snowboardu
1-4 Bardzo elastyczny, ułatwia wykonywanie skrętów i szybko wybacza błędy. Jesteś bezpieczniejszy w podróży miękka Początkujący
4-7 Optymalny w każdych warunkach na stoku i wspierający wszystkie Twoje ruchy średni Zaawansowane
7-10 maksymalna kontrola i moc twardy Ekspert

 

Pozycja wyjściowa

GŁUPI CZY ZWYKŁY

Przed pierwszym wejściem na snowboard pewnie zadajesz sobie pytanie: "Jak mam na nim stanąć? Musisz zdecydować, jak chcesz stać. Nie jest to takie trudne, ponieważ istnieją tylko dwie możliwości: albo jeździsz z goofy stance (prawa stopa z przodu), albo z regularnym stance (lewa stopa z przodu). Należy pamiętać, że stopą dominującą jest zazwyczaj stopa tylna, ponieważ pełni ona funkcję wspomagania kierownicy. Przednia stopa zapewnia równowagę i kontrolę nad kierunkiem ruchu i zazwyczaj jest stopą mniej dominującą. Najlepiej oprzeć swoją decyzję na codziennych nawykach. 

Poniższe pytania mogą pomóc Ci znaleźć swoje stanowisko:

Której stopy używasz najpierw, żeby wejść po schodach? Którą nogą zazwyczaj kopiesz piłkę nożną? Odpowiedzią na te pytania jest prawdopodobnie twoja tylna stopa.

Goofy-or-Regularv6UEjbeEjN9yIQdV2t5UFM2Geh

 

Shapetypes

Bliźnięta

Bliźniaki są stworzone do jazdy na Przełączniku. Niezależnie od tego, w którą stronę chcesz jechać, bliźniaki radzą sobie równie dobrze. Nos i ogon są identyczne, dzięki czemu deska jest idealna do parku i dla wszystkich, którzy lubią jeździć tyłem. W przypadku desek bliźniaczych nos i ogon mają ten sam kształt, więc są identyczne, jak bliźniaki jednojajowe. Efektywna długość krawędzi palców i pięty oraz profil deski są również takie same. Jeśli jest to pochylenie, jest ono jednakowo wyraźne od środka do przodu i do tyłu. Jest to niezbędne w parku, ponieważ umożliwia wszystko od 180s do nieskończoności. Skoki na zmianę i/lub lądowanie na zmianę są obowiązkowe podczas starych, dobrych sesji w parku. Te deski zabiorą cię na kickery i raile i będą twoim wiernym towarzyszem podczas każdej sesji w parku.

Bliźniaki kierunkowe

Bliźniak kierunkowy nie jest tak bardzo jednokierunkowy, jak klasyczny kształt bliźniaka. Mimo że jest to również bliźniak, jest zupełnie inny - ale po pierwsze. Kształt deski jest symetryczny, tak jak w przypadku klasycznego twina. To wszystko. Nie brzmi to zbyt dobrze, prawda? W przypadku DT wszystkie inne aspekty, z wyjątkiem symetrii, która odgrywa dużą rolę w deskach, są zasadniczo inne. Z jednej strony, bliźniaki kierunkowe często mają przesunięty tył, co oznacza, że wkładki w wiązaniach są umieszczone bardziej z tyłu deski. W związku z tym stoisz trochę bardziej w talii i nie dokładnie na środku. Niektóre deski mają specjalny profil do jazdy wyłącznie do przodu. Oczywiście możliwe jest także cofanie się. Wygięcie w kierunku nosa i ogona może być różne. Wiele desek do freeride'u ma kierunkowy kształt twin. Nie ma tu problemu z wykonywaniem bangerowych trików, ale sam surfing w puchu też nie jest zaniedbywany, zwłaszcza dzięki zmodyfikowanym i dostosowanym, często nieco dłuższym noskom.

Kierunek

Deska kierunkowa jest przeznaczona dla wszystkich, którzy lubią jeździć w terenie, jeździć szybko i carve, a skręty Vitelli zaliczają do swoich charakterystycznych ruchów. Kierunkowskazy są przeznaczone do jazdy w "prawdziwym kierunku", goofies po prawej stronie, a regularne po lewej. Wkładki w wiązaniach są zwykle lekko przesunięte do tyłu w przypadku większości nart kierunkowych, aby wygenerować efekt "set-back". Nosek staje się dłuższy, co wymusza uniesienie podczas nurkowania w głębokim śniegu. Dłuższy nosek zapewnia więcej mocy podczas jazdy na nartach. Transfer ruchu i kontroli z jeźdźca na deskę i na śnieg działa bardziej bezpośrednio, wyraźniej i mocniej. Szukając directional, najczęściej znajdziesz je na deskach all-mountain lub deskach zaprojektowanych specjalnie do freeride'u.

bezimienny

Asym Shape

Asymetryczny kształt jest zaprojektowany tak, by dawać jeźdźcowi większą kontrolę i pomagać w kompensowaniu nierówności ciała. Asym shape można obecnie znaleźć na prawie wszystkich rodzajach desek - czy to jib, all-mountain, freestyle czy freeride. Idea, która za tym stoi: Deska zaprojektowana z myślą o asymetrii ludzkiego ciała. W szczegółach oznacza to, co następuje: Krawędź boczna na pięcie jest krótsza w Asymie, co ma pomóc zawodnikowi w osiągnięciu bardziej bezpośredniego i precyzyjnego przekazu energii podczas skrętów na pięcie, a połączenie dłuższej i krótszej krawędzi ma również pozytywny wpływ na brak równowagi stóp.

Funshape

Funshapes, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do zabawy i do sesji bez presji konkursu. Zainspirowane surfingiem, Borady z rybim ogonem przypominają deski surfingowe. Cechą szczególną jest to, że ogon Funshapes jest znacznie krótszy niż w innych deskach i ma kształt trójkąta. Aby zapewnić większą pływalność, nosek tych desek jest zwykle dość szeroki.

 

Inkedwideboard_LI

 

Szerokość tablicy

Aby bezpiecznie stać i bezpiecznie jeździć, musisz znać szerokość swojej deski. Obejrzyj filmik od Goodboards. Obaj panowie wyjaśniają pokrótce, co jest ważne dla twojej deski.

Ogólnie rzecz biorąc, deski snowboardowe dzieli się na cztery szerokości:

 • mniej niż 25 cm: Wąskie deski dla małych stóp (rozmiar buta < 40).
 • 25 do 25,5 cm: deski standardowe. Nazwa mówi wszystko. Płyta dla najbardziej popularnych rozmiarów butów (od 41 do 43,5).
 • 25,5 do 26 cm: Deski o średniej szerokości dla butów o rozmiarze 44 do 45.
 • 26 cm i większe: szerokie deski dla zawodników z dużymi stopami i dużymi butami (rozmiar 45 i większy).
Ostatnio oglądane