O co chodzi z elektrycznymi longboardami?

Zatwardziali skaterzy mają problem z elektrycznymi longboardami. Niemniej jednak istnieje duża grupa miłośników jazdy na desce, którzy mogą skorzystać z zalet elektrycznej deskorolki lub elektrycznego longboardu. W końcu sens longboardu w przeciwieństwie do deskorolki polega właśnie na tym, że można na nim pokonywać długie dystanse i osiągać większe prędkości.

Szczególnie w mieście longboardy są doskonałym środkiem transportu. Możesz je zabrać ze sobą w bagażniku, do autobusu lub pociągu i z łatwością pokonać na nich ostatnie metry do biura lub do centrum miasta. Nie każdy lubi docierać do biura cały spocony po energicznej jeździe. Podobnie jak w przypadku rowerów elektrycznych, największą zaletą napędu elektrycznego w longboardzie jest to, że możesz szybko przemieszczać się do przodu, oszczędzając przy tym energię.

Ale korzystasz też z tego, że dzięki elektrycznemu longboardowi możesz dłużej cieszyć się carvingiem, bo nie musisz ciągle przerywać jazdy, żeby pchać. 

Czy jestem skazany na określony styl jazdy na longboardzie elektrycznym?

Z longboardem elektrycznym możesz uprawiać w zasadzie wszystkie style jazdy. Cruising, taniec, jazda długodystansowa i carving są możliwe, a jeśli wybierzesz odpowiedni setup, możesz też robić triki na longboardzie elektrycznym. W Unlimited x Loaded masz jeden lub dwa silniki zintegrowane z kołem, dzięki czemu masz pod nogami prawie normalny longboard, bez uciążliwych silników zewnętrznych i tym podobnych.

Różne techniki napędów do longboardów elektrycznych

Istnieją zasadniczo dwie klasy napędów do longboardów elektrycznych:

  • Zewnętrzny silnik elektryczny, który napędza jedną lub dwie rolki za pomocą paska zębatego 
  • Silnik zintegrowany z rolką, który napędza ją bezpośrednio

Silnik zintegrowany z rolką nie ma żadnych części zużywalnych poza łożyskiem kulkowym i dlatego jest wariantem, który stał się praktycznie standardem w najnowszych projektach. Jedną z zalet zintegrowanego rozwiązania jest to, że jest ono bardzo niepozorne, a Twój longboard nie jest natychmiast identyfikowany jako longboard elektryczny. Ponadto dzięki takiemu rozwiązaniu często masz całkowicie swobodnie działające kółka, jeżeli bateria się wyczerpie i będziesz musiał normalnie pchać.

Z kolei rozwiązanie z zębatą obręczą umożliwia zastosowanie mocniejszych silników, dzięki czemu można osiągać większe prędkości, a także używać opon terenowych. Jednak ze względu na restrykcyjną politykę homologacyjną w Niemczech bardziej poszukiwane są niepozorne warianty niż bardzo oczywiste napędy zewnętrzne.

Jakie prędkości można osiągnąć na e-longboardzie?

Pierwsze tanie deski z Chin osiągały prędkość 25 km/h. Nie zrobiło to zbyt dużego wrażenia na dobrych rolkarzach, ponieważ mogli oni z łatwością osiągnąć 25 km/h, mocno naciskając. 25 km/h było wtedy ważne tylko na prostych trasach, na dobrych nawierzchniach i dla normalnie ciężkich łyżwiarzy. Na pochyłościach wydajność tych desek gwałtownie spada. Nowe systemy osiągają teraz prędkość do 45 km/h i oferują wystarczającą rezerwę na pochyłości i dla cięższych zawodników.

Wzrost osiągów Unlimited x Loaded do 45 km/h został osiągnięty dzięki aktywnemu napędzaniu dwóch rolek zamiast jednej. Z jednym napędzanym kołem osiąga się prędkość 32 km/h (Onewheel) lub 36 km/h (Unlimited Solo/Cruiser). Maksymalna prędkość deskorolek Lacroix nie jest w ogóle podana, ale wynosi ponad 45 km/h

Jednak takie prędkości wyraźnie zmuszają do noszenia kasku i, jeśli to możliwe, innego sprzętu ochronnego.

Jeśli jesteś wystarczająco chory, możesz również złożyć system z czterema zmotoryzowanymi kołami w Unlimited X Loaded i zrelacjonować nam, co się wtedy stanie, pod warunkiem, że w szpitalu jest dostęp do internetu ;-)

Jaki jest zasięg longboardu elektrycznego?

W zależności od zastosowanej baterii, możesz spodziewać się zasięgu do 52 km(Onewheel GT). Longboardy osiągają zasięg do 22 km na dwóch bateriach(Unlimited Cruiser/UnlimitedRace). Duże deskorolki Lacroix mają zasięg do 50 km. Rzeczywisty zasięg zależy od kilku czynników: Wagi rowerzysty, nawierzchni, nachylenia terenu oraz  prędkości i stylu jazdy.

Na odcinkach zjazdowych we wszystkich sprzedawanych przez nas modelach bateria ładuje się. Jest to wspaniałe, ale oznacza też, że na niektórych modelach (np. Onewheel) nie wolno zjeżdżać z góry z całkowicie naładowaną baterią. Bateria byłaby wtedy przeładowana. System JayKay ma w 100% wolne koło, więc po wyczerpaniu się baterii możesz pchać deskę jak normalny longboard bez dodatkowego wysiłku.

Jeśli często musisz jeździć na dłuższych dystansach, np. do pracy, warto kupić drugą ładowarkę. Możesz jej używać do ładowania deski w biurze. Czas ładowania do pełna baterii wynosi od 80 minut (Unlimited) do 120 minut (Onewheel GT)  przy użyciu zwykłych ładowarek. Dla tych, którzy potrzebują szybszego ładowania, oferujemy ładowarki Ultra, które mogą naładować baterię do pełna w 60 minut.

Czy istniejący longboard można zamienić na e-longboard?

Przeróbka jest możliwa bez żadnych problemów. Ale uwaga: z napędem elektrycznym, który może rozpędzić Twoją deskę do 45 km/h, Twój longboard nie jest już zabawką. Jeśli nie posiadasz markowej deski z dobrymi kołami i osiami, kup przynajmniej jeden dobry zestaw osi przed konwersją. Słabo wykonane elementy (osie/rolki/łożyska kulkowe) powodują duże tarcie. Przy dużych prędkościach szybko wytwarza się wysoka temperatura na osi, co powoduje stopienie się rolek lub uszkodzenie całej osi. Bezpieczeństwo ma tu absolutny priorytet. Zestaw dobrych osi kosztuje około 60 euro. Ręce precz od wszystkich tańszych ofert. Zestaw dobrych łożysk kulkowych kosztuje od 20 do 30 euro.

Jeśli twoje komponenty są odpowiedniej jakości do konwersji, to konwersja może być wykonana szybko. Płytę montażową z Unlimited X Loaded  do akumulatora i jednostki sterującej wystarczy zamocować między osią a pokładem. Następnie wymieniasz jedną lub dwie rolki na rolki z wbudowanym silnikiem, a pozostałe rolki zastępujesz rolkami pasującymi do rolki z silnikiem. 

Zestaw do konwersji od JayKay zawiera obie osie, ponieważ w tym systemie wszystkie cztery rolki są napędzane.

Ponieważ średnica rolek po konwersji będzie zazwyczaj nieco większa niż przed konwersją, musisz upewnić się, że zestaw jest bezpieczny przed uderzeniami kół. Aby to zrekompensować, nasze zestawy zawsze zawierają zestaw podkładek zwiększających odległość między kółkami a deską. Niemniej jednak po przeróbce musisz dokładnie sprawdzić, czy nie ma możliwości wgniecenia kół, bo w przeciwnym razie istnieje duże ryzyko wypadku.

Czy jazda na elektrycznym longboardzie po ulicy jest legalna?

Niemcy mają trudny okres z legalizacją pojazdów elektrycznych. Po trudnych początkach z e-scooterami nie należy się spodziewać, że w najbliższej przyszłości longboardy elektryczne czy Onewheel będą mogły legalnie jeździć po drogach publicznych w Niemczech. Mimo to jazda po drogach z elektrycznym longboardem, a zwłaszcza z Onewheel, daje dużo frajdy.

Musisz wiedzieć, że jeżdżąc na longboardzie elektrycznym lub Onewheel po drogach publicznych, łamiesz wiele przepisów i praw. W najlepszym wypadku możesz zadbać o to, aby liczba naruszeń była jak najmniejsza:

  • Zawsze zachowuj się absolutnie defensywnie i nie narażaj nikogo na niebezpieczeństwo
  • Zawsze zakładaj kask
  • Upewnij się, że masz prawo jazdy, które pozwala na jazdę pojazdem dwukołowym z prędkością do 45 km/h
  • Złóż wniosek o ubezpieczenie w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym i zachowaj list z odmową 

Tryb tempomatu w trybie Unlimited x Loaded może być używany bardzo dyskretnie, ponieważ w tych trybach deska nie przyspiesza zauważalnie. W trybie tempomatu musisz się rozpędzić, a deska po prostu utrzymuje prędkość. Możesz porównać tę funkcję z zasadą działania pedelec, który może być używany do 25 km/h bez ubezpieczenia.

W naszych deskorolkach JayKay baterie są niepozornie ukryte w osiach, a napęd znajduje się w czterech kołach. Chociaż dzięki temu deski są bardzo mocne, elektryfikacja jest najmniej zauważalna. Na pierwszy i drugi rzut oka nie da się rozpoznać, że jest to longboard elektryczny. Pilot, który nosisz na palcu jak pierścionek, również nie rzuca się w oczy.

Używaj desek na terenie prywatnym, ciesz się zabawą i prowadź kampanię na rzecz legalizacji!

mellow-boards-legalizacja-elektrycznych-skateboardów2

Czy wypadki z udziałem deskorolek elektrycznych są objęte odpowiedzialnością cywilną?

Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2015/386 z 5 marca 2015 roku reguluje klasyfikację czterokołowych deskorolek, których silnik elektryczny jest sterowany za pomocą pilota. Bez układu kierowniczego i hamulcowego nie można ich zakwalifikować jako pojazdów mechanicznych. Przy prędkości do 45 km/h wyklucza się również klasyfikację jako pojazd do zabawy dla dzieci. W rezultacie longboardy elektryczne zostały zaklasyfikowane do podpozycji 9506 99 90 Nomenklatury Scalonej (CN) dla "towarów przeznaczonych do użytku jako artykuły rozrywkowe w dziedzinie sportu". Ponieważ longboardy elektryczne nie są uważane za sprzęt sportowy, nie są objęte prywatnym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. W takich przypadkach obowiązuje limit 6 km/h. Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową i upewnij się, że jazda na longboardzie elektrycznym jest objęta ubezpieczeniem.

Gdzie mogę legalnie jeździć na longboardzie elektrycznym lub Onewheel?

Jeśli zdecydujesz, że chcesz legalnie korzystać z longboardu elektrycznego, masz do wyboru wiele możliwości. Na przykład możesz go używać podczas wakacji na kempingu. Jest to teren prywatny i to właściciel powinien ustalić zasady. Możesz też używać deskorolki elektrycznej za granicą, na przykład podczas wycieczek po mieście, jeśli jest to legalne w danym kraju. Mało który kraj ma tak restrykcyjne prawo jak Niemcy. Nasze baterie Unlimited i Mellow są dozwolone jako bagaż lotniczy.

Deskorolki Onewheel i Lacroix mają też inne legalne zastosowania. Ponieważ Onewheel i Lacroix  są w pełni przystosowane do jazdy w terenie, możesz na nich jeździć po lesie, drogach gruntowych, a nawet na plaży.

Czym różnią się poszczególne modele longboardów elektrycznych, które oferujecie?

W poniższej tabeli zebraliśmy wszystkie dane dotyczące wydajności różnych rozwiązań e-mobilności dla entuzjastów sportów na desce: 

ModelPrędkość maksymalnaZasięgmaksymalne nachylenieCzas ładowania jednej baterii (godz.)Koła
Deski i zestawy JayKay  40 km/h (z kołami 90 mm)  12 - 15 km  20%  150 min  Wybór kół 80 lub 90 mm / 76A/78A/80A
Nieograniczony x Załadowany Solo  36 km/h  11 km  9%  80 min  85 mm / 80A Orangatang Urethane
Nieograniczony x Załadowany krążownik  36 km/h  22 km  9%  80 min  85 mm / 80A Orangatang Urethane
Nieograniczony x Obciążony Wyścig  42 km/h  22 km  20%  80 min  85 mm / 80A Orangatang Uretan
           
Kółko do ćwiczeń  26 km/h  10 - 13 km nie określono  120 min / 50 min Cartwheel
Onewheel Pinta X  29 km/h  19 - 29 km nie określono  225 min / 110 min Cartwheel
Onewheel XR  30 km/h  19 - 29 km  nie określono  110 min / 60 min Cartwheel
Onewheel GT  32 km/h  32 - 52 km nie określono  120 min / 60 min Cartwheel Slick / Treaded

 

Dlaczego wasze deskorolki elektryczne są z wyższej półki cenowej?

JayKay to produkt z Niemiec, a Onewheels są opracowywane w USA. Komponenty naszych producentów są  a nie produkowane tanio w Azji. Bardzo mocne baterie w urządzeniach mogą być bardzo niebezpieczne w przypadku tanich urządzeń, a błędy w regulacji deskorolki elektrycznej mogą prowadzić do bardzo poważnych wypadków.

Oczywiście chcemy również przyczynić się do ochrony klimatu za pomocą tych produktów i jesteśmy zaangażowani w alternatywne koncepcje mobilności, zwłaszcza w obszarach miejskich. Oferowanie w tym celu gorszej jakości elektroniki, desek, a przede wszystkim baterii, które już po krótkim czasie użytkowania stanowią niebezpieczne odpady, przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego.

Czy możesz przetestować różne e-skateboardy?

Tak, mamy dla ciebie do przetestowania Onewheel GT, Onewheel Pint X i Onewheel Pint, a także dyski JayKay z odpowiednimi Loaded Decks (Omakase, Icarus i Tesseract).

Prosimy o wcześniejsze zarejestrowanie się na test przez e-mail, w przeciwnym razie jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w siedzibie firmy w godzinach 8:00-17:00. Możesz u nas testować niezależnie od pogody, ponieważ mamy do dyspozycji halę.

W miarę możliwości prosimy o zabranie kasku!

mellow-boards-electric-skateboard-cruiser-test-centrum-at-board-sports-pl

FAQ

Czy e-skateboardy są dozwolone?
E-skate, onewheels i monowheels nie są zabronione. Jednak w Niemczech możesz na nich jeździć na terenie prywatnym tylko wtedy, gdy poruszają się szybciej niż 6 km/h, ponieważ nie możesz ich zarejestrować. Jednak w wielu innych krajach - w tym w Europie - miniaturowe pojazdy elektryczne do prędkości 25 km/h są również dopuszczone do ruchu drogowego.
Jak szybko jeździ e-skateboard?
Pierwsze niedrogie deski z Chin osiągały prędkość25 km/h. Nie robiło to wrażenia na dobrych skaterach.Nie zrobiło to na dobrych rolkarzach zbyt dużego wrażenia, bo mogli z łatwością osiągnąć 25 km/h, mocno naciskając. prędkość 25 km/h dotyczyła tylko prostych tras, dobrej nawierzchni i ciężkich łyżwiarzy. Na pochyłościach wydajność tych desek gwałtownie spada. Nowe systemy markowych producentów osiągają teraz prędkość do 48 km/h, a więc oferują wystarczający zapas na pochyłości i dla cięższych zawodników. Onewheel GT osiąga maksymalną prędkość 32 km/h.
Ostatnio oglądane