Jaki jest sens elektrycznych longboardów?

Zagorzali skaterzy mają problem z elektrycznymi longboardami. Niemniej jednak istnieje duża grupa miłośników jazdy na desce, którzy mogą skorzystać z zalet elektrycznej deskorolki lub elektrycznego longboardu. W końcu sens longboardu w przeciwieństwie do deskorolki polega właśnie na tym, że możesz pokonywać nim duże odległości i osiągać większe prędkości.

Szczególnie w mieście longboardy są doskonałym środkiem transportu. Możesz je zabrać ze sobą do bagażnika lub do autobusu czy pociągu, a na longboardzie z łatwością pokonasz ostatnie metry do biura lub do centrum miasta. Nie każdy lubi przychodzić do biura cały spocony po szybkiej jeździe. Podobnie jak w przypadku rowerów elektrycznych, największą zaletą napędu elektrycznego w longboardzie jest możliwość szybkiego przemieszczania się przy jednoczesnej oszczędności energii.

Ale korzystasz też z tego, że na longboardzie elektrycznym możesz dłużej cieszyć się carvingiem, bo nie musisz ciągle przerywać biegu, żeby pchać. 

Czy jestem skazany na określony styl jazdy na longboardzie elektrycznym?

Na elektrycznym longboardzie możesz w zasadzie uprawiać wszystkie style jazdy. Na elektrycznym longboardzie możesz jeździć, tańczyć, pokonywać długie dystanse i jeździć na carvingu. W Unlimited x Loaded masz jeden lub dwa silniki zintegrowane z kółkiem, dzięki czemu masz pod stopami prawie normalny longboard bez uciążliwych zewnętrznych silników itp.

Różne techniki jazdy na longboardzie elektrycznym

Zasadniczo istnieją dwie klasy napędów do longboardów elektrycznych:

  • Zewnętrzny silnik elektryczny, który napędza jedną lub dwie rolki za pomocą pasa zębatego 
  • Silnik zintegrowany z rolką, który bezpośrednio napędza rolkę

Silnik zintegrowany z rolką nie ma żadnych części zużywających się poza łożyskiem kulkowym i dlatego jest wariantem, który stał się praktycznie standardem w najnowszych projektach. Jedną z zalet zintegrowanego rozwiązania jest to, że jest ono bardzo niepozorne, a Twój longboard nie jest natychmiast identyfikowany jako longboard elektryczny. Ponadto, dzięki temu rozwiązaniu, gdy bateria się wyczerpie, a Ty będziesz musiał normalnie pchać, będziesz miał do dyspozycji całkowicie wolne koła.

Z drugiej strony rozwiązanie z wieńcem zębatym umożliwia stosowanie silników o większej mocy, dzięki czemu można osiągać większe prędkości i używać opon terenowych. Jednak ze względu na restrykcyjną politykę zatwierdzania, niepozorne warianty są w Niemczech bardziej pożądane niż bardzo oczywiste dyski zewnętrzne.

Jakie prędkości można osiągnąć dzięki e-longboardowi?

Pierwsze tanie deski z Chin osiągały prędkość 25 km/h. Nie robiło to zbyt dużego wrażenia na dobrych łyżwiarzach, ponieważ mogli oni z łatwością osiągnąć 25 km/h, mocno naciskając. prędkość 25 km/h była wtedy ważna tylko na prostych trasach, przy dobrej nawierzchni i dla ciężkich łyżwiarzy. Na pochyłościach wydajność tych desek gwałtownie spada. Nowe systemy osiągają teraz prędkość do 45 km/h, dzięki czemu oferują wystarczającą rezerwę dla narciarzy zjazdowych i cięższych zawodników.

Wzrost osiągów Unlimited x Loaded do 45 km/h został osiągnięty dzięki aktywnemu napędzaniu dwóch rolek zamiast jednej. Przy jednym napędzanym kole można osiągnąć prędkość 32 km/h (Onewheel) lub 36 km/h (Unlimited Solo/Cruiser). Maksymalna prędkość deskorolek Lacroix nie jest w ogóle podana, ale przekracza 45 km/h

Jednak takie prędkości wyraźnie wskazują na konieczność noszenia kasku i, jeśli to możliwe, innego sprzętu ochronnego.

Jeśli jesteś wystarczająco chory, możesz również złożyć system z czterema zmotoryzowanymi kołami w Unlimited X Loaded i zgłosić nam, co się wtedy stanie, pod warunkiem, że w szpitalu będzie dostęp do internetu ;-)

Jaki jest zasięg longboardu elektrycznego?

W zależności od zastosowanej baterii, możesz spodziewać się zasięgu do 52 km(Onewheel GT). Longboardy mają zasięg do 22 km na dwóch bateriach(Unlimited Cruiser/UnlimitedRace). Duże deskorolki Lacroix mają zasięg do 50 km. Rzeczywisty zasięg zależy od kilku czynników: Waga zawodnika, powierzchnia, nachylenie terenu oraz  prędkość i styl jazdy.

Na odcinkach zjazdowych akumulator ładuje się we wszystkich sprzedawanych przez nas modelach. Jest to wspaniałe, ale oznacza również, że niektóre modele (np. Onewheel) nie mogą być zjeżdżane z góry z całkowicie naładowaną baterią. Bateria zostałaby wtedy przeładowana. System JayKay ma 100% wolnego koła, dzięki czemu możesz pchać deskę jak zwykły longboard bez dodatkowego wysiłku, jeśli zabraknie ci energii.

Jeśli często musisz jeździć na dłuższych dystansach, np. do pracy, warto kupić drugą ładowarkę. Możesz go użyć do naładowania swojej tablicy w biurze. Czas ładowania pełnego akumulatora wynosi od 80 minut (Unlimited) do 120 minut (Onewheel GT)  przy użyciu zwykłych ładowarek. Dla tych, którzy potrzebują szybszego ładowania, oferujemy ładowarki Ultra, które mogą w pełni naładować baterię w 60 minut.

Czy istniejący longboard można przekształcić w e-longboard?

Konwersja jest możliwa bez żadnych problemów. Ale uwaga: dzięki napędowi elektrycznemu, który może rozpędzić Twoją deskę do 45 km/h, Twój longboard nie jest już zabawką. Jeśli nie posiadasz markowej deski z dobrymi kołami i osiami, kup przynajmniej jeden dobry zestaw osi przed zmianą. Źle wykonane elementy (osie/rolki/łożyska kulkowe) powodują duże tarcie. Przy dużych prędkościach szybko wytwarza się wysoka temperatura na osi, co powoduje stopienie się rolek lub uszkodzenie całej osi. Bezpieczeństwo ma tu absolutny priorytet. Zestaw dobrych osi kosztuje około 60 euro. Ręce precz od wszystkich tańszych ofert. Zestaw dobrych łożysk kulkowych kosztuje od 20 do 30 euro.

Jeśli twoje komponenty mają odpowiednią jakość do konwersji, można ją przeprowadzić szybko. Płyta montażowa z Unlimited X Loaded  do akumulatora i układu kierowniczego jest po prostu wciśnięta między oś a pokład. Następnie wymieniasz jedną lub dwie rolki na rolki z wbudowanym silnikiem i wymieniasz pozostałe rolki na rolki pasujące do rolki z silnikiem. 

Zestaw do konwersji od JayKay zawiera obie osie, ponieważ w tym systemie wszystkie cztery rolki są napędzane.

Ponieważ po przeróbce średnica rolek będzie zazwyczaj nieco większa niż przed przeróbką, musisz upewnić się, że ustawienie jest bezpieczne dla kół. Aby to zrekompensować, nasze zestawy zawsze zawierają zestaw podkładek zwiększających odległość pomiędzy kółkami a deską. Niemniej jednak po konwersji należy dokładnie sprawdzić, czy nie ma możliwości ugryzienia koła, gdyż w przeciwnym razie istnieje duże ryzyko wypadku.

Czy jazda na elektrycznym longboardzie po ulicy jest legalna?

Niemcy mają problem z zalegalizowaniem pojazdów elektrycznych. Po trudnych początkach z e-scooters, w najbliższej przyszłości nie należy się spodziewać, że elektryczne longboardy czy Onewheel będą mogły legalnie poruszać się po drogach publicznych w Niemczech. Mimo to przebywanie na drodze z elektrycznym longboardem, a zwłaszcza z Onewheel, daje dużo radości.

Musisz wiedzieć, że jeżdżąc na longboardzie elektrycznym lub Onewheel po drogach publicznych, łamiesz wiele przepisów i praw. W najlepszym wypadku możesz zadbać o to, by liczba naruszeń była jak najmniejsza:

  • Zawsze zachowuj się absolutnie defensywnie i nie narażaj nikogo na niebezpieczeństwo
  • Zawsze noś kask
  • Upewnij się, że masz prawo jazdy, które pozwala na jazdę pojazdem dwukołowym z prędkością do 45 km/h
  • Złóż wniosek o ubezpieczenie w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym i zachowaj list z odmową 

Z trybu tempomatu w Unlimited x Loaded można korzystać bardzo dyskretnie, ponieważ w tych trybach deska nie przyspiesza zauważalnie. W trybie tempomatu musisz się rozpędzić, a deska po prostu utrzymuje prędkość. Możesz porównać tę funkcję z zasadą działania pedelec, który może być używany do 25 km/h bez ubezpieczenia.

W naszych deskorolkach JayKay baterie są ukryte w osiach, a napęd znajduje się w czterech kołach. Chociaż dzięki temu deski są bardzo mocne, to elektryzowanie się jest najmniej zauważalne. Na pierwszy i drugi rzut oka nie da się rozpoznać, że jest to longboard elektryczny. Pilot, który nosi się na palcu jak pierścionek, jest również dość niepozorny.

Używaj tablic na terenie prywatnym, ciesz się zabawą i prowadź kampanię na rzecz legalizacji!

mellow-boards-legalizacja-elektrycznych-skateboardów2

Czy wypadki z udziałem deskorolek elektrycznych są objęte odpowiedzialnością cywilną?

Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2015/386 z 5 marca 2015 roku reguluje klasyfikację czterokołowych deskorolek, których silnik elektryczny jest sterowany za pomocą pilota. Bez układu kierowniczego i hamulcowego nie ma mowy o klasyfikacji jako pojazd mechaniczny. Przy prędkości do 45 km/h wyklucza się również klasyfikację jako pojazd do zabawy dla dzieci. W rezultacie longboardy elektryczne zostały zaklasyfikowane do podpozycji 9506 99 90 Nomenklatury Scalonej (CN) dla "towarów przeznaczonych do użytku jako artykuły rozrywkowe w dziedzinie sportu". Ponieważ longboardy elektryczne nie są uznawane za sprzęt sportowy, nie są objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Tam obowiązuje ograniczenie do 6 km/h. Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową i upewnij się, że ubezpieczenie obejmuje jazdę na desce elektrycznej.

Gdzie mogę legalnie jeździć na elektrycznym longboardzie lub Onewheel?

Jeśli zdecydujesz, że chcesz używać longboardu elektrycznego tylko zgodnie z prawem, masz do dyspozycji wiele możliwości. Możesz go używać na przykład podczas wakacji na kempingu. To jest własność prywatna i do właściciela należy ustalenie zasad. Możesz również używać deskorolki elektrycznej za granicą, na przykład podczas wycieczek po mieście, jeśli jest to legalne w danym kraju. Mało który kraj ma tak restrykcyjne prawo jak Niemcy. Nasze baterie Unlimited i Mellow są dozwolone jako bagaż lotniczy.

Deskorolki Onewheel i Lacroix mają też inne legalne zastosowania. Ponieważ Onewheel i Lacroix boards  są w pełni przystosowane do jazdy w terenie, możesz na nich jeździć po lesie, drogach gruntowych, a nawet na plaży.

Czym różnią się poszczególne modele longboardów elektrycznych, które oferujesz?

W poniższej tabeli zebraliśmy wszystkie dane dotyczące wydajności różnych rozwiązań e-mobilnych dla miłośników sportów na desce: 

ModelMaksymalna prędkośćZasięgmaks. nachylenieCzas ładowania jednej baterii (godz.)Koła
Płyty i zestawy JayKay  40 km/h (z kołami 90 mm)  12 - 15 km  20%  150 min  Wybór 80 lub 90 mm / 76A/78A/80A
Nieograniczony x Załadowany Solo  36 km/h  11 km  9%  80 min  85 mm / 80A Orangatang Uretan
Nieograniczony x Obciążony krążownik  36 km/h  22 km  9%  80 min  85 mm / 80A Orangatang Uretan
Nieograniczony x Załadowany wyścig  42 km/h  22 km  20%  80 min  85 mm / 80A Orangatang Uretan
           
Onewheel Pinta  26 km/h  10 - 13 km nie określono  120 min / 50 min Cartwheel
Onewheel Pinta X  29 km/h  19 - 29 km nie określono  225 min / 110 min Cartwheel
Onewheel XR  30 km/h  19 - 29 km  nie określono  110 min / 60 min Cartwheel
Onewheel GT  32 km/h  32 - 52 km nie określono  120 min / 60 min Cartwheel Slick / Treaded

 

Dlaczego Twoje deskorolki elektryczne są z wyższej półki cenowej?

JayKay jest produktem niemieckim, a Onewheels powstało w USA. Części naszych producentów są  a nie produkowane tanio w Azji. Bardzo mocne baterie w tych urządzeniach mogą być bardzo niebezpieczne w przypadku tanich urządzeń, a błędy w regulacji deskorolki elektrycznej mogą prowadzić do bardzo poważnych wypadków.

Oczywiście chcemy również przyczynić się do ochrony klimatu poprzez te produkty i jesteśmy zaangażowani w alternatywne koncepcje mobilności, szczególnie w obszarach miejskich. Oferowanie w tym celu gorszych urządzeń elektronicznych, płyt i przede wszystkim baterii, które już po krótkim czasie użytkowania stanowią odpady niebezpieczne, przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego.

Czy możesz przetestować różne e-skateboardy?

Tak, mamy Onewheel GT, Onewheel Pint X i Onewheel Pint, a także dyski JayKay z odpowiednimi załadowanymi taliami (Omakase, Icarus i Tesseract), które możesz przetestować.

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się na test przez e-mail, w przeciwnym razie jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w siedzibie firmy w godzinach 8:00-17:00. Możesz z nami testować niezależnie od pogody, ponieważ mamy do dyspozycji halę.

W miarę możliwości prosimy o zabranie kasku!

mellow-boards-electric-skateboard-cruiser-test-centrum-at-board-sports-pl

FAQ

Czy e-skateboardy są dozwolone?
E-skate, onewheels i monowheels nie są zabronione. W Niemczech można nimi jeździć po terenie prywatnym tylko wtedy, gdy poruszają się szybciej niż 6 km/h, ponieważ nie wolno ich rejestrować. Jednak w wielu innych krajach - w tym w Europie - miniaturowe pojazdy elektryczne o prędkości do 25 km/h są również dopuszczone do ruchu drogowego.
Jak szybko jeździ e-skateboard?
Pierwsze tanie deski z Chin osiągały prędkość25 km/h. Nie ucieszyło to dobrych skaterów.Nie robiło to zbyt dużego wrażenia na dobrych łyżwiarzach, ponieważ mogli oni z łatwością osiągnąć 25 km/h, mocno naciskając. prędkość 25 km/h była wtedy ważna tylko na prostych trasach, przy dobrej nawierzchni i dla ciężkich łyżwiarzy. Na pochyłościach wydajność tych desek gwałtownie spada. Nowe systemy markowych producentów osiągają obecnie prędkość do 48 km/h, dzięki czemu zapewniają wystarczającą rezerwę dla cięższych rowerzystów. Onewheel GT osiąga maksymalną prędkość 32 km/h.
Ostatnio oglądane